ciekawostki

Ile producenci zarabiają na każdym sprzedanym samochodzie?

autoGALERIA.pl

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile zarabiają producenci na każdym sprzedanym samochodzie? Jednym z liderów w tej kategorii jest Porsche – każde auto przynosi im ponad 17 000 dolarów przychodu.

Dokładna kwota to 17 250 dolarów. Kwota ta została obliczona przez Bloomberg na podstawie bardzo prostego równania – 238 000 sprzedanych samochodów przyniosło 4,1 miliarda dolarów zysku. Jeśli myślicie, że jest to dużo, to dla przykładu Ferrari zyskuje blisko 90 000 dolarów na każdym samochodzie. Co prawda przy wolumenie sprzedaży oscylującym w granicach 8 000 aut rocznie wygląda to zupełnie inaczej. Warto jednak wspomnieć, iż samochody to nie jedyne źródło dochodu tej marki – ogromne wpływy przychodzą z tytułu wykorzystywania kultowego logo na wielu innych produktach i gadżetach.

Rzućmy więc okiem na dochody nieco popularniejszych marek – BMW i Mercedesa. Tutaj dochód z auta waha się pomiędzy 5 a 8 000 dolarów. Liczba samochodów, które trafiają do klientów jest jednak znacznie większa, co przekłada się na ogromne zyski tych koncernów.

 

Nie wszystkie auta są dochodowe. Najlepszym przykładem jest Bugatti – grupa Volkswagena traciła na każdym egzemplarzu Veyrona ponad 6 milionów dolarów. Tutaj jednak liczy się wizerunek. Dzięki zastosowaniu niezwykle nowoczesnych technologii Bugatti stało się niezwykle cenioną, wręcz legendarną już marką.

Podobne artykuły