nowości i premiery

Volkswagen Jetta GLI Edition 30 – Z odrobiną szaleństwa

30 lat temu, w 1984 r. w USA zadebiutowała Jetta GLI. Tym modelem Niemcy postanowili skusić młodych gniewnych, którzy szukali sportowego sedana. Dzisiaj koncernu świętuje 30-lecie tego modelu i prezentuje specjalną, limitowaną edycję.

Szkoda tylko, że przez te lata chyba jednak trochę złagodniała i zatraciła swój bezkompromisowy charakter.

Pierwsza Jetta GLI wyróżniała się spojlerem bagażnika i zmienionymi progami. Tyle jeśli chodzi o nadwozie. We wnętrzu nabywca zyskiwał czteroramienna kierownicę pokrytą skórą, który to materiał pokrywał także gałkę skrzyni biegów. Do tego dokładano sportowe fotele, trzy dodatkowe wskaźniki umieszczone na konsoli centralnej, a także specjalną tapicerkę. Zawieszenie zestrojono bardziej sportowo, a za napęd odpowiedzialna była 1,8-litrowa jednostka o mocy 90 KM współpracująca z 5-stopniową skrzynią manualną.

Dzisiejsza Jetta GLI to tak naprawdę nieźle wyposażony sedan z mocniejszym silnikiem pod maską. Obchodząca w przyszłym roku swoje 30. urodziny oferowana będzie klientom w dwóch odmianach: Edition 30 oraz Edition 30 with Navigation. Od zwykłych GLI auto odróżniać się będzie 18-calowymi alufelgami, spojlerem bagażnika, czerwonym wykończeniem grilla, a odmiana Navigation zyska dodatkowo czerwone wstawki w przednich, biksenonowych reflektorach.

We wnętrzu czekają na nas siedzenia pokryte skórzaną tapicerką V-Tex, czerwone wykończenia i tej samej barwy kontrastowe szwy. Do tego dorzucamy nakładki progowe z logo edycji, przypominające karbon wykończenia, nowe dywaniki, skórzaną kierownicę, gałkę skrzyni biegów i hamulec ręczny. Wyposażenie auta wzbogaca się o tylne LED-owe światła, zestaw multimedialny z ekranem dotykowym oraz Bluetooth. Edition 30 with Navigation zyskuje dodatkowe LED-owe światła do jazdy dziennej, bezkluczykowy dostęp z systemem uruchamiania silnika za pomocą przycisku, biksenonowe reflektory, czy też zestaw multimedialny z nawigacją i kamerą cofania.

Za napęd nadal odpowiedzialny jest motor 2.0 TSI o mocy 213 KM i 280 Nm momentu obrotowego. Z jednostką współpracować może 6-stopniowa przekładnia manualna lub DSG. Nie zapomniano także o bardziej sportowy zestrojeniu zawieszenia. VW Jetta GLI Edition 30 pojawi się w sprzedaży w USA na początku przyszłego roku. Wtedy też poznamy jej ceny.

Dyskusja

komentarzy