Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl

Wątek: Imperium Spamu

Awatar Buzzer
    Auto
    Mondek MK4

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez VectorOPC Zobacz posta
    Buzzer, odłącz sobie ESP ale zostaw ABS i potestuj - sam się przekonasz czy masz rację, czy nie.
    Nie da sie odlaczyc jednego systemu bez wplywu na drugi - to sa krytyczne systemy bezpieczenstwa i awaria jednego z nich prowadzi do przejscia drugiego w stan awaryjny.
    Abs dziala tylko podczas hamowania i jedyne co robi to nie dopuszcza do zablokowania kol, nie potrafi sam skorygowac sily hamowania jesli przyczepnosc kol np z prawej strony rozni sie istotnie od lewej (wypadasz z zakretu i polowa samochodu jedzie po asfalcie a druga po poboczu) abs bedzie maksymalnie wykorzystywac przyczepnosc kazdego kola co bedzie prowadzilo do zbaczania z toru jazdy w strone lepszej przyczepnosci. Kierowca bedzie probowal skorygowac tor jednakze moze zrobic to nieumiejetnie i zbyt skontrowac lub za malo lub tez za pozno i tu wkracza esp ktore dysponujac czujnikami odometrycznymi i czujnikiem kata skretu potrafi podjac decyzje ktore kolo ma zostac przyhamowane aby zachowac tor jazdy. ABS przeciwdziala blokowaniu kol i tylko temu co nie jest rownoznaczne ze stabilizacja pojazdu w sytuacji gdy strony samochodu znaczaco roznia sie przyczepnoscia.

- - - Aktualizacja - - - -

Oprocz tego esp poglebia skret przyhamowujac kolo tylne a stabilizuje tor przyhamowujac przednie.

Auto
    S40 D3, Superb III 1.8tsi L&K

Domyślnie

Buzzer, chyba nie do końca. Widziałem gdzieś filmiki gdzie stara corsa, starsze Grande punto, czy coś w tym stylu, z samym abs-em miały próby na łączonej nawierzchni (połowa asfalt i połowa płyta poślizgowa) i szły prosto. W takim przypadku raczej hamuje z wyrównaniem do strony o gorszej przyczepności. Czyli połowa na asfalcie, połowa na 'lodzie', a hamujesz równo jak na lodzie, bo z tych kół bierze do komputera informacje o poślizgu. Ale głowy nie dam.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Domyślnie

Buzzer, jak u Ciebie wyłączenie ESP powoduje zmianę faz księżyca itd, to wpadnij - pożyczę Ci Golfa, nacisniejsz guzik i popróbujesz. A jak boisz się wyłączyć ESP, to dam Ci Astre - tam jest tylko ABS.

Nawet będąc w szkole bezpiecznej jazdy instruktor jasno doradzał, że w początkowej fazie poślizgu na mało przyczepnej nawierzchni należy wcisnąć pedal hamulca (przy obecnym ABS i bez ESP) i doprowadzić do wywołania pracy systemu - samochód momentalnie się stabilizuje. Trenowane na płycie poślizgowej i działa wyśmienicie.

Spróbuj sobie na śniegu/lodzie w samochodzie z ABS awaryjnego hamowania że zmianą kierunku - samochód bardzo dibrze sobie radzi i nie wpada w poślizg.

https://youtu.be/mKiTAcXK6M4

Kompleksowe inspekcje samochodów używanych na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Historia serwisowa wszystkich marek. Zapraszam do kontaktu: [email protected]

Awatar Buzzer
    Auto
    Mondek MK4

Domyślnie

Tak zgadza sie bo wyrownuje do najslabszego kola i dlatego wlasnie tak fatalnie hamuje na oblodzonej nawierzchni. Nie zmienia to faktu, ze abs nie dopuszcza do zablokowania kol, natomiast nie skoryguje aktywnie toru jazdy. Hamowanie z butem w podlodze na laczonej nawierzchni czy jakiejkolwiek innej powoduje ze zamiast kol masz kolki. Przy abs zachowujesz toczenie kol i to jest przyczyna tego ze opony przenosza sily boczne na jezdnie i mozesz jechac tak jak ustawisz kierownice.
    Abs nie wspomoze cie przy gwaltownym manewrowaniu co zrobi esp przyhamowujac odpowiednie kolo. Abs nie dopusci do zabloklwania kola. Tylko tyle i az tyle. Samochod z esp bedzie trudniej wyprowadzic z toru jazdy niz w przypadku samochodu z abs'em.
    Nie mowie ze abs jest zly, tylko uwazam ze nierozsadnie jest mowic ze abs kontroluje czy tez koryguje tor jazdy - on nie pozwala zablokowac kol co czesto jest juz ogromna pomoca.

- - - Aktualizacja - - - -

Cytat Zamieszczone przez VectorOPC Zobacz posta
    Buzzer, jak u Ciebie wyłączenie ESP powoduje zmianę faz księżyca itd, to wpadnij - pożyczę Ci Golfa, nacisniejsz guzik i popróbujesz. A jak boisz się wyłączyć ESP, to dam Ci Astre - tam jest tylko ABS.

Nawet będąc w szkole bezpiecznej jazdy instruktor jasno doradzał, że w początkowej fazie poślizgu na mało przyczepnej nawierzchni należy wcisnąć pedal hamulca (przy obecnym ABS i bez ESP) i doprowadzić do wywołania pracy systemu - samochód momentalnie się stabilizuje. Trenowane na płycie poślizgowej i działa wyśmienicie.

Spróbuj sobie na śniegu/lodzie w samochodzie z ABS awaryjnego hamowania że zmianą kierunku - samochód bardzo dibrze sobie radzi i nie wpada w poślizg.

https://youtu.be/mKiTAcXK6M4
    To, ze masz guzik od wylaczenia esp jest tylko jego "uspieniem" dla niskich predkosci. W cywilnych samochodach esp nie da sie wylaczyc calkowicie, wiec jesli masz samochod z esp to "wylaczajac go" jedynie przesuwasz prog jego zadzialania a w krytycznej sytuacji i tak wejdzie do akcji czy tego chcesz czy nie.
    Jeszcze raz powtarzam - abs nie koryguje aktywnie toru jazdy on tylko wykorzystuje max przyczepnosci co znaczaco poprawia mozliwosc manewrowania bo masz toczace sie kola a nie kolki miedzy samochodem a droga. Poza tym zeby abs cie wspomogl musisz nacisnac hamulec a esp zadziala i skoryguje tor nawet jesli nie zahamujesz. To sa dwa zupelnie inne systemy o zupelnie innych mozliwosciach.

Redaktor naczelny Awatar MCL
    Auto
    The mighty Abarthonio

Domyślnie

Nie skoryguje, ale ogarnie to korektor siły hamowania. Robiliśmy taki tekst w Poznaniu w Akademii Skody. Akurat to była jedna z fajniejszych imprez - ogarnęli nam Octavię, Fabię i Superba I generacji do porównania z nowymi modelami. Robiliśmy nimi płyty poślizgowe, szarpaki, okręgi. W krytycznej sytuacji zawsze depcząc hamulec zaczniesz stabilizować auto, gdyż ABS zacznie korygować hamowanie, tak aby nie zblokować kół. Drugą opcją, przy podsterowności i nadsterowności, jest wciśnięcie sprzęgła i "rozpięcie" skrzyni z silnikiem.

W starszych Skodach faktycznie ta stabilizacja auta była mniej wyczuwalna i lekka korekta kierownicą się przydawała. W nowych robiliśmy to bez trzymanki.
    #drivetastefully

Auto
    4 x FR, 2 x DE, 3 x USA

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez zychu Zobacz posta
    RR to nie auto dla wysokiego ojca z trójką dzieci. Nie zmiescicie się ;b

Szwagier ma i jakoś strasznie to nie narzeka na awarie. Fakt, że problem z częściami. Np. mechanizm wycieraczek. Zero zamienników, a jak jest to 1500 trzeba wydać ;b

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
    No weź nie gadaj, że do tego kloca nie wejdziemy... szukam możliwie największego auta a Ty mi koncepcje psujesz!

Auto
    S40 D3, Superb III 1.8tsi L&K

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    No weź nie gadaj, że do tego kloca nie wejdziemy... szukam możliwie największego auta a Ty mi koncepcje psujesz!
    Chevy Suburban i nic więcej nie potrzebujesz

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Auto
    4 x FR, 2 x DE, 3 x USA

Domyślnie

Chłopaki, myślę między dwoma autami, nie wrzucajcie czegoś innego...

Q7 / Tuareg - niby fajne ale VW nie, a Audi mi nie leży
    To a zjechać z dróg, przyjmijmy że po założeniu ATków pojadę tym na rajd offroad w klasę turystyczną. Czyli volvo / Chevy i wszystko z gównianymi autami nie nadaje się.

to ma być ciekawe auto i mieć w sobie to coś (dla mnie). Tak jak e39. Ponieważ obstawiam, że przyszłoroczne wakacje będą podobne do tegorocznych zakup autobusu rodzinnego odłożyłem (zostaje Berlingo które na krótszych dystansach jest ok).

a przy okazji być pojemne, nie wiem jeszcze czy obok e39 będzie czy zamiast, ale na pewno ma mieć porządne 4x4 i dawać jak najwięcej komfortu.

z RR jest ten problem, że może i są tanie, ale jak przefiltrowałem otomoto po wymaganiach to jest JEDNA sztuka za 35k. Za to na mobile.de jest parę sztuk i co ciekawe w podobnych budżetach.

Domyślnie

Buzzer, a Ty cały czas swoje. Są samochody w których da się całkowicie wyłączyć ESP i nazwałbym je cywilizowanymi. ABS jest w stanie korygować stabilność samochodu - ale tylko w czasie hamowania, cały czas Ci to pisze (nie tylko ja zresztą). Z MCLem byliśmy chyba w tej samej szkole jazdy i robiliśmy podobne rzeczy - przejedź się to Ci za parę stówek wytłumaczą o co nam chodzi. To, że ABS nie koryguje niczego w czasie jazdy bez hamowania to jest przecież oczywiste.

Kompleksowe inspekcje samochodów używanych na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Historia serwisowa wszystkich marek. Zapraszam do kontaktu: [email protected]

Awatar Buzzer
    Auto
    Mondek MK4

Domyślnie

Bo nie czytasz co pisze. Po pierwsze pisalem o cywilnych a nie cywilizowanych. Po drugie - korekcja sily hamowania to korekcja sily hamowania a nie aktywna stabilizaja toru jazdy.

Uprawnienia umieszczania postów