nowości i premiery

Faceliftingi Dacii na rok modelowy 2017

Odmłodzone twarze nowych Dacii

Po drodze na targi paryskie aż cztery modele Dacii gubią kamuflaż i prezentują odświeżony wizerunek marki. Już niebawem w stolicy Francji przyjrzymy się zmianom na nadchodzący rok modelowy w palecie producenta łagodnie obchodzącego się z portfelami klientów.

Sandero, Sandero Stepway, Logan i Logan MCV. To właśnie dla tych samochodów rok modelowy 2017 oznacza nowe twarze. Odświeżony kwartet pojawił się przedpremierowo w sieci na pierwszym, rodzinnym zdjęciu. Zmiany są widoczne i wbrew pozorom nie sprowadzają się wyłącznie do nowego oblicza.

To co od razu rzuca się w oczy, to nowy grill z wypełnieniem inspirowanym odmłodzonym Dusterem. Kolejną zauważalną zmianą są przeprojektowane przednie zderzaki z nowymi wnękami na światła przeciwmgłowe. Pod obudową reflektorów ma znaleźć się teraz miejsce na światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED (nareszcie!). Dacia nie ujawniła jeszcze zdjęć prezentujących zmiany w tylnych częściach nadwozia, ale podejrzewamy, że styliści o nich nie zapomnieli (potwierdzałyby to zresztą zdjęcia szpiegowskie).

Na pokazanym ujęciu nie dostrzeżemy też jeszcze zmian, które objęły wnętrze. Dacia zapewnia, że w kabinach wszystkich czterech samochodów na nowo przemyślano schowki na drobiazgi i przestrzenie bagażowe, zastosowano lepsze materiały oraz popracowano nad ergonomią. Do momentu oficjalnego debiutu w Paryżu muszą nam wystarczyć słowa.

Ciekawie przedstawia się także sytuacja pod maskami zmodyfikowanych modeli. Nowe Logany i Sandero mają być bowiem oferowane z nowym silnikiem. Zdjęcia szpiegowskie z czerwca ukazywały zmiany w układzie wydechowym. Istnieje więc szansa, że do palety jednostek napędowych dołączy benzynowy, 125-konny motor 1.2 znany z poliftingowego Dustera. Byłaby to mocniejsza alternatywa dla oferowanego dotychczas doładowanego 3-cylindrowca 0.9.

Na więcej szczegółów Dacia każe nam czekać do 29 września, kiedy to nastąpi oficjalna premiera odświeżonego kwartetu. Sprzedaż ruszy najpewniej jeszcze w tym roku, na chwilę przed zapowiadaną na 2017 rok premierą drugiej generacji Dustera. Logan i Sandero mają utrzymać tytuł „najbardziej przystępnych cenowo nowych europejskich aut”, toteż nie powinniśmy obawiać się poważnych zmian w cenniku.

Podobne artykuły