PDA

Zobacz pełną wersję : Rolls-Royce na wodór?

MKa
16-05-2005, 23:29
Artykuł z serwisu www.motogazeta.mojeauto.pl

Taki samochód z takim napędem? Jeszcze jakiś czas temu, kiedy już zaczęły pojawiać się pierwsze modele napędzane paliwem wodorowym, taki pomysł mógł wydawać się jedynie utopią. A jednak w niedalekiej przyszłości super luksusowy Phantom pojawi się z super ekologicznym silnikiem.

Że nie są to jedynie wymysły świadczyć może fakt, że plany luksusowej marki ujawnił Ian Robertson, dyrektor zarządzający koncernu. Druga sprawa jest taka, że BMW, obecny właściciel marki Rolls-Royce, wydał już ogromne sumy pieniędzy na badania nad silnikami spalinowymi napędzanymi wodorem (inna technologia niż w przypadku ogniw paliwowych). I będzie chciał, by zainwestowane pieniądze zwróciły mu się, jeśli nie w całości, to przynajmniej w dużej mierze. A model Phantom z tego typu napędem może okazać się nie lada gratką dla fanów marki.

Ważne jest również, iż na bardzo zaawansowanym etapie są prace nad silnikami V8 i V12 przystosowanymi do benzyny jak i wodoru, które na początku 2008 roku pojawią się w modelu BMW serii 7. A stąd już tylko pozostanie mały kroczek do przeniesienia całego układu napędowego do Phantoma.

Jedynym problemem z obecnego punktu widzenia jest brak stacji z paliwem wodorowym. Jednak, jak uważa Robertson, w ciągu kilku lat sytuacja ta powinna się diametralnie zmienić.

Może i to fajna sprawa. Ale właśnie mały problem wg mnie będzie z tymi stacjami tankującymi wodór. Widać, że BMW prowadzi te badania na bardzo wysoką skalę :!:
Jednak ja przynajmniej na razie wolę powrzechne paliwo. :grin:

AML
17-05-2005, 01:21
Ciekaw jestem jak brzmią silniki na wodorze?, bo coś mi się zdaje że nie za dobrze, a jeśli tak to dla mnie ten pomysł odpada.
V8 ma brzmieć jak V8, oto jest wiekopomne prawo, ci którzy śmią je łamać powinni zostać pohańbieni na oczach świata. :mryellow:

Fancars
17-05-2005, 10:27
powinni zostać pochańbieni na oczach świata.

to jest dopiero Hańba... :lol: co do wozu...no coz...w temacie "samochody sportowe z silnikiem diesla" zamiescilem opis Ferrari Diesel...co to sie na tym swiecie dzieje zeby ludzie chcieli miec Rollse na wodor i Ferrari diesel.... :???:

Davis
17-05-2005, 14:31
Ciekaw jestem jak brzmią silniki na wodorze?, bo coś mi się zdaje że nie za dobrze, a jeśli tak to dla mnie ten pomysł odpada.
V8 ma brzmieć jak V8, oto jest wiekopomne prawo, ci którzy śmią je łamać powinni zostać pochańbieni na oczach świata. :mryellow:

Tez jestem ciekawy jak takie cudo nrzmi... Moze dziwnie jest podobny jak przy uzyciu podlenku azotu? Jesli tak to byloby swietnie, choc na dluzsza mete pewne byloby to denerwujace...

Constantine
17-05-2005, 15:14
A moze wogole go nie slychac.
Wedlug mnie to auto na wodor to niezbyt dobry pomysl, szczegolnie w takiej limuzynie. Najpierw powinni sprawdzic ten silnik w innym samochodzie, a nie od razu w takiej luksusowej limuzynie. Moze to sie odbic na sprzedazy. :neutral:

Ryzykant
17-05-2005, 16:13
Takie projekty już były w latach 80-siątych.Samochody napedzane na wodór.Niestety nieweszły do produkcji seryjnej ,ponieważ mogło by to spowodować na świecie spadek sprzedaży paliw.Projekty zostały przerwane i poszły w odstawke.Rolls Royce limuzyna z silnikiem na wodór to sie może przyjąc ,ponieważ dużo bogatych ludzi lubi ciszę i spokój w czasie jazdy limuzynami.Silniki na wodór są dobrym pomysłem z punktu widzenia ekologicznego.Ale historia lubi się powtarzać i zapewne silniki na wodór pójdą znów w odstawke na kilka lat.

Constantine
17-05-2005, 16:16
Czyli jednak jest cichy??
Moze to jest ekologiczne, ale pewnie (jak wogole wejdzie do produkcji) to bedzie bardzo drogie. :sad:

kok
17-05-2005, 16:19
Takie projekty już były w latach 80-siątych.Samochody napedzane na wodór.Niestety nieweszły do produkcji seryjnej ,ponieważ mogło by to spowodować na świecie spadek sprzedaży paliw.Projekty zostały przerwane i poszły w odstawke.Rolls Royce limuzyna z silnikiem na wodór to sie może przyjąc ,ponieważ dużo bogatych ludzi lubi ciszę i spokój w czasie jazdy limuzynami.Silniki na wodór są dobrym pomysłem z punktu widzenia ekologicznego.Ale historia lubi się powtarzać i zapewne silniki na wodór pójdą znów w odstawke na kilka lat.
Niebyłbym taki pewien BMW dość długo już prowadzi badania i nawet w niemczech są dwie stacje z wodorem. A 750i ( stare ) jeżdziły ( chyba 10 egzemplaży ) jako taxówki miedzy lotniskiem a jednym z Niemieckich miast.
Jak chodzi o tą cisze o jakiej piszecie to chyba niejest tak miodnie, i nierozumie porównań do Diesla Silnik na wodór ma wiekrzy potencjał energetyczny niż diesel )

AML
17-05-2005, 17:02
Rolls Royce limuzyna z silnikiem na wodór to sie może przyjąc ,ponieważ dużo bogatych ludzi lubi ciszę i spokój w czasie jazdy limuzynami.
A myślisz że Phantom dzięki temu że ma V12 to wyje jak Plymouth Hemi Cuda?
Chłopie Phantom jeździ równie cicho jak twój Fiat Brava.

kocie_ruchy
17-05-2005, 19:00
Chłopie Phantom jeździ równie cicho jak twój Fiat Brava.

jezdzi ciszej, rollsy nie wydaja praktycznie zadnego dzwieku silnika podczas jazdy. dlatego nazywaja sie cloud, phantom itd :wink: