prototypy i wizje

Ofensywa gamy Q – Audi dopracowuje nowe Q3 i Q8

O SUV-ach można mieć różne opinie. Nie da się jednak ukryć, iż to właśnie ten segment jest żyłą złota dla wielu producentów. Nic więc dziwnego, że Audi stawia na rozwój gamy modeli Q – niebawem poznamy nowe Q3 oraz topowego przedstawiciela tej linii, czyli Q8.

Począwszy od drugiej generacji niezwykle popularnego i “dochodowego” dla Audi modelu Q7, producent z Ingolstadt skupił się na szybkim rozwinięciu linii Q. Niedawno została ona uzupełniona drugim wcieleniem popularnego Q5 i małe Q2. W drodze zaś jest już Q3 i Q8 oraz – wedle wstępnych informacji – Q6, czyli usportowiona wersja Q5-ki.

Audi Q3 – więcej charakteru

Audi Q3 ma teraz nieco trudniejsze zadanie niż jego poprzednik, gdyż na własnym podwórku ma też “małe Q2”, które to pomieszało geny Q3 i A1. Nowa Q3-ka ma być lepiej wykończona, zaś jej design zostanie nieco zbliżony do większego Q5 (pomijając front, który zachowa swój nieco odmienny charakter). W środku zaś znajdziemy lepsze materiały wykończeniowe oraz szereg rozwiązań zapożyczonych z większych modeli. Pod maską spodziewać się można jednostek o pojemności od 1.5 do 2.5 litra (czyli od nowego TSI aż po RS Q3 z silnikiem z RS3 o mocy 400 koni mechanicznych).

Audi Q8 – duży SUV ze sportowymi genami

Sylwetka Audi Q8 w zasadzie nie jest wielką tajemnicą – model ten będzie niemal identyczny jak jego studyjne wcielenie. Z zewnątrz połączy elementy, które spotakmy także w nowy A7 z masywną sylwetką o wyraźnie podciętym tyle. Wnętrze z kolei zaadoptuje rozwiązania z nowego Audi A8, w tym dwa ekrany dotykowe, w których to zgromadzone zostaną wszystkie opcje oraz obsługa systemu inforozrywki. Pod maską Q8 znajdą się jednostki o pojemności od trzech do czterech litrów, z topowym SQ8 na czele. Nie zabraknie również nowej hybrydy, wykorzystującej silnik 3.0 TFSI.

Premiera Audi Q8 odbędzie się pod koniec bieżącego roku. Q3 poznamy zaś najprawdopodobniej podczas salonu genewskiego w marcu 2018.

Podobne artykuły