producenci i rynek

Jaguar pracuje nad rzędową "szóstką"? | fot. Carscoops

Jaguar pracuje nad rzędową szóstką?

W stanie Kolorado w USA przyłapano zaskakujący prototyp Jaguara F-Type SVR. Model po modernizacji znamy już od kliku miesięcy, więc najprawdopodobniej auto skrywa nowy silnik.

Samochód, który wzbudził kontrowersje na ulicach stanu Kolorado, to Jaguar F-Type Convertible w topowej wersji SVR. Ukrywanie stylistyki samochodu, który kilka miesięcy temu zaprezentowano publicznie, byłoby pozbawione sensu. Co innego, gdy okaże się, że to nie o karoserię chodzi, a o zastosowaną w pojeździe technikę. Jaką więc tajemnicę skrywa ten egzemplarz?

Jaguar pracuje nad rzędową "szóstką"? | fot. Carscoops

W zeszłym roku brytyjski producent zapowiedział, że zamierza zastąpić dotychczas używane przez niego jednostki V6 silnikami z sześcioma cylindrami ułożonymi w jednym rzędzie. Rewolucja miała dotyczyć zarówno motorów benzynowych, jak i wysokoprężnych. Nie mamy pewności, ale najprawdopodobniej przyłapany w Stanach Zjednoczonych prototyp porusza się właśnie dzięki nowemu silnikowi. Oficjalnych informacji brak, więc nawet jeśli pod maską zamaskowanego F-Type’a rzeczywiście gnieździ się rzędowa „szóstka”, to i tak nie wiadomo, do których modeli Jaguara miałaby ona trafić. Drugą tezą jest opracowanie prototypu na potrzeby przetestowania części do amerykańskiej wersji samochodu, ale ta wydaje się mało prawdopodobna.

W lutym Jaguar ogłosił oficjalnie zmiany w palecie silnikowej swoich modeli, prezentując całkowicie nowe motory R4 dedykowane modelom XE, XF i F-Pace. Sześciocylindrowe silniki rzędowe mogłyby powstać na zasadzie dodania dwóch cylindrów do oferowanych już przez Jaguara jednostek R4 i będą ważyć mniej od odpowiadających im V-szóstkom. Będą przy tym tańsze w produkcji i lżejsze, a co za tym idzie także oszczędniejsze. Brytyjski producent przyjął strategię podobną do BMW, więc w przyszłości powinien pojawić się także 3-cylindrowy silnik o pojemności nie przekraczającej 1,5 litra.

Podobne artykuły