PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz ziemny

aston
01-08-2005, 00:42
Amerykański oddział Hondy widzi lepszą przyszłość przed samochodami napędzanymi naturalnym gazem, niż przed samochodami o napędzie hybrydowym (spalinowo-elektrycznym).

John Mendel, wiceprezes American Honda Motor Co. uważa, że samochody napędzany gazem ziemnym są znacznie lepsze od hybryd, bo są tańsze w zakupie i eksploatacji, czystsze i wygodniejsze w eksploatacji. Honda rozpoczęła w tym roku sprzedaż Civica GX - wersji przystosowanej do spalania gazu ziemnego wraz z możliwością dzierżawienia instalacji przydomowej pozwalającej tankować gaz ziemny z instalacji domowej.

Nowa strategia stawiająca na gaz ziemny jest o tyle przełomowa, że w końcu kwietniu 2005 roku globalna wielkość sprzedaży samochodów marki Honda z napędem hybrydowym osiągnęła liczbę 100 000 sztuk. Skoro więc teraz Honda popularyzować będzie auta napędzane gazem ziemnym, można się spodziewać, że technika ta dotrze i do Europy, gdzie hybrydy – z racji na swą wysoką cenę - w ogóle się dotychczas nie przyjęły. Popularyzacja gazu ziemnego nie musi się zaś ograniczać wyłącznie do Hondy. Ostatnio Fiat zaprerentował ofertę swych dostawczych samochodów wyposażonych w instalację na gaz ziemny.

A teraz pytanie czy ten gaz naturalny dużo różni sie od tego LPG?

Wielbłąd
01-08-2005, 00:45
Przeciez to jest gaz ziemny czyli LPG !!! czyli to samo...

AML
01-08-2005, 00:46
Mi się zdaje że LPG a ten gas to w gruncie rzeczy to samo.
Ale tu nie o to chodzi, chodzi o to że zaczynają się upopularniać paliwa typu gaz alkohol.

Dla ciekawostki 80% fordów focusów jedżących w szwecji napędza alcohol i to paliwo ma być wprowadzone w UK.

aston
01-08-2005, 00:47
Na Alcohol to jest dobre, tylko, zę w Szwecji to juz jest ładne kilka lat i jakoś nie widac aby w innych krajach miało sie przyjąć:(

Wypordukowanie litra alcoholu jest pewnie znacznie tańsze niż benzyny czy diesla a pozatym daje zatrudnienie w kraju a nie nabija kieszenie arabom

AML
01-08-2005, 00:57
Szwecja to wiadomo kraj nieco inny jeśli chodzi o samochody, sam JC opisał go jako "A country you entering the dark ages".

BABELEC
01-08-2005, 08:25
Przeciez to jest gaz ziemny czyli LPG !!! czyli to samo...

Chyba spałeś na chemii. :grin: :razz:

LPG = liquid propan gas - mieszanina propanu z butanem. Natomiast gaz ziemny CNG to w ponad 90% metan z domieszkami butanu, etanu, propanu.
Instalacja na gaz ziemny jest wysokociśnieniowa.

Gaz ziemny jest tańszy. Za 1 Nm3 (normalny metr sześcienny) stanowiący ekwiwalent energetyczny około 1 litra benzyny kierowca zapłaci 1,18* pln brutto. Droższa jednak jest instalacja.

Przykładowy bilans ekonomiczny opracowany przez jedną z firm zajmujących się takimi instalacjami:

AML
01-08-2005, 08:58
Wiedziałem że taka jest różnica, hehe, dobrze główkowałem.

Jak stoją zasoby tego gazu na ziemi?
Chodzi o naturalne źródła.

fischer777
01-08-2005, 10:05
To nie są żadne rewolucje. Od dawna powinno się stosować tego typu rozwiązania w produkcji seryjnej. W wielu przypadkach już to jest od dawna stosowana. Alkohol nie tylko w Szwecji jest popularny, ale także w Brazylii, i innych krajach Ameryki Płd.

AML
01-08-2005, 10:23
I bardzo dobrze bo to paliwo zapewni jazdę po skończeniu się ropy, oraz detronizuje głupie hybrydy itp

aston
01-08-2005, 12:20
I bardzo dobrze bo to paliwo zapewni jazdę po skończeniu się ropy, oraz detronizuje głupie hybrydy itp

hubrydy wcale nie są takie głupie, lepsze niż diesle, a szczególnie hybrydy na gaz jak beda:)

AML
01-08-2005, 12:29
tylko porównaj se osiągi auta gazowego a hybrydy :neutral:

fischer777
01-08-2005, 12:38
Póki co najlepszym rozwiązaniem będzie samochód na wodę (NIE NA WODÓR!!!). Ten problem był już kiedyś poruszany w AŚ. Ten projekt jest już w fazie testów i myślę, że będzie najlepszym rozwiązaniem.

Seth
01-08-2005, 12:39
szczerze mówiąc nie szłyszałem o tym, poza jednym kolesiem w indiach który sam to wymyślił, ale nie chciał powiedzieć, jak to działa....to było a AŚ :cool:

fischer777
01-08-2005, 12:42
w indiach

Na Filipinach. Ale były już profesjonalne projekty wraz z AutoBildem. I całkiem prawdopodobne, że w 2010 projekt odniesie sukces.

AML
01-08-2005, 13:05
Póki co najlepszym rozwiązaniem będzie samochód na wodę (NIE NA WODÓR!!!). Ten problem był już kiedyś poruszany w AŚ. Ten projekt jest już w fazie testów i myślę, że będzie najlepszym rozwiązaniem.
czyli "not to sixty in about 15 minutes" nie żartuj że coś takiego jest lepsze od vódy