nowości i premiery

Ford Focus z 1-litrowym silnikiem pod maską

W pogoni za ekologią i w celu spełnienia wyśrubowanych norm, dotyczących emisji spalin coraz więcej firm sięga po downsizing. Ford również ma w swej gamie rodzinę takich jednostek nazwaną EcoBoost. Najnowszym jej członkiem jest 1-litrowy motor, które zadebiutuje pod maską Focusa. Co na to klienci?

Nowy silnik powstawał w Anglii, w Dunton oraz Dagenham i jest wspólnym dziełem grupy 200 inżynierów. Graham Hoare, Dyrektor Wykonawczy europejskiej centrali odpowiedzialnej za jednostki napędowe mówi, że: 1-litrowa jednostka EcoBoost otwiera nowy rozdział w segmencie silników z mocą poniżej 130 KM. Przy projektowaniu tej jednostki inżynierowie skupili się m.in. na poprawie sprawności cieplnej, a także redukcji tarć części ruchomych, szczególnie podczas rozruchu.

Nowa jednostka ma 1 litr pojemności, 3-cylindry, wyposażona jest w bezpośredni wtrysk i turbosprężarkę. Ford anonsuje dwa warianty mocy tego silnika: 100 KM i 125 KM. W mocniejszym wariancie maksymalny moment obrotowy wynosi 170 Nm, a dzięki funkcji overboost chwilowo wzrasta do 200 Nm. W tym wypadku producent obiecuje spalanie na poziomie 5 l/100 km i emisję CO2 wynoszącą 114 g/km.

Na początek nowy silnik zadebiutuje w Focusie 5d, który do sprzedaży trafi w Wielkiej Brytanii 22 lutego. Silnik ten dostępny będzie również w Fordzie C-MAX oraz w nowym Fordzie B-MAX. W Anglii najtańszą odmianę wyceniono na 16 245 funtów.

Dyskusja

komentarzy