prototypy i wizje

Prototyp BMW i8 Spyder | fot. Autoevolution

BMW i8 Spyder – Sen się ziści

Miesiące, wreszcie lata spekulacji przemieniających się w marzenia zmierzają ku końcowi. O produkcji BMW i8 Spyder nie będziemy już tylko marzyć, bawarski producent przystąpił bowiem do testów tej wersji.

Pierwsze zdjęcia modelu i8 Spyder są dla nas niemałym zaskoczeniem, ponieważ BMW zdawało się zapomnieć o wydanej pod koniec 2015 roku decyzji o zbudowaniu roadstera na bazie sportowej hybrydy plug-in. Rodzina „i” będzie się jednak rozrastać, a uchwycone na marnej jakości fotografiach BMW i8 Spyder jest tego najlepszym dowodem. W drodze jest także BMW i5, które wpasuje się między mniejsze i3 a sportowe coupe i8.

Prototyp BMW i8 Spyder | fot. Autoevolution

Decyzja o wprowadzeniu na rynek i8 Sypder, jest też o tyle zaskakująca, że od premiery wersji „zamkniętej” minęły już niemal 3 lata. W tym czasie technologia powędrowała mocno naprzód, toteż Spyder będzie musiał skorzystać z technologicznych nowinek, które weszły na rynek razem z najmłodszym dzieckiem BMW – Serią 5 G30. To jednak nie jedyny model, z którego technologii skorzysta BMW i8 Spyder. Pamiętacie auto koncepcyjne nazwane i Vision Future Interaction Concept? To w nim zadebiutowała funkcja autonomicznej jazdy i 21-calowy ekran umieszczony na desce rozdzielczej po stronie pasażera. Część rozwiązań trafi wprost z tego auto do i8 Sypder oraz… do poliftingowego coupe, wszak i ono będzie potrzebowało kiedyś kosmetycznej odnowy.

Na zdjęciach nie widać, niestety, mechanizmu dachu, więc w tej kwestii możemy dalej spekulować. Mówi się, że układ napędowy będzie produkował dodatkowe 15 KM, co podniesie do ok. 380 KM łączną moc 1,5-litrowego turbobenzyniaka połączonego z motorem elektrycznym. Spyder otrzyma też zapewne akumulatory o zwiększonej pojemności. Niewykluczone, że BMW sięgnie po 10 kWh zestaw z samochodu bezpieczeństwa poruszającego się po torach Formuły E. To z kolei powinno doprowadzić do zwiększenia zasięgu auta. Na więcej informacji musimy, niestety, jeszcze zaczekać. Odmłodzone coupe zadebiutuje wraz z i8 Spyder dopiero w przyszłym roku.

Podobne artykuły