prototypy i wizje

Audi Q8 Concept

Audi Q8 Concept – Dopełniacz

Limuzyna? To przeżytek – teraz klienci chętnie decydują się na luksusowe SUV-y. Audi planuje dodać do swojej oferty samochód, który będzie górował nad popularnym Q7.

 

Audi Q8 ma być swego rodzaju odpowiednikiem modelu A8 w gamie SUV-ów. Choć na pierwszy rzut oka model ten wydaje się być zbliżony wielkościowo do Q7, to jednak jest od niego dłuższy i szerszy. Stylistycznie ma nawiązywać do nowej filozofii firmy, wedle której każde auto będzie posiadało swój indywidualny charakter. Za projekt Q8 odpowiedzialny jest Marc Lichte, główny stylista Audi. Ciekawym elementem, który miejmy nadzieję trafi do produkcyjnej wersji (Audi Q8 jest już intensywnie testowane w Szwecji) jest charakterystyczny pas tylnych świateł ciągnący się przez całą szerokość samochodu. Z przodu zaś króluje wielki grill z rodziny singleframe oraz charakterystycznie ścięte reflektory.

Audi Q8 Concept

Pod maską koncepcyjnego modelu znalazła się nowa jednostka hybrydowa typu plug-in, która zadebiutuje oficjalnie wraz z nową generacją modelu A8. Składać się ona będzie z 3-litrowego benzynowego silnika V6, spiętego z silnikiem elektrycznym oraz 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. Zestaw ten generuje 442 konie mechaniczne i aż 700 Nm momentu obrotowego, co pozwala na rozpędzenie masywnego Q8 do setki w 5,4 sekundy. Nowa jednostka ma oferować zasięg do 60 kilometrów na samej baterii, zaś zużycie paliwa powinno zamykać się w 3 litrach na sto kilometrów.

Audi Q8 Concept

Luksusowe Q8 ma stanąć w jednej linii z topowymi SUVami koncernu – Porsche Cayenne, Bentleyem Bentaygą oraz nadchodzącym Lamborghini Urus. Audi nie zdradziło jeszcze daty premiery produkcyjnej wersji Q8. Wszystko wskazuje jednak na to, że zadebiutuje ona najwcześniej w przyszłym roku.

Podobne artykuły