PDA

Zobacz pełną wersję : Co wybrać? Hyundai i30 czy Honda Jazz??

AdiPL
06-06-2011, 19:29
Witam. Jakie auto z tych dwóch byście mogli polecić, jako pierwsze. Odbyłem już jazdy próbne i trudno się zdecydować. Są to różne segmenty, ale za Hondą przemawia niskie spalanie silnika 1.4, za to za Hyundaiem przemawia segment oraz zawieszenie. Niestety główny bój toczy się o spalanie w mieście (100KM w Hondzie vs 109KM w i30). Lepiej jeździło m się Hyundaiem, natomiast spala on więcej od Jazza. Honda to marka sama w sobie, ale szczerze mówiąc jestem przyzwyczajony do segmentu C, choć B też by mi nie przeszkadzał. Co możecie polecić z tych dwóch samochodów?? Macie na pewno więcej doświadczenia, niż ja, dlatego pytam. Proszę o odpowiedź i dziękuję z góry.

Samurai
07-06-2011, 13:40
Tylko w tych dwóch samochodach szukasz ?
Ile masz gotówki ?

Bart3kk
07-06-2011, 14:10
Ja bym wybrał kompakta, gdybym wybierał teraz pomiędzy segmentem B a C ,czyli i30. Plus to gwarancja 5-letnia na całe auto.

AdiPL
07-06-2011, 15:25
Nie wyjaśniłem jednej rzeczy. Auto kupię na pewno używane, ale i30 po lifcie, jakbym miał brać. A kwota to około 45k. Mieszkam w średnio zakorkowanym mieście, więc spalanie to dla mnie sprawa bardzo istotna. Jakieś 10% to wyjazd poza miasto, więc bardzo mało.

Driv3r
07-06-2011, 15:45
skoro spalanie jest kluczowe to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie...

Tomek Switalski
07-06-2011, 15:45
Nie myślałeś o Focusie II po lifcie z 2009-2010 roku z silnikami 1.6 100KM lub 1.6 TiVct 115KM?

AdiPL
07-06-2011, 16:49
Tomek a jak ze spalaniem w mieście tych silników?? Focus mi się z tyłu nie podoba, ale kwestia przyzwyczajenia. Jeździ się na pewno fajnie, bo miałem okazję prowadzić Mazdę 3 teraźniejszej generacji i się super jechało. Napisz coś, jak możesz o tych dwóch silnikach, jak palą w mieście przy normalnej jeździe ze średnimi korkami.

x666
08-06-2011, 19:44
45 tys. za używane? Za tyle można kupić już nieźle wyposażonego i30 w salonie. (podstawowy z rocznika 2010 kosztował niedawno 38 tys.). Honda to moim zdaniem w tej chwili nie jest już lepsza marka (szybki rozwój Hyundaya i kryzys w Japonii zrobiły swoje), zdecydowanie wołałbym od Jazza nowego Hyundaya ix20. Najlepiej opłaca się jednak i30, stosunek jakość cena rewelacyjny.

AdiPL
09-06-2011, 11:04
Honda ma ESP w tej cenie, a nowy i30 z ESP, to już wyjdzie ponad 50000 ze wszystkimi rabatami. Biorę pod uwagę wyposażenie Comfort. Zależy mi na autoklimie, ESP i na w miarę oszczędnym silniku.

Kimbor
21-07-2011, 08:23
Cześć,

Może trochę za późno piszę...

Miałem podobny dylemat: jazz 1.4 czy i30 1.6. Jeździłem próbnie tymi autami. Wybrałem jazza a to ze wzgledu na następujące:
- spalanie. i30 paliłby w krakowie 8.5-9litrów; jazz po dotarciu pali 6,7l (dokładnie tyle co w katalogu). Jeżdżę średnio dynamicznie.
- jesli jeździsz głównie w mieście, nie ma znaczenia jakość zawieszenia - u mnie na liczniku średnia prędkość to 32km/h, więc do stania w korkach nie potrzebne ci zawieszenie jak z focusa.
- na trasy jazz sie jednak mało nadaje. Doszedłem do tego wniosku po ostatniej wycieczce nad morze: dpoprędkości 100km/h jest ok, ale potem jazda staje się trochę męcząca (buja na wietrze i radośnie podskakuje na koleinach, nie przyspiesza jednak tak jakby się chciało) a i oszczędność na paliwie żadna w porównaniu z kompaktem (jazz pali przy 120km/h) prawie 6l. A jechać 650km 100km/h to hardkor.
- miejce w środku: byłem w szoku ile miejsca z tyłu ma i30. z przodu też niczego sobie. Inne kompakty które oglądałem były przy nim ciasne. Ale Jazz pod tym względem miażdzy wszystko w segmencie B (no, może do wyjścia kii vengi i i20), a także połowę segmentu C (bagażnik też taki sam jak w kompakcie). Każdy kto najpierw krytykował mnie za kupienie tego "małego gówna" był mocno zdziwiony ile miejsca jest z przodu i z tyłu).
- wyposażenie: w jazzie za 55 kafli mam wszysto czego mi potrzeba, w i30 do kilku rzeczy trzeba było dopłacić i różnica w cenie była praktycznie żadna.

Nie żebym chwalił swoje, ale jazz to bardzo niedoceniane auto. I wcale nie takie drogie jeśli się weźmie pod uwagę wyposażenie i to co te auto daje w zamian. Do miasta jest idealne, na krótkie wycieczki też. Na długie niebardzo.
No i oczywiście oglądając jazza nie można sugerować się wersją 1.2 bo ma brzydszy kokpit (brzydkie pokrętła klimy i brzydsza tapicerka).
Się rozpisałem...

patinito
21-07-2011, 11:29
Jeżeli rozważasz Jazza to sprawdź także Kia Vengę. Za 45.900 dostaniesz nówkę z silnikiem 1.4 porządnym wyposażeniem i do tego 7 lat gwarancji. Venga jest zdecydowanie większa od Jazza i mimo że jest z segmentu B to w środku ma mnóstwo miejsca praktycznie jak w kompakcie (np. rozstaw osi i bagażnik większy niż golfie)

Bart3kk
21-07-2011, 11:32
Chyba napisał, że już kupił Jazza;p

patinito
21-07-2011, 13:11
a możesz mnie oświecić gdzie jest napisane, że kupił? wątek rozpoczął AdiPL a o kupnie swojego Jazza pisał Kimbor. Zdolności nadprzyrodzonych nie mam, żeby stwierdzić czy pod różnymi nickami kryje się ta sama osoba ;p

AdiPL
25-08-2011, 13:25
Oświadczam kolegom fanom motoryzacji, że nie mam podwójnych kont na forum autogalerii. Nie kupiłem jeszcze samochodu, ale raczej stawiam na Hanię ;). Ktoś wspominał o Kii Vendze. Autko moim zdaniem ładne, ale nie ma jeszcze dużo opinii, czy to pozytywnych, czy negatywnych, dlatego to auto zostawię sobie jeszcze do przemyślenia.

AdiPL
22-08-2012, 10:47
Witam. Jeżeli ktoś by się jeszcze zastanawiał, tak jak ja kiedyś co wybrać, mogę odpowiedzieć już na pytanie. Od grudnia 2011 posiadam i30 FL - wersja 1.4 Comfort. Może na wstępie plusy, potem minusy i porównanie do Hondy Jazz.

Plusy samochodu:
+sporo miejsca w środku
+w miarę cichy i dynamiczny silnik 109 KM ze zmiennymi fazami rozrządu (głośno robi się dopiero po przekroczeniu 4500 obr/min, a w mieście i tak jedziemy na niskich obrotach)
+umiarkowany apetyt na paliwo (w mieście oscyluje w zakresie 7,8-9,3 w zależności od tego jak ciężką nogę mamy, choć trzeba się przyzwyczaić do wyniku około 8,3-8,6 w mieście, na trasie spalanie spada do 7,2l - prędkość 130-140 km/h, gdzieniegdzie idzie zejść do równych 7l - prędkość 90-110(120) km/h), choć inni potrafią lepiej ;)
+wygodne siedziska w środku
+intuicyjny i ładnie podświetlony na niebiesko kokpit (ciekawostka to podświetlana na lekki róż stacyjka)
+świetna praca lewarka zmiany biegów (jest ich 5, ale to w zupełności wystarcza)
+dobrze pracujące zawieszenie (do miasta jest dobre, natomiast poza miasto na równej drodze jest świetne)
+dobra widoczność do tyłu
+chłodzony schowek pasażera

Teraz czas na minusy:
-największy i niemal jedyny dla mnie minus tego auta to głośna praca tylnego zawieszenia, choć sytuacja tyczy się tylko miasta, gdzie mamy drogi krzywe i dziurawe
-brak ESP - w obecnych czasach to jednak minus, ponieważ pogarsza to w jakiś sposób bezpieczeństwo naszego podróżowania, ale kiedyś ludzie jeździli bez opon zimowych i też się dało ;)
-mały, ale jednak minus to przełącznik komputera pokładowego na cyferblacie - wielu producentów ma go na kierownicy, co jest o wiele lepszym rozwiązaniem, jednak to taki malutki dla mnie minusik

Podsumowując:
Samochód bardzo dobrze wykonany, jak na firmę, która nie ma jakiegoś super dużego prestiżu. W mieście trzeba przywyknąć do dość głośnej pracy zawieszenia, jednak nie mamy wrażenia, że auto się rozpadnie. W samochodzie jest bardzo intuicyjny kokpit - jedno z najlepszych jakie spotkałem sterowanie klimatyzacją automatyczną. W samochodzie znajdziemy dużo schowków (drzwi kierowcy i pasażera, schowek w podłokietniku, szeroki schowek nad zapalniczką, schowek na okulary w podsufitce. Samochód lepiej spisuje się w trasie ze względu na lepszą pracę zawieszenia i mniejszy apetyt na paliwo. Do samochodu zapakujemy sporo bagażu, a i pasażerowie z tyłu nie będą narzekać na brak miejsca.

Porównanie do Hondy Jazz:
-silnik to kwestia wyboru - jeżeli ktoś lubi dynamikę i wypady poza miasto, to na pewno silnik w i30 będzie dla niego odpowiedni ze względu na większą moc i moment obrotowy - odpowiednio 109KM (100 w Jazz) i 137Nm (127 w Jazz). Jeżeli jeździmy głównie po mieście, to silnik w Jazz będzie lepszy ze względu na spalanie - 7l w mieście (ok. 8 w i30)
-ilość miejsca - tu moim zdaniem wygrywa Jazz, ponieważ to segment niżej, a jednak miejsca jest nieco więcej niż w i30, również bagażnik jest większy
-zawieszenie - prosta konstrukcja w Jazz'ie vs zawieszenie wielowahaczowe w i30 - myślę, że tutaj znowu co kto lubi - i30 na trasę, Jazz na miasto
-kokpit - intuicja w obu modelach jest bardzo dobra, jednak Jazz ma ładniejsze wnętrze, ale na pewno gorsze materiały. Spasowanie natomiast bez zarzutu dla obu modeli

Podsumowanie. Jeżeli jeździsz po mieście lub nie masz dużych wymagań co do silnika i jest dla ciebie ważne spalanie to polecam Hondę Jazz, jeżeli lubisz pokazać pazur i możesz przymknąć oko na spalanie w mieście, to polecam i30.

Driv3r
22-08-2012, 11:38
Pazur? W silniku 109 KM? Jaja sobie robisz?
Poza tym patrzac na suche dane katalogowe:

http://www.autogaleria.pl/auto_test/honda-jazz-1.4-i-vtec-elegance,297.html

Oraz

http://www.autogaleria.pl/auto_test/hyundai-i30-1.6-cvvt-blue-drive,542.html tu wersja kocniejsza 126 koniow

W porownaniu ze 109 kuniami w hultaju raczej bym obstawial na jazza w sprincie...

Omaley
22-08-2012, 21:26
Ja bym bez żadnego wahania i zastanowienia wybrał Honde. Ostatnio czytałem raport niezawodności chyba na onecie i Honda zajmowała tam, o ile pamiętam, pierwszą pozycje (czy był uwzględniony Hjundaj- nie wiem). W każdym razie Honde łatwo sprzedac na rynku wtórnym jeżeli tylko jest dobrze utrzymana.

AdiPL
22-08-2012, 22:50
Pazur? W silniku 109 KM? Jaja sobie robisz?
Poza tym patrzac na suche dane katalogowe:

http://www.autogaleria.pl/auto_test/honda-jazz-1.4-i-vtec-elegance,297.html

Oraz

http://www.autogaleria.pl/auto_test/hyundai-i30-1.6-cvvt-blue-drive,542.html tu wersja kocniejsza 126 koniow

W porownaniu ze 109 kuniami w hultaju raczej bym obstawial na jazza w sprincie...

Łatwo krytykować, gorzej napisać coś sensownego ;). Wiem, że dla wielu ludzi "pazur" oznacza dopiero 200 koni +, ale dla ludzi niewymagających 109 koni na prawdę starczy do sprawnego poruszania się. Wiadomo, że przyspieszenie w silniku 1.6 jest lepsze i to sporo. Na prostej raczej i30 będzie triumfować, poza miastem tak samo, tak uważam, choć nie trzeba się z tym zgadzać. Napisałem tylko, jakie są moje spostrzeżenia i nie musisz od razu atakować kogoś pisząc "jaja se robisz". Napisz może sam krótką recenzję albo porównanie :)

Driv3r
22-08-2012, 23:04
elastycznosc moze i jest lepsza, przyspieszenie niekoniecznie, bo poza tymi 9 KM wiecej i30 ma tez 150 kg masy górką... ;)
także NIE WIADOMO, czy przyspieszenie w silniku 1.6 jest lepsze, a jezeli tak to NIE SPORO.
a spod swiatel wg mnie to jazz wyrwie do przodu.

AdiPL
23-08-2012, 07:40
Zostańmy przy swoim zdaniu ;).Dla mnie oba samochody są dobre. Honda to klasa sama w sobie. Hyundai za to nie ma takiej renomy, co przekłada się na stosunkowo większą od Jazza utratą wartości, ale jak ktoś jest mniej wymagający, to i30 spełni swoje wymagania.