nowości i premiery

Citroen C2 FL – nowy smak Cytrynki

2-drzwiowy Citroen C2 jest na rynku od 2003 roku. Po pięciu latach produkcji małej Cytrynki zdecydowano się na delikatny lifting przedniej części nadwozia. Przy okazji wprowadzono do oferty nowy, 110-konny silnik HDI oraz kilka nowinek technicznych.

Citroen ma swojej ofercie aż trzy samochody miejskie – C1, C2 i C3. Jeśli jednak pierwsze C1 występuje zarówno w odmianie 3- jak i 5-drzwiowej, tak C2 i C3 to zupełnie skrajne charaktery o innym przeznaczeniu. „C-trójka” o garbatych liniach nawiązującyh do klasycznego 2CV jest bardziej rodzinne – poza tym występuje tylko w odmianie 5-drzwiowej. „C-dwójka” natomiast jest bardziej nastawiona na sport, dynamizm i ukierunkowana w stronę młodych kierowców. Ma także jedną parę drzwi mniej. I to właśnie ona przeszła delikatny facelifting.

Zmiany są delikatne, ale od razu zauważalne. Lakierowane pod kolor nadwozia listwy atrapy tym razem są czarne, logo na niej większe, a obwódka chromowana. Linia dzieląca błotnik i maskę schodzi się teraz w dół zderzaka, aby „zakręcić” się wokół lampy przeciwmgielnej i stworzyć dość potężną obudowę z przetłoczeniem w postaci listwy ochronnej. Wyglądem przypomina to nieco zabieg stylistyczny zastosowany w koncepcyjnym modelu C-Airplay. Zdecydowanie agresywniej prezentuje się także wlot powietrza w zderzaku.

Więcej zmian stylistycznych Citroen nie przewidział. Jednak schodzą one na drugi plan – największą nowością jest wprowadzenie do oferty silników nowego, 110-konnego turbodiesla HDI. Uzupełnia on i tak dużą paletę silników – klient może wybierać spośród pięciu motorów benzynowych (1.1 61 KM, 1.4 75 KM, 1.4 16v 90 KM, 1.6 16v 110 KM i 1.6 16v 125 KM) oraz jednego wysokoprężnego (1.4 HDI 75 KM).

Najnowszy 1.6 HDI legitymuje się mocą 110 KM (80 kW) i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 240 Nm. Dzięki funkcji overboost może chwilowo wzrosnąć do 260 Nm. 16-zaworową jednostkę wyposażono oczywiście w filtr cząsteczek stałych (FAP). Silnik, oprócz zapewnienia małemu C2 odpowiedniej dynamiki (60-90 km/h – 5,6 s na IV biegu; 80-120 km/h – 8,6 s na IV biegu), może także pochwalić się odpowiednio niskim spalaniem, które średnio może wynieść 4,4 l/100 km.

Bardzo ważna jest także emisja dwutlenku węgla, która przy HDI 110 FAP wynosi zaledwie 119 g/km. Także posiadacze benzynowego silnika 1.4 16v mogą się pochwalić dbałością o środowisko naturalne. W C2 z tą jednostką zastosowano system Start & Stop, który obniża zużycie paliwa i emisję CO2 nawet do 15%. W modelu tym zastosowano automatyczną skrzynię biegów MAP, która współpracuje z elektronicznie sterowanym systemem alternatora i rozrusznika. Po zatrzymaniu się silnik po prostu gaśnie, a po puszczeniu hamulca znów się uruchamia. Jak Start & Stop wpływa na zużycie rozrusznika, tego producent już nie podaje. Chwali się natomiast, że wśród bogatego wyposażenia „C-dwójki” znajdziemy m.in. ABS, ESP, 6 poduszek powietrznych, automatyczną klimatyzację a także USB BOX.

Komentarze w temacie Citroen C2 FL na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy