Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl

Wątek: Imperium Spamu

Awatar bartek923
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 170KM TCT '14 / Renault Megane IV Grandtour 1.5 dCi 110KM '17

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    Jeszcze o pensji minimalnej w wysokości 4000 PLN brutto. Ogólnie to nie jest zły pomysł chociaż też powinien być przemyślany. Bo te okolice 3k netto to jest absolutne MINIMUM aby w W-wie wyżyć samodzielnie wynajmując pokój. Ale z kolei na wsi 3k na rękę to już dużo.
    Nawet pomijając powyższe byłem zwolennikiem tego rozwiązania. Strażacy, policja, pielęgniarki, nauczyciele - zarabialiby rozsądniejsze pieniądze niż teraz - wg mnie są to mocno niedowartościowane zawody. Dlaczego byłem? Ponieważ PiS oznajmił kilka dni (tygodni? - nieważne), że minimalna pensja w wysokości 4k brutto będzie obowiązywała tylko sektor prywatny.
    Ja nie do końca, bo jestem przekonany że ta zmiana nas wszystkich może mocno zaboleć. A najbardziej tych, którzy dziś zarabiają właśnie w okolicach tych 4000 brutto. A Ci którzy dziś żyją za najniższą kupią sobie za tą wyższą tyle samo. Przedsiębiorcy fakt faktem w większości sobie poradzą - ceny się podniesie i jakoś się zepnie. Tylko że to wszystko prowadzi do jednej rzeczy - zrównania poziomu życia. Nie przez to żeby tym co jest gorzej było lepiej, tylko tym co jest lepiej - było gorzej.

I czego właśnie nie jestem w stanie zrozumieć - pan „ochroniarz” z parkingu czy budowy co 8-12 godzin ogląda telewizje - 4 koła. Pielęgniarka, czy nauczyciel - 2,5. Ale widać to ten pierwszy jest bliżej typowego elektoratu obecnej partii i o niego trzeba zadbać, jak zresztą pokazują wyniki badań w kwestii wykształcenia i zawodów elektoratu. I z góry podkreślę - ja nikogo nie obrażam i uważam że żadna praca nie hańbi, tylko każda ma swoją cenę i są jej jakieś rozsądne granice, które najlepiej ustala rynek

Auto
    Kia Rio, Honda Accord

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez misiek.gosu Zobacz posta
    W jaki sposób podniesienie płacy minimalnej ma wymusić inwestycję w rozwój? Chyba że mowa o automatyzacji. ;-)
    Poszerzenie gamy produktów/usług, ulepszenie obecnej oferty, lepszy serwis, nowe maszyny, nowe linie produkcyjne, nowe narzędzia i systemy dla pracowników w celu podniesienia wydajności etc. Nasze firmy musza się stać konkurencyjne nie tylko poprzez niskie ceny swoich usług. Musimy podnieść produktywność poprzez inwestycje w kapitał ludzki oraz technologie. Automatyzacja też wchodzi w grę.

Awatar bartek923
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 170KM TCT '14 / Renault Megane IV Grandtour 1.5 dCi 110KM '17

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Michael-Ś Zobacz posta
    Poszerzenie gamy produktów/usług, ulepszenie obecnej oferty, lepszy serwis, nowe maszyny, nowe linie produkcyjne, nowe narzędzia i systemy dla pracowników w celu podniesienia wydajności etc. Nasze firmy musza się stać konkurencyjne nie tylko poprzez niskie ceny swoich usług. Musimy podnieść produktywność poprzez inwestycje w kapitał ludzki oraz technologie. Automatyzacja też wchodzi w grę.
    I to wszystko dzięki podniesieniu najniższej krajowej?

Auto
    Kia Rio, Honda Accord

Domyślnie Imperium Spamu

Oczywiście , że nie tylko. Będzie to tylko spory bodziec do działania. Rynek będzie weryfikował, słabi będą padać. Pracownik tez będzie pracował tam gdzie zarobi lepiej, jego firma będzie stać w miejscu to przejdzie do innej która inwestowała i się rozwijała. Śmiałem się ostatnio ze znajomym który ma swoją firmę, że jak podniosą minimalna to będzie musiał zacisnąć zęby i zamiast Range Rovera będzie musiał kupić biedak X5

Awatar bartek923
    Auto

Domyślnie

Na pewno jak przedsiębiorca podniesie wszystkim co wykonują najprostsze czynności - bo przy obecnym poziomie bezrobocia tylko takie stanowiska są opłacane najniższą, chyba że mowa sferze budżetowej - to zaraz po tym pobiegnie po nowe maszyny, technologie, szkolenia, etc.

I to jest to czego zwolennikom PISu zazdroszczę najbardziej - skrajny optymizm i wiara że jakoś to będzie płace minimalną można podnosić bez końca, w milionach już też wcale nie tak dawno zarabialiśmy

Auto
    -

Domyślnie

Nie bardzo rozumiem co ma do tego płaca minimalna. Jeżeli pracownik zarabia teraz 2500 i robi XYZ, to po ustawowej "podwyżce" do 4000 nadal będzie wykonywał tę samą pracę, tylko za 4000. Ceny usług podskoczą, ale nie dlatego, że zmieni się ich jakość, tylko zwiększą się koszty opłacenia pracownika. Rozwój, o którym piszesz, funkcjonuje już teraz. Większe firmy inwestują w ludzi, technologie itd. Ludzie się kształcą, są bardziej wartościowi, wykonują lepszą pracę, bardziej opłacalną dla pracodawcy -> więcej zarabiają. I tak to powinno funkcjonować. Jeżeli teraz ktoś nie inwestuje, to podniesienie płacy minimalnej (= zwiększenie kosztów) tego nie zmieni, a wręcz może mieć właśnie odwrotny skutek. No chyba że o to chodzi - wybić małych i zostawić dużych.

No i najlepsze. Tam gdzie podniesienie płac miało by największe uzasadnienie (pielęgniarki, lekarze, policja, nauczyciele), to oczywiście takich planów nie ma. Mam nadzieje, że przedstawiciele właśnie tych zawodów będą strajkować jak najwięcej i władza się na tym przejedzie.

Auto
    Kia Rio, Honda Accord

Domyślnie Imperium Spamu

Dominanta pensji w Polsce wynosi 2500 zł brutto. Więc problem niskich płac nie dotyczy tylko najprostszych zawodów i problem jest dużo większy.

Awatar zychu
    Auto
    Honda Civic

Domyślnie

Zamiast podnosić minimalna, to niech coś zrobią z pensjami nauczycieli i lekarzy. Bo skończy się tak, że nie będzie miał kto uczyć i leczyć w tym kraju.

Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    Mind Full of Colors.

Awatar bartek923
    Auto

Domyślnie

Dominanta pensji w Polsce wynosi 2500 zł brutto. Więc problem niskich płac nie dotyczy tylko najprostszych zawodów i problem jest dużo większy.
    Albo mamy najwięcej prostych zawodów ale tego zmiana najniższej nie zmieni

Auto
    -

Domyślnie

No i? Czyli jeżeli zostanę informatykiem w wiejskiej szkole (załóżmy, że jest prywatna ;-) i będę zarabiał 2500 zł brutto, to co? Należy mi zwiększyć wynagrodzenie do 4000 zł? Razem z całym innym personelem, który zarabiał tyle samo? To będzie dalej to samo, tylko zmienią się cyferki.

Uprawnienia umieszczania postów