bezpieczeństwo aut

BMW wprowadza do produkcji światła laserowe

Od pewnego czasu możemy obserwować rywalizację między producentami, dotyczącą wprowadzenia świateł laserowych. Wygląda na to, że górą będzie marka z Monachium, gdyż jesienią tego roku wejdzie do produkcji BMW i8, które będzie pierwszym seryjnym autem wyposażonym w tę technologię.

Futurystyczna hybryda z Bawarii jest samochodem innowacyjnym z dwóch powodów – to pierwszy sportowy pojazd typu Plug-In, a przy okazji już wkrótce pierwszy samochód produkowany seryjnie, w którym wykorzystano technologię diod laserowych.

Nie będzie to jednak standardowe wyposażenie – bazowa odmiana i8 będzie korzystała z znanych już diod LED-owych o wysokiej wydajności, a światła laserowe będą dostępne jako opcja. Przewidywać jednak można, że zdecydowana większość przyszłych posiadaczy sportowej hybrydy będzie chciała mieć na pokładzie swojego samochodu „lasery”.

Przewagą oświetlenia opartego na diodach laserowych względem LED-ów jest większa jasność i intensywność snopu światła. Ma ono też barwę bardziej zbliżoną do światła słonecznego. Oprócz tego, to innowacyjne rozwiązanie jest także energooszczędniejsze. Diody laserowe z racji swoich 10-krotnie mniejszych wymiarów, pozwalają na zmniejszenie gabarytów instalacji i zredukowanie jej wagi względem technologii LED-owej.

Krótka charakterystyka działania świateł laserowych: diody emitują silnie skupiony strumień przez specjalne soczewki na fluorescencyjną substancję fosforową wewnątrz lampy, a substancja ta z kolei przekształca promień w wyjątkowo jasne białe światło. Największą zaletą nowego rozwiązania jest zasięg – aż 600 metrów, co jest wynikiem dwa razy lepszym, niż w przypadku diod LED-owych. Co ważne, światła laserowe będą połączone z elektronicznym systemem zarządzania oświetleniem, co pozwoli na wyeliminowanie oślepiania pojazdów jadących z naprzeciwka.

BMW i8 będzie pionierem w gamie niemieckiego producenta w kwestii zastosowanego oświetlenia. Z biegiem czasu możemy spodziewać się stopniowego wprowadzania tej technologii również do innych modeli marki.

Podobne artykuły