Pekin 2014

Volvo S60L PPHEV Concept – Trzy w jednym

Volvo postanowiło dać Chińczykom trzy samochody w jednym. Dobrze im znane i lubiane Volvo S60L wyposażyło w napęd hybrydowy. Dzięki temu klient nabywa auto elektryczne, hybrydowe, ale także sportowe. Na razie S60L PPHEV jest tylko konceptem, ale trafi do produkcji seryjnej w przyszłym roku.

Z zewnątrz to zwykłe Volvo S60L, czyli dobrze nam znana przedłużona odmiana szwedzkiego auta. Model hybrydowy zyskuje biały lakier nadwozia, kilka dodatków pomalowanych na niebiesko lub czarno, a także specjalne aerodynamiczne alufelgi. Wnętrze wykończono naturalnym drewnem oraz brązową skórą z kontrastowymi szwami. Trzeba przyznać, że ten zestaw wygląda naprawdę ładnie. Zmodyfikowano również wskaźniki pod kątem hybrydowego charakteru auta.

Dotychczas, myśląc „hybrydowe Volvo”, miałeś przed oczyma V60 z dieslem pod maską. Teraz „ropniak” zostaje zastąpiony przez motor benzynowy z nowej rodziny Drive-E. Stąd też wynika nazwa auta – Petrol Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PPHEV). Silnik to 2-litrowa jednostka o mocy 238 KM i 350 Nm momentu obrotowego. Do tego dochodzi motor elektryczny dysponujący parametrami: 68 KM i 200 Nm. Całość połączono z 8-stopniową przekładnia automatyczną.

Korzystając tylko z napędu elektrycznego będziemy w stanie pokonać dystans 50 km. Włączając tryby hybrydowy, według producenta możemy liczyć na spalanie na poziomie 2 l/100 km i zasięg 1000 km. Ładowanie baterii ze zwykłego gniazdka ma zająć nie więcej niż 4,5 godziny. Auto pozwala także osiągnąć „setkę” w 5,5 s. Można sobie również nacisnąć przycisk AWD i wtedy system symuluje napęd na wszystkie koła.

Volvo S60L PPHEV Concept oficjalnie zostanie pokazany podczas Salonu Samochodowego w Pekinie. Szwedzi już zapowiedzieli, że auto trafi do produkcji seryjnej i zadebiutuje w Chinach na początku przyszłego roku. Ciekawe, czy sam układ napędowy trafi również do innych modeli?

Dyskusja

komentarzy