PDA

Zobacz pełną wersję : [auto testy] Zmiany w tabelach

Krzysztof Cieślak
01-09-2006, 16:56
Jak wiadomo, każdy test od Hondy Jazz kończy się dwoma tabelami: z danymi technicznymi i z ocenami wg aG. W pierwszej niedługo zostaną dodane tak bardzo barkujące Wam dane jak prędkość maksymalna i przyspieszenie 0-100 km/h. Chciałbym rozpocząć dyskusję nad kolejnymi danymi jakie mogą być bardzo pomocne:

Poziom hałasu (mierzony w dB przy danej prędkości)
Przyspieszenie 60-100 na IV. biegu
Przyspieszenie 80-120 na V. biegu
Zawieszenie przód/tył (jego konstrukcja)
Rostaw osi
Droga hamowania 100-0 km/h

W tabelce ocen też zmiany.

Dotychczasowa kategoria "Obsługa i funkcjonalność", w której auto mogło zdobyć max. 25 pkt. zostanie rozbita na:

Ergonomia max. 15 pkt. (Ocena rozplanowania funkcji i wkaźników deski rozdzielczej)
Funkcjonalność max. 10 pkt. (Funkcjonalność wnętrza i nadwozia: schowki, możliwośc dopasowania do własnych potrzeb)

Tak samo stało się z kategoriami: "Układ kierowniczy i skrzynia biegów" oraz "Silnik/Osiągi". Obecnie wszystkie mogą premiować auto max. 10 punktami.

W przypadku "Silnika" będzie oceniana jego kultura pracy i technologia wykonania w mniejszym stopniu emisja dwutlenku węgla.

"Osiągi" to składowa ocena przypieszenia i elastyczności.

Powyższe zmiany spowodują, że w kategorii "Zawieszenie" auto będzie mogło zdobyć max. 10 pkt.

Czekam na uwagi, komentarze i propozycje ew. innych zmian.

Seth
01-09-2006, 17:50
a ja mam takie pytanie... bo nie wiem... czy dane te pt. przyspieszenie, prędkość, elastyczności, będą badane "na miejscu", czy brane fabryczne?

Di Kej
01-09-2006, 18:58
Poziom hałasu (mierzony w dB przy danej prędkości)
Przyspieszenie 60-100 na IV. biegu
Przyspieszenie 80-120 na V. biegu
Zawieszenie przód/tył (jego konstrukcja)
Rostaw osi
Droga hamowania 100-0 km/h

Wszystkie z nich są przydatne ;)
Najważniejsze jednak wg. mnie są:
Poziom hałasu - w końcu to ważna rzecz przy wyborze np. diesla ;) Różnica między np. 66, a 69 jest dość wyraźnie widoczna ;)
Przyspieszenie 80-120 km/h - jeszcze ważniejsza sprawa... od tego przecież zależy z jaką łatwością i bezpieczeństwem wyprzedzamy inne samochody ;)
Zawieszenie - powinniśmy wiedzieć na czym siedzimy bez zaglądania w inne źródła ;)
no i... droga hamowania :cool:
Jeśli chodzi o Elastyczność 60-100 moim zdaniem nie jest konieczna, choć w autach ze słabymi jednostkami napędowymi może się przydać ;)
No i rozstaw osi... wpływa na przestronność wnętrza, tak więc wystarczy kategoria "przestronność' ;)

Aha, no i pytanie do elastyczności 80-120 - nie wszystkie skrzynie są 5-biegowe... chyba miałeś na myśli "najwyższy bieg"? :susp:

P.S.
http://www.autogaleria.pl/auto_test/test.php?id=26
Co tu robią fotki CL'a? :P

kojek
01-09-2006, 22:38
P.S.
http://www.autogaleria.pl/auto_test/test.php?id=26
Co tu robią fotki CL'a? :P
chyba jakis maly błąd... :lol: :lol:

ilovebmw
01-09-2006, 23:05
DK_WRC roznice w glosnosci miedzy 66 a 69 dB mozna okreslic jako dwukrotna.
Oczywiscie popieram glosnosc, chociaz do tego trzeba miernika. Malo stron producenta podaje glosnosc, a kopiowanie pomiarow z gazet chyba troche mija sie z celem.
Popieram tez elastycznosc, zarowno 60-100 na IV jak i 80-120 na najwyzszym biegu. Dodalbym jeszcze maksymalne czasy przyspieszen na optymalnym przelozeniu. Wiadomo, ze chcac jak najszybciej wyprzedzic autem z silnikiem benzynowym, nie uzyjemy V biegu do pociagnenia od 70 czy 80 na godzine. Co innego duzy diesel. Byloby to przydatne, a do tego dosc nowe, bo niewiele serwisow to ma. Niektore tylko gazety maja czasy przyspieszen powiedzmy 60-100 na III biegu. Moze warto rozwazyc to?

DK_WRC gdy sie wyprzedza jakis autobus czy tira na podrzednej drodze trzeba czasami przyspieszac od ok. 60 na godzine, tak wiec obydwa czasy sa wazne dla sprawnego wyprzedzania.

LiveLetDie
01-09-2006, 23:06
Jak wiadomo od przybytku głowa nie boli zatem uważam, że zmiany mogą wyjśc tylko na lepsze (skoro mówimy o takiej, tabelkowej, formie oceniania). Podobnie jak Setha interesuje mnie czy osiągi bedą mierzone przez redaktorów czy bedą to dane fabryczne.

Mimo, że na początku byłem przeciwnikiem tabelek (wolałem plusy i minusy) a już najbardziej oceniania stylistyki to teraz przyzwyczaiłem się do tego i nawet ocena wyglądu mnie nie razi. W końcu to test.

Rozumiem, że oceny przyznaje jeden redaktor? Bo jeździ kilku prawda? Text pisze jeden i to on wystawia notki, czy dobrze rozumuje?
To by było do bólu subiektywne... I dobrze. O to przecież chodzi w teście/recenzji by wyrazić swoją opinie a nie próbować na siłę robić ją obiektywną, tak by wszyskim dogodzić.

Szakal
01-09-2006, 23:33
Zawsze im więcej danych tym lepiej. Takie dane mogą być decydujące jak np. będzie się kupowało takie auto, które uczestniczyło w testach aG. Takie dane jak przyspieszenie czy droga hamowania uważam że obowiązkowo powinny się pojawić. Bo często fabryczne nie zawsze są zgodne z tymi w rzeczywistości. Myśle, że jednak jak już będą takie dane to nie fabryczne, tylko własne. A jak wiadomo przyspieszenie jest ważne tak jak wyżej przedmówcy powiedzieli w czasie wyprzedzania, a hamowanie w mieście gdy np. dojeżdzamy do ronda z obwodnicy. Dane takie jak konstrukcja zawieszenia również się przyda. Bo wiadomo jakie są nasze drogi i będzie zawsze wiadomo jak będziemy odczuwać komfort, jak długo bez wymieniania poszczególnych elementów zawieszenia będziemy w stanie jeżdzić czyli wytrzymałość tejże konstrukcji. Na ocene zawieszenia też powinno się uwzględnić jak samochód pokonuje ostry zakręt przy sporej prędkości. Czy wychyla się albo jest nad- lub podsterowny. Jeśłi chodzi o rozstaw osi uważam źe to jest niepotrzebne. Wiadomo im większy rozstaw osi tym więcej miejsca. Także jak się poda pojemność bagażnika i przestronność wnętrza to powinno całkowicie wystarczyć.

ilovebmw
01-09-2006, 23:40
Jeśłi chodzi o rozstaw osi uważam źe to jest niepotrzebne. Wiadomo im większy rozstaw osi tym więcej miejsca.

Wiesz, rozstaw osi jest zwiazany rowniez ze stabilnoscia auta. Jest to tylko jedna pozycja, wiec razem z wymiarami nadwozia nie jest chyba nadmiernym "zasyfianiem" tabelki.

Di Kej
02-09-2006, 10:07
DK_WRC gdy sie wyprzedza jakis autobus czy tira na podrzednej drodze trzeba czasami przyspieszac od ok. 60 na godzine, tak wiec obydwa czasy sa wazne dla sprawnego wyprzedzania.

Tak, ale przykładowo, większość samochodów segmentu np. C z silnikami o średniej jak na klasę mocy (tutaj 100-110 KM) radzi sobie wystarczająco dobrze, szczególnie diesle. Właśnie dlatego dodałem:

choć w autach ze słabymi jednostkami napędowymi może się przydać

Aha, no i biorąc pod uwagę każdy środek trasportu, weźmy również pod uwagę traktor, jadąc przykładowo 30 km/h. I co? Prawda, że przyda się elastyczność 30-60 km/h? :P JOKE

A jeśli chodzi o rozstaw osi, hmm... nie pomyślałem. Rzeczywiście samochód może być stabilniejszy w przypadku zwykłych hathbacków, sedanów, van-ów itp. Myślę jednak, że kiedyś, gdy redakcji przyjdzie testować coś w stylu Opla Speedstera rozstaw osi nie wpływa już raczej na stabilność. Chociaż... w zasadzie przy większym przednim zwisie samochód powinien chyba "zyskać" na podsterowności. Ale tego nie jestem pewny :roll: Dlatego nie mówię, że tak jest, bo się na tym po prostu nie znam ;)

Dj Brabus
02-09-2006, 11:41
Podobnie jak Setha interesuje mnie czy osiągi bedą mierzone przez redaktorów czy bedą to dane fabryczne
Niestety redakcja nie dysponuje odpowiednim sprzętem pomiarowym do przyspieszeń ani odpowiednim miejscem (torem) do sprawdzania prędkości maksymalnej. Poza spalaniem wszystkie podawane dane są więc fabrycznymi.

Rozumiem, że oceny przyznaje jeden redaktor? Bo jeździ kilku prawda? Text pisze jeden i to on wystawia notki, czy dobrze rozumuje?
To by było do bólu subiektywne... I dobrze. O to przecież chodzi w teście/recenzji by wyrazić swoją opinie a nie próbować na siłę robić ją obiektywną, tak by wszyskim dogodzić.
I tak i nie - dwa samochody testowałem wspólnie z Redaktorem Kubą Krępą, trzeci miałem okazję ujeżdżać sam. Potem są zbierane wspólne wrażenia, podsumowywane i tekst piszę sam - zdjęcia to również element wspólnej pracy (m.in. z Red. Tomkiem Popławskim), jednak test piszę samodzielnie, podobnie jak przyznaję noty. Później oczywiście jest wszystko konsultowane z Krzysztofem w celu dokładnego szlifu i przygotowania do publikacji.

Krzysztof Cieślak
02-09-2006, 13:04
Wszystko po kolei. Dane które od razu mogą być dodane do wszystkich testów bez żadnej aparatury pomiarowej z naszej strony to (dane producenta): prędkość maksymalna, przyspieszenie 0-100 km/h (elestyczności nie wszyscy producenci podają), zawieszenie i rozstaw osi. Napewno będą one pomocne.

Jeśli chodzi o badanie poziomu hałasu, to profesjonalny miernik poziomu dźwięku to koszt do 1000 zł. Tak więc nie jest to taka prosta sprawa. To samo tyczy się elastyczności. Jeśli dysponowalibyśmy profesjonalną aparaturą to możemy takich pomiarów zrobić wiele. Badanie drogi hamowania to też nie prosta sprawa jakby się mogło wydawać. Do czasu jak się nie dorobimy aparatury testowej lub może zewnętrznie zlecać takie pomiary będziemy się musieli obejść bez tych danych. Oczywiście wszystko przed nami i testy będą napewno ewoluowały.

Rozumiem, że do zmian w tabeli z ocenami nie macie większych zastrzeżeń?

Dj Brabus
02-09-2006, 14:21
Jestem "za" - masz rację z tymi kategoriami i dobrze, że te pomysły wpadły Tobie (czy komuś innemu, kto Ci podpowiedział) do głowy - dane będą jeszcze pełniejsze.

Szakal
02-09-2006, 14:31
No fakt, jak pisałem im więcej danych tym lepiej. Nawet jak będą fabryczne to w sumie można się zorientować czy one się zgadzają po przeczytaniu reportażu. Niech każdy redaktor niech w swoim odczuciu napisze o przyspieszeniu i hamulcu czy o poziomie hałasu. Czy równomiernie i szybko przyspiesza i ile potrrzebuje samochód czasu aby całkowicie wyhamować z dużej prędkości. Jak głośno jest w środku w czasie normalnej jazdy, przy jakich prędkościach silnik zaczyna hałasować i być dokuczliwym itd. To da pełne spojrzenie i może się zorientować czy dane są przynajmniej po części prawdziwe.
Także jestem jak najbardziej "za".