nowości i premiery

Prototyp Nissana Leaf | fot. Carscoops

Nowy Nissan Leaf zadebiutuje 6 września

Nissan ujawnił datę premiery drugiej odsłony bezemisyjnego Leafa. Japończycy pochwalili się też zaawansowaną technologią automatycznego parkowania ProPilot Park.

Ponad ćwierć miliona sprzedanych egzemplarzy elektrycznego Leafa plasuje Nissana na pierwszej pozycji wśród producentów elektryków, a to wynik, który zobowiązuje do dalszej walki. Dlatego też drugie wcielenie japońskiego kompaktu na prąd musi być jeszcze lepsze. Nissan nie zamierza łatwo dać sobie wyrwać berła z ręki, zwłaszcza, że nowy Leaf będzie znacznie lepiej wyglądać.

Prototyp Nissana Leaf | fot. Carscoops

Jednakże, to nie poprawiona stylistyka będzie najważniejszą nowością, choć oczywiście przyciągnie ona do salonów wiele nowych klientów, którym nie przypadł do gustu wygląd obecnej, wyróżniającej się na ulicy generacji Leaf’a. Auto, którego nie dało się pomylić z żadnym innym, zapożyczy stylistykę od najnowszych, zasilanych konwencjonalnie Nissanów, ale spoglądając na nową Micrę, nie uważamy, by mogło na tym stracić.

Już wcześniej wiedzieliśmy, że kluczową nowością będzie ulepszony układ napędowy, a Leaf ma być teraz oferowany z dwoma pojemnościami akumulatorów – 40 i 60 kWh. Auto z większym „bakiem” będzie w stanie przejechać na jednym ładowaniu nawet 547 km! A to już zasięg, który stawia Leafa pośród aut z konwencjonalnymi, spalinowymi jednostkami napędowymi.

Teraz do worka z detalami dotyczącymi nowej odsłony elektryka Nissan dorzuca informacje o zaawansowanej technologii autonomicznego parkowania nazwanej ProPilot Park. Nowy system używający do wykrycia luki parkingowej sonarów i kamer nie tylko wyręczy kierowcę ze sztuczek z kierownicą, ale także przejmie kontrolę nad przyspieszaniem i hamowaniem, wpasowując samochód zupełnie samodzielnie w miejsce parkingowe – niezależnie od tego, czy będzie ono prostopadłe, równoległe czy też ukośne. W pełni automatyczne parkowanie to nowa funkcja semi-autonomicznego układu Nissana ProPilot, który zadebiutował już w odświeżonym Qashqai’u.

Premiera drugiej odsłony Leafa odbędzie się nie na wrześniowych targach frankfurckich, a jeszcze wcześniej, bo dokładnie 6 września podczas targów tokijskich. Rzecz jasna, Nissan przywiezie też później Leafa na europejski debiut właśnie we wspomnianym Frankfurcie.

Podobne artykuły