PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa strona główna

Krzysztof Cieślak
12-12-2008, 20:57
Witam wszystkich,

W wolnej chwili postanowiłem opracować nowy wygląd strony głównej.

Wyszedłem z założenia, że strona główna często jest odwiedzana przez stałych czytelników, czyli Was. Wyeksponowałem newsy (ich dziennie pojawia się kilka) w formie listy: tytuł jest bardziej widoczny, kategoria i przede wszystkim czas publikacji. To się przecież dla Was liczy.

Kwestią do uzgodnienia jest czy prezentacja newsów powinna zawierać całą długość wstępu (lead), czy tylko jego fragment. Ogólnie dużo jest tekstu, ale na aG nigdy nie było inaczej ;)

Na końcu listy newsów (jest 6 docelowo myślę o 10) jest link do poprzednich nowości oraz listy rozwijalne pozwalające przeglądać newsy wg marek i kategorii. Chciałbym się od Was dowiedzieć, czy na stronie głównej wprowadzić stronicowanie newsów jakie jest w dziale z newsami (http://www.autogaleria.pl/news/)?

Przejdźmy do testów. Tu zmieniło się trochę mniej, ale po kolei. Z racji częstotliwości publikacji testów co 2, 3 dni wyróżniony pozostaje tylko jeden ostatni test. Zmienia się tylko miejsce wyświetlania wstępu, pod zdjęciem.

Mógłbym zaraz pod tekstem umieścić miniaturki kolejnych testów, ale uznałem, że to co się dzieje na forum jest dla Was bardzo ważne. Stąd listing ostatnich postów z forum. Kliknięcie na Ostatnie dyskusje na forum (http://www.autogaleria.pl/forum/search.php?do=getnew) przeniesie każdego do własnych, nowych postów na forum. Mam nadzieje, że mimo małej interlinii jest on czytelny.

Wcześniej opublikowane testy umieściłem w kolejnym module, który prezentuje 6 miniaturek: 3 pierwsze to chronologicznie wyświetlane ostatnie testy, kolejne 3 w drugim rzędzie to losowo wyświetlane testy całej bazy.

Poniżej w drugiej kolumnie strony głównej planuje dodać informacje o newsletterze, kalendarzu itp. Może macie pomysły co powinno się tam jeszcze pojawić?

W trzeciej, ostatniej kolumnie na pierwszym miejscu umieściłem informacje o nowych tapetach. W obecnej wersji strony głównej, nie wiedzieć dlaczego znajduje się na samym dole. Mam świadomość tego, że ze względu na historię aG dużo ludzi kojarzy ją tylko ze zdjęciami i tapetami więc znalezienie nowych tym osobom ułatwiłem.

Poniżej tapet info o wywiadach, a poniżej reklama. Cóż, z autoGALERIĄ jest jak z mężczyzną - Musi zarabiać ;)

Jeśli macie inne pomysły co umieścić w trzeciej kolumnie, to piszcie śmiało.

Póki co nową stronę główną umieszczam jako załącznik w tym poście, ale obiecuje, że po Waszych uwagach uruchomię działającą wersję do testowania.

PS. Nie sugerujcie się startymi newsami, testami innymi rzeczami. Chodzi o funkcjonalność.

Razor 77
12-12-2008, 21:05
Będzie trzeba sie przyzwyczaić do zmian ;)
W sumie te zmiany związanie z forum co je wymieniłeś są spoko i przydatne, ale nowy wygląd strony głównej trochę chaotycznie wygląda, bynajmniej na pierwszy rzut gałką oczną ;)

Basti
12-12-2008, 21:11
Mi też się wydaje że troche chaotycznie to wygląda.
Moim zdaniem część dot.forum lepiej wyglądałaby tak jak jest teraz-z lewej,lub prawej strony.
Poza tym wydaje się ok.

byku123
12-12-2008, 21:12
Szczerze powiedziawszy, to średnio to wygląda...Już i tak ciężko mi było się przestawić na nowy wygląd forum, a ze stronką to wogóle będzie lipa...Może to głupio zabrzmi, ale nowy wygląd strony wygląda pokracznie...

Dj Brabus
12-12-2008, 21:28
A gdyby tak zmniejszyć szerokość lewej kolumny (newsów) do szerokości prawej (testów)? Lead ostatniego newsa przeniósłby się pod zdjęcie, a miniaturki poniższe miałyby tylko fragment leada (reszta byłaby dostępna po naciśnięciu "... [więcej]".

Po tej operacji rozszerzyłaby się trzecia kolumna, do której wrzuciłoby się info o forum (jakoś mi tak bałagan robi pod testami).

Na koniec testy - ostatnie testy - znajdujące się pod głównym - mogłyby mieć fragment leada jak newsy obok.

Basti
12-12-2008, 21:32
Już i tak ciężko mi było się przestawić na nowy wygląd forum
Dlatego ja dalej jade na starym ;)

Seth
12-12-2008, 21:37
dla mnie testy są za mało wyodrębnione. Autogaleria jest jednym z przodujących portali testowych w związku z tym należałoby je jakoś wyeksponować - w tej wersji giną w natłoku newsów i informacji o forum - może by ten listing tematów zamienić miejscami z miniaturkami testów chociaż. Mówię tu z perspektywy gościa niestałego, który zagląda tylko na portal, a nie jest zalogowanym i stałym forumowiczem. Test przydaje portalowi rangi, więc "chowanie go" nie jest IMO najlepszym pomysłem.

Ar_t
13-12-2008, 11:10
Jak dla mnie obecna wersja jest o wiele lepsza. Lżejsza i przyjemniejsza dla oka.

Krzysztof Cieślak
13-12-2008, 12:06
Na szybko wprowadziłem zmiany, które zasugerował DJ. W środkowej kolumnie jest listing testów ze skróconymi leadami. Zobaczcie załącznik.

Czy tak ma także wyglądać kolumna z newsami po lewej? (proszę o szybką odpowiedź)

Oczywiście prawa kolumna ulegnie powiększeniu i uzupełniona o informacje z forum.

Razor 77
13-12-2008, 12:29
Obecna jest lepsza :amazed:
Ta cierpi na natłok informacji - zalewa wszystkim i niczym zarazem.

Krzysztof Cieślak
13-12-2008, 13:28
Strona główna musi prowadzić do dziesiątek informacji, to niełatwa sztuka ale metodą prób i błędów mam nadzieje, że dojdziemy do finału.

Zauważyłem, że większość z Was nie lubi zmian. Tak samo było z forum, a teraz ze stroną główną. Wiadomo wszyscy się przyzwyczajamy i źle patrzymy na zmiany, ale myślę, że do nowej wizji strony głównej też się przyzwyczaicie. Zmiany są konieczne.

Proszę o konstruktywną krytykę a nie rzucanie stwierdzeń poprzedni jest lepszy i kropka. Nowy wygląd musi być wprowadzony, a takimi tezami pozbywacie go funkcjonalności, którą moglibyście zasugerować.

Także proszę się zastanowić, nie robię zmian by Wam życie utrudnić, a ułatwić.

Seth
13-12-2008, 13:29
Druga wersja już zdecydowanie lepsza. Choć rozmiar newsów jest większy niż testów... ale wygląda już sporo lepiej niż pierwsza

Razor 77
13-12-2008, 13:33
Aż tak mocno są konieczne ?
Ja się nie czepiam jak coś ;) Mówię, że jest nazbyt chaotycznie, szczególnie dla osób postronnych, które zaglądają na aG sporadycznie.
Ja się przyzwyczaję po tygodniu, bo co dzień widzę strone główną kilka razy, ale jak pierwszy raz spojrzałem na Twoje propozycje, doznałem wrażenia, że jest to nakumulowane i mało przejrzyste.

Wprowadź te zmiany, daj ludziom do oceny na dłużej i wtedy pomyślisz nad zmianami, taka moja mała rada ;)

Dj Brabus
13-12-2008, 13:37
Wprowadź te zmiany, daj ludziom do oceny na dłużej i wtedy pomyślisz nad zmianami, taka moja mała rada ;)
Toteż właśnie Razorku do tego dążymy... ;)

Zdecydowanie lepiej - jestem od początku jedną z tych osób, która zmiana na pionowy układ strony bardzo przypadł do gustu. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Ja "głosowałbym" za jednakową szerokością kolumn z newsami i testami - pierwsze napędzają oglądalność, drugie są naszą wizytówką.

Krzysztof Cieślak
13-12-2008, 14:47
Umieszczam w załączniku wizję trzech jednakowych kolumn zawierających podstawową treść, reszta wymaga zagospodarowania. Czekam na opinie.

RX-7
13-12-2008, 15:04
IMO za dużo informacji na zbyt małej powierzchni. Strona jest przez to bardzo nieczytelna. Moja propozycja to zostawić odnośniki to tapet i wywiadów na wąskim pasku po prawej, a tak 2/3 szerokości strony powinny zajmować newsy i testy w jednej kolumnie. Odnośniki to testów powinny się jakoś odróżniać od newsów. Najlepsze byłyby jakieś elementy graficzne, np. inne tło i wspólny początek tytułu (np. "test autoglaerii - [nazwa auta]" czy coś w tym guście). W ten sposób strona będzie czytelna, będzie dużo miejsca na większe zdjęcia i czcionkę. Górnego panelu bym nie ruszał - jest ok. Co najwyżej w logo widziałbym 8c ,lub DBSa :mryellow:.

To IMO ważne. Sami porównajcie sobie, jak przegląda się zapaćkanego WCF'a (http://www.worldcarfans.com/) i przejrzysty autoblog (http://www.autoblog.com/).

Seth
13-12-2008, 15:07
ja bym jeszcze dał jakieś tytuły "Newsy" i "Testy" żeby się nie mieszały. bo teraz wyglądają jak po prostu informacje w dwóch rzędach

Razor 77
13-12-2008, 16:35
Zapaćkana ? To wejdź na www.jalopnik.com - tu dopiero jest burdel :tooth:

Dj Brabus
13-12-2008, 16:52
Dla mnie szczytem bajzlu na stronie moto jest http://www.autokrata.pl/ :D

baczek
13-12-2008, 17:07
imo za duzo informacji naraz. Wg mnie na poczatek by starczyla zmiana kolorkow na glownej, a potem motoda eolucji jakies zmiany, ale nie wszystko naraz ;]

Dj Brabus
13-12-2008, 17:28
Początkowo był plan w tonacji czarnego tła i zielonej czcionki, ale został odrzucony. :tooth:

Razor 77
13-12-2008, 18:21
ta...? :susp:
Nie wierze, że Matrixa chcieliśta zapuścić na aG :tooth:

Abaddon
13-12-2008, 19:58
Koniecznie trzeba wprowadzać zmiany? Obecnie jest po prostu idealnie i megaczytelnie :grin:

yakłobo!
13-12-2008, 21:27
Koniecznie trzeba wprowadzać zmiany? Obecnie jest po prostu idealnie i megaczytelnie :grin:

W zupełności się z Tobą zgadzam w tej kwestii Nergal. Nie wiem dlaczego chcecie upodobnić budowę aG do tej z portalu autokrata.pl. Oczywiście nie jestem przeciwny zmianom, ale zmianom na lepsze, a według mnie z tym nowym layoutem idzecie w złym kierunku. Moim zdnaniem obecny sposób prezentowania newsów i testów jest bardzo dobry. Jestem Waszym stałym czytelnikiem i nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek przegapił jakiegoś nowego newsa. No chyba, że nie było mnie 2 tygodnie w domu...

Rację ma też kolega RX-7, mówiąc, że jest za dużo informacji na zbyt małej powierzchni. Istotnie potencjanie noey layout sprawiłby, że możnaby się nieźle pogubić z tym wszystkim, więc póki co stwierdzam, ze obecna wersja strony jest najlepsza.

Dj Brabus
13-12-2008, 21:30
Nie wiem dlaczego chcecie upodobnić budowę aG do tej z portalu autokrata.pl
Dlaczego akurat do autokraty? Ja tę stronę podałem tylko jako przykład zupełnego bajzlu - na aG zmieni się przede wszystkim układ newsów i testów z poziomego na pionowy. Reszta to kosmetyka.

yakłobo!
13-12-2008, 22:08
Jeśli mam być szczery to nie zwróciłem uwagi na Twój porzedni post, ale po ponownym przestudiowaniu tematu widzę, że w tej kwestii zgadzamy się w 100%, problem tylko w tym, że aG zmierza właśnie w tym kierunku. Bez urazy, ale niestety prawda jest taka, że po zmianie orientacji strony zapanuje podobny nieład. Może chociaż należałoby zrównać ze sobą kolejne wiersze tej tabelki, która powstaje w wyniku zmiany kompozycji - wtedy wszystko stałoby się już nieco bardziej czytelne co nie zmienia faktu, że i tak bardziej podoba mi się obecny stan strony (może to kwestia przyzwyczajenia, ale zdaje mi się, że jest bardziej fukcjonalny). A propos zmian, to możnaby zwężyć tę kolumnę, w której będą najnowsze posty z forum i tapety. Wtedy byłoby więcej miejsca na newsy i testy, albo na ten ładny turkusowy margines. Bez niego strona będzie wyglądać trchę goło.

Dj Brabus
13-12-2008, 22:20
Z komentarzami wstrzymajmy się na razie do prezentacji ostatecznej wersji do testów - bo te Krzysiek zmieniał dziś dość często.

rafal-r
14-12-2008, 01:24
Jeśli pozwolicie - udzielę się :)))

Jako konkurencja chciałbym powiedzieć że najbardziej podoba mi się wersja nr 1, czyli http://www.autogaleria.pl/forum/attachment.php?attachmentid=2260&d=1229115360

Z punktu widzenia konstruktora i osoby "pierwszego kontaktu" uważam że każdemu nowemu czytelnikowi będzie odpowiadał ten wygląd... :)

Panie Prezes, zwykle tak jest że "stali klienci" nie lubią zmian (tak jak mówiłeś). W związku z tym ich opinie są mało obiektywne - bez obrazy :)

Uważam że ta opcja nr 1 jest najbardziej profesjonalna.

Pozdrawiam

byku123
14-12-2008, 15:06
jeśli mam być szczery, to z nowych wersji, ta najbardziej mi się podoba...

http://www.autogaleria.pl/forum/atta...0&d=1229115360 (http://www.autogaleria.pl/forum/attachment.php?attachmentid=2260&d=1229115360)

jaszek
15-12-2008, 21:06
ja też będę szczery i najbardziej podoba mi się dotychczasowa odsłona storny