bezpieczeństwo aut

Nokian zbudował oponę z wysuwanymi kolcami

Warunki drogowe w Skandynawii są często bardzo ciężkie. Być może dlatego to właśnie Finowie wymyślili uniwersalną oponę zimową. Nokian przedstawił ostatnio światu innowacyjną oponę z wysuwanymi kolcami. Czy możemy liczyć na wejście tego rozwiązania do produkcji?

„Dzięki zastosowaniu technologii automatycznego sterowania kolcami prowadzący auto może w jednej chwili dostosować opony do nawierzchni, po której się aktualnie porusza. Taki model opony rozwiązuje problemy z montowaniem oraz demontowaniem łańcuchów” – wyjaśnił Michał Antoszkiewicz, Manager sieci serwisów oponiarskich Vianor, należącej do Nokian Tyres.

Obecnie w wielu państwach opony z kolcami nie są dopuszczone do ruchu – tak jest na przykład w Polsce. Rewolucyjna technologia być może sprawi, że kolcowane opony otrzymają niezbędną homologację, pozwalającą na ich użytkowanie.

Innowacyjny system został wbudowany w zimowy model Hakkapeliitta 8 SUV. Rozwiązanie oparto o zamontowanie stałych, nieruchomych elementów, z których wysuwają się kolce poprawiające przyczepność na śniegu i lodzie. Proces wysuwania i chowania kolców odbywa się poprzez naciśnięcie przez kierowcę odpowiedniego guzika uruchamiającego mechanizm.

Nie podano daty ewentualnego wprowadzenia nowego rozwiązania do seryjnej produkcji. Prace są jednak na tyle zaawansowane, że być może już za parę lat będziemy mogli cieszyć się oponami zimowymi o znacznie lepszej przyczepności niż obecnie.

Podobne artykuły