prototypy i wizje

Prototyp Audi RS5 Sportback | fot. Autoevolution

Audi testuje RS5 w wersji Sportback

Dobra wiadomość dla ojców szybkich rodzin – do grona RS7 Sportback i RS6 Avant dołączy nieco mniejsze, aczkolwiek równie praktyczne Audi RS5 Sportback.

„A zmieści się wózek?” – pyta małżonka. To częsty scenariusz przy wyborze nowego samochodu, kiedy wkroczy się już na rodzinną ścieżkę życia. Ale co zrobić, jeśli przy posiadaniu rodziny nie chce się rezygnować z osiągów i wyjątkowych wrażeń zza kierownicy? Audi wyciągnęło ojcom pomocną dłoń z modelami RS7 Sportback i RS6 Avant. Teraz, dla nieco mniejszej rodziny, powstaje RS5 Sportback.

Prototyp Audi RS5 Sportback | fot. Autoevolution

Samochód w fazie testów przyłapano na ulicy. Audi S5 Sportback z poszerzonymi nadkolami i zwiększonym rozstawem kół to nie nietypowa przeróbka, a prototyp zwiastujący rozszerzenie rodziny RS5 o praktyczną odmianę Sportback. Praktyczną, bo do jej bagażnika zmieści się 480 litrów wakacyjnych pakunków. Prototyp zdradził podwójny układ wydechowy przeniesiony wprost z RS5 Coupe i oznaczający, że pod maską samochodu gnieździ się podwójnie doładowany 2,9-litrowy motor o mocy 450 KM – dokładnie ten sam, co w Porsche Panamerze 4S. Audi RS5 Sportback będzie jednak znacznie tańsze od wspomnianej Panamery.

Prototyp Audi RS5 Sportback | fot. Autoevolution

Z zewnątrz samochodu można spodziewać się elementów identycznych z tymi, które odróżniają RS5 Coupe od tradycyjnego Audi A/S5. Oznacza to, że front przejmie typowy dla rodziny RS zderzak z napisem Quattro, większym grillem z wypełnieniem przypominającym plaster miodu i dziwnymi, czarnymi elementami po bokach reflektorów optycznie je przedłużającymi. Wnętrze RS5 Coupe zapewne trafi w niezmienionej formie także do wariantu Sportback.

Włączenie do rodziny RS5 modelu Sportback to ruch taktyczny – Sportback ma wypełnić w gamie lukę po nieoferowanym już od dłuższego czasu RS4 Sedan. Niedługo dowiemy się, czy klientom spodoba się pomysł zastąpienia czterech drzwi pięcioma, a już teraz uspokajamy, przypominając, że Audi RS4 Avant jest w drodze.

Podobne artykuły