bezpieczeństwo aut

System eCall obowiązkowy w samochodach od 2015 roku

Październik 2015 to przewidywany termin obowiązkowego montowania systemu powiadamiającego o wypadku. Parlament Europejski zdecydował, że przepis będzie dotyczył wszystkich nowo wyprodukowanych samochodów osobowych i lekkich dostawczych.

Według założeń europejskich urzędników, w 2015 roku przemysł motoryzacyjny powinien być w pełni gotowy na rozpoczęcie instalowania systemu eCall w nowych pojazdach. W razie ewentualnych próśb ze strony producentów, data może być nieco przesunięta.

eCall jest urządzeniem automatycznie zawiadamiającym o wypadku. System łączy się bezpośrednio z alarmowym numerem 112. Bez udziału kierowcy służbom zostają przekazane szczegółowe informacje na temat typu pojazdu, rodzaju paliwa, ilości pasażerów zapiętych pasami i miejsca wypadku. Tak dokładny komunikat pozwoli ratownikom na podjęcie bezzwłocznie odpowiednich działań.

„Stworzenie publicznego, działającego na terenie UE systemu telefonów alarmowych to niezwykle istotne osiągnięcie na rzecz bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego w Europie. Około 2500 osób mogłoby zostać ocalonych każdego roku w UE, a obrażenia nie musiałyby być tak poważne w dziesiątkach tysięcy przypadków. System eCall będzie wolny od opłat dla dobra każdego kierowcy w Europie niezależnie od tego, jaki prowadzi samochód.” – powiedziała sprawozdawczyni projektu, czeska socjaldemokratka Olga Sehnalova.

Przewidywany koszt montażu systemu eCall w samochodach to około 100 euro. Ważną kwestią, która budzi wiele wątpliwości, jest ochrona prywatności. Pomysłodawcy projektu zapewniają jednak, że urządzenie nie będzie przekazywało danych osobowych właściciela pojazdu, a jedynie informacje, które ułatwią działanie ratownikom. System automatycznego zawiadamiania podczas codziennej jazdy będzie uśpiony i nie będzie mógł „śledzić” pojazdu. Jego aktywacja nastąpi dopiero w momencie wypadku. Europarlamentarzyści apelują o nie odwlekanie wprowadzenia systemu eCall, gdyż ich zdaniem szerokie jego stosowanie pozwoli na uratowanie wielu ludzkich istnień.

Podobne artykuły