prototypy i wizje

Prototyp następnej generacji Toyoty Avensis | fot. Autoevolution

Toyota Avensis doczeka się jednak następcy?

Jeszcze w zeszłym roku wszystkie motoryzacyjne media zwiastowały śmierć „średniaka” Toyoty. Niezachwycające wyniki sprzedaży Avensisa nie zniechęciły jednak japońskiego producenta do utrzymania tego modelu w gamie.

Posłanie Avensisa do grobu okazało się zbyt pochopną reakcją na oświadczenie Johana van Zyla, Prezesa Toyota Motor Europe, w którym poddał w wątpliwość przyszłość tego modelu. Mierne wyniki sprzedaży japońskiego auta klasy średniej miały być powodem do wycofania go z Europy. Tymczasem, właśnie na europejskich drogach przyłapano prototyp zwiastujący nadejście Avensisa zupełnie nowej generacji.

Prototyp następnej generacji Toyoty Avensis | fot. Autoevolution

Umarł Avensis, niech żyje Avensis? Na to jeszcze za wcześnie, ale zaoferowanie klientom zupełnie nowego modelu w tym segmencie może okazać się dla Toyoty lepszym posunięciem od odgrzewania starej konstrukcji, towarzyszącej nam już przeszło 8 lat. Ostatni (drugi w historii tej generacji!), głęboki lifting nie osiągnął spodziewanego rezultatu i nie wpłynął znacząco na poprawienie słupków sprzedaży.

Prototyp widoczny na zdjęciach to samochód będący w bardzo wczesnej fazie opracowania – kilogramy taśmy, okleiny, dodatkowych paneli nadwozia sugerują, że przed Toyotą jeszcze długa droga zanim wprowadzi na rynek nowego Avensisa. Niemniej, kombi uchwycone przez fotografów zachowuje proporcje znane z obecnej generacji modelu i podobną linię nadwozia. Rozstaw osi wydaje się przy tym nieco wydłużony, dzięki czemu można mieć nadzieję na przestronniejszą kabinę. Możemy spodziewać więc się klasycznego przedstawiciela segmentu D z nieco bardziej muskularnym profilem.

Sporym zaskoczeniem może okazać się wnętrze Avensisa. Na pierwszych zdjęciach widać wyraźne nawiązania do Priusa, włącznie z przesunięciem kompletu zegarów na środek deski rozdzielczej. Ostatnim samochodem w klasie średniej, który oferował takie rozwiązanie był Nissan Primera.

Prototyp następnej generacji Toyoty Avensis | fot. Autoevolution

Równie ciekawe rzeczy mają zadziać się pod maską nowego Avensisa. Paleta silników wysokoprężnych ma składać się z 1,5- i 2-litrowych jednostek pochodzących z BMW. Według pierwszych informacji motory te, generujące od 117 KM do 192 KM, mają zastąpić jednostki 1.6 i 2.0 D4D, które przestałyby spełniać nowe, rygorystyczne normy emisji spalin. Jeśli zaś chodzi o silniki benzynowe, to mówi się o zupełnie nowej turbodoładowanej jednostce 1.6 produkującej od 120 do 150 KM.

Spodziewana premiera nowej Toyoty Avensis ma nastąpić tej jesieni podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. Czas pokaże, czy założenie te nie są zbyt optymistyczne, ale pewne jest, że Toyota tak łatwo się nie podda i da Avensisowi kolejną szansę.

Podobne artykuły