Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl

Zobacz wyniki ankiety: Diesel vs Benzyna vs Gaz

Głosujących
23. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Diesel

11 47.83%
  • Benzyna

4 17.39%
  • Gaz

8 34.78%
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Diesel vs Benzyna vs Gaz

Awatar aston
    Auto
    xxxxxxxx xxxxxx

Domyślnie Diesel vs Benzyna vs Gaz

Poruszę ten drażliwy temat ze względu na rosnące ceny paliw:
    Porównanie bedzie na dobrze znanym i polularnym samochodzie: Skoda Octavia

Diesel
    1,9TDI
    105KM/4000
    250Nm/1900
    0-100km/h 11,8s
    v max 192km/h
    60-100km/h na 4 biegu: 8,2s
    80-120km/h na 5 biegu: 12,1s
    Spalanie 5l

Benzyna (gaz tak samo)
    1,6FSI
    115KM/6000
    155Nm/4000
    0-100km/h 11,2s
    v max 198km/h
    60-100km/h na 4 biegu: 11,1s
    80-120km/h na 5 biegu: 16,8s
    Spalanie 6,6l

Koszt samochodu (wersja z klimą):
    Benzyna: 71700zł
    Diesel: 76200zł
    Gaz: 71700zł+4000zł za instalację=75700zł

Teraz koszty:
    Ceny Paliw z BP z dnia 18.09.2005
    ON: 3,96
    PB95: 4,29 (niby pownno jeździć na 98, ale na 95 tez może)
    LPG: 1,85

Koszt przejechania 100km:
    Benzyna: 28,31 zł
    Diesel: 19,80 zł
    Gaz: 14,65 zł

Liczę, ze samochdó na gaz zużywa o 20% wiecej paliwa niż benzyna, w rzeczywistości jest to około 15% ale zużywa też trochę benzyny, wiec dałem 20%

Koszt paliwa, roczny przebieg 10000km
    Benzyna: 2 831,40 zł
    Diesel: 1 980,00 zł
    Gaz: 1 465,20 zł

Koszt paliwa, roczny przebieg 15000km
    Benzyna: 4 247,10 zł
    Diesel: 2 970,00 zł
    Gaz: 2 197,80 zł

Koszty dodatkowe:
    Benzyna: zakładamy, ze koszty w stosunku do benzyny
    Diesel: ubezpeczenie wyższe o 147zł rocznie (wszystkie zniżki przy mniejszych zniżkach kwota bedzie wyższa)
    Gaz: 100zł rocznie (przegląd)

Liczę deprecjację po 5latach na stałym poziomie 50% (w gazie liczę cenę samochdou bez instalacji gazowej).

W ciagu 5 lat przy przebiegu rocznym 10000km (przebieg 50tyskm) i sprzedaniu samochdou zapłacimy:
    Benzyna: 50 007,00 zł
    Diesel: 48 735,00 zł
    Gaz: 47 676,00 zł

W ciagu 5 lat przy przebiegu rocznym 15000km (przebieg 75tys km) i sprzedaniu samochdou zapłacimy:
    Benzyna: 57 085,50 zł
    Diesel: 53 685,00 zł
    Gaz: 51 339,00 zł

Różnice w kosztach są niewielkie w stosunku do wszystkich wydatków.
    Jednka benzyna jest najdroższa, diesel tańszy, a gaz jeszcze trochę
    Co byście wybrali.

Domyślnie

zaglosowalem na benzyne poniewaz narazie tylko jej cena spada a ropa i gaz rosnie

VIP Awatar Robak
    Auto
    Infiniti M35h

Domyślnie

Nie wiem czemu ma słuzyc ten temat.Ja jesli bym miał mnostwo pieniedzy to bym kupił benzynowe V8 i jezdził zadowolony do stacji do stacji.Natomais jekie sa realia w naszym kraju kazdy wie.Ludzie staraja sie jezdzic jak najnizszym kosztem.Do poruszania sie tanim kosztem wybrałbym deasla(przezyje klekotanie spod maski i ograniczone obroty) poniewaz juz mam ok 10 znajomych którzy nazekaja na to ze po roku jezdzenia na gazie zamulił im sie silnik, samochod stracił kopa, smierdzi,nie rowno pracuje i sa jakies problemy ogolnie z silnikiem. Ale i tak wybieram benzyne.

Domyślnie

Uważam, że najlepszym obecnie rozwiązaniem jest gaz. Póki co to najtańsze rozwiązanie. Z praktyki wiem, że wogóle nie odczuwalne są minusy do benzyniaka i diesla. Jest tak samo dynamiczny i niewiele więcej pali.

VIP Awatar Dominik999
    Auto
    Ford Focus mk2

Domyślnie

Od razu powiem, że jak dla mnie gaz odpada, nie mogę so do niego przekonać (i jak to mawia mój dziadek: "Na gazie, to można sobie obiad ugotować..." :P) Wybrałbym diesla, bardzo je lubie, bardzo wygodny na codzień jest duży moment obrotowy, no i akurat w tym wypadku zadecydowała by także renoma jednostek TDi

Awatar aston
    Auto
    xxxxxxxx xxxxxx

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Robak
    Nie wiem czemu ma słuzyc ten temat.Ja jesli bym miał mnostwo pieniedzy to bym kupił benzynowe V8 i jezdził zadowolony do stacji do stacji.Natomais jekie sa realia w naszym kraju kazdy wie.Ludzie staraja sie jezdzic jak najnizszym kosztem.Do poruszania sie tanim kosztem wybrałbym deasla(przezyje klekotanie spod maski i ograniczone obroty) poniewaz juz mam ok 10 znajomych którzy nazekaja na to ze po roku jezdzenia na gazie zamulił im sie silnik, samochod stracił kopa, smierdzi,nie rowno pracuje i sa jakies problemy ogolnie z silnikiem. Ale i tak wybieram benzyne.
    Temat ma słuzyć włąśnei temu aby wskazac jedno z tych rozwiazań, każde ma swoje wady i zalety, np ja znam sporo osób co na gazie zrobiły już 100-200 a nawet wiecej tysięcy i sobie go chwalą

Domyślnie

ja najbardziej wole diesla. miej pali niz benzyniak, więcej przejade kilometrów, jest tansza ( bynajmniej u nas w Polsce), bo jak bylem w Szwajcarii to benzyna kosztowala 1.24 euro, a diesel kosztował 1.67 euro. ale jak wiadomo diesel ma swoje wady: jest glośniejszy od benzyny, potrzebuje więkrzej temperatury spalania co oznacza ze w cieplych krajach (bo wiem z wlasnego doświadczenia, temperatura silnika wynosila 125 stopni C) silnik szybciej sie zagotuje. no i silnik diesla jest trwalszy od benzyniaka, swiadczy o tym cena diesla (diesel jest zawsze droższy od silnika benzynowego)

Awatar endrju
    Auto
    Fiat Punto I

Domyślnie

Ja wybrałem benzynę, do diesla się nie przekonam chyba nigdy. Jak dla mnie diesel pasuje do TIR-ów, autobusów etc. Tam jest dla mnie jego miejsce. Nie lubię jego klekotu mimo iż jest on wyciaszny, to zawsze mam świdomośc jego "dziwnego" dźwieku, a poza tym nic, nigdy nie zastapi odgłosu silnika benzynowego. Poza tym obrotomierz wysklowany do 5 - 6 tys. obr. hmmm... nie przemawia to do mnie w żaden sposób. Jest jeszcze jedna wada, o ile mnie pamięć nie myli diesel jest ciężki. Acha i gdzieś (Auto Świat czy coś takiego) niedawno czytałem że ON może byc droższy od zwykłej bezołowiowej... To tylke na temat diesla. Teraz gaz. Ja do swojego samochodu bym gazu nie dał, nie wiem jakoś tak wydaje mi się niebezpieczny. Wiem że to nie prawda, ale jazda na gazie to nie dla mnie. Autka firmowe czy coś w tym stylu czemu nie . No a benzyna, cóż jak będę miał kasę i prawko(niedługo, niedługo ) to z pewnością kupie samochód na benzynę bez względu na koszty paliwa. No chyba że bedzie kosztować 10 zł za litr ale wtedy nie kupię wcale Silnik benzynowy jest bardzo dobry ma wyśmienity dźwięk, wysokie obroty, tylko spalanie, tu jest chyba kruczek :neutral: Na technice się nie znam wiec o tym nie pisze.
    I don't want blood... I want petrol instead...

DC-3 | B744 | SR-71 | Concorde
    Miura | LP640 | Gallardo Spyder | Testarossa | F40 | 159

Awatar aston
    Auto
    xxxxxxxx xxxxxx

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Łukasz (POPEK)
    no i silnik diesla jest trwalszy od benzyniaka, swiadczy o tym cena diesla (diesel jest zawsze droższy od silnika benzynowego)
    tu bym sie nie zgodził, dzisiejsze diesle szybciej wymagają naprawy niz benzynówki, choćby wymiany turbo co w TDI jest często koło 150tys km, ale często nawet ponięzej 100tys, więc koszty rosną.

Co do trwałości silnika jako tkaiego to oczywiscie sie zgadzam, ale trubiny niestety średnio po 150tys km padają

Po drugie dielse w samochdoach wyższych klasa, sa albo w tej samej cenie co benzyna lub nawet tańsze (BMW 7, Mercedes M, Audi A8, BMW 5)

Awatar BABELEC
    Auto
    Seat Toledo III

Domyślnie

Wokół instalacji gazowych narosło wiele dziwnych mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Przy nowoczesnych instalacjach praktycznie nie ma spadku mocy, nic nie śmierdzi gazem, silnik pracuje ciszej i wydziela mniej szkodliwych substancji. Spalanie jest niewiele wyższe iż benzyny. To dobre alternatywne źródło napędu i nie ma podstaw by je demonizować. Wystarczy dodać, że ostatnio, w związku z podwyżkami cen benzyny, zainteresowaniem instalacjami gazowymi wzrosło na tyle, że trzeba czekać w 3-4 tyhodniowych kolejkach na montaż.

Co do porównania - jest ok. Warto jednak zanzaczyć, że koszty będą się kształtowały różnie dla poszczególnych marek, co wynika ze stosunku cen samochodów benzynowych ui diesli. Akurat u Skody te różnice są dosyć małe.

Kupując auto decydowałbym się raczej na benzynę z instalacją gazową. Dynamika jest może trochę mniejsza ale benzynowe silniki mają charakterystykę bardziej odpowiadającą mojemu temperamentowi jazdy.

EDIT:

Cytat Zamieszczone przez aston
    ...tu bym sie nie zgodził, dzisiejsze diesle szybciej wymagają naprawy niz benzynówki, choćby wymiany turbo co w TDI jest często koło 150tys km, ale często nawet ponięzej 100tys, więc koszty rosną.
    Ponadto, jak padnie pompa wtryskowa po okresie gwarancji (co przy paliwie, jakie tankujemy jest wielce prawdopodobne) możemy szykować się na wydanie kilku tysięcy na jej wymianę. A to zaboli każdego kierowcę.
    Przyjmę Porsche 911 jako darowiznę. Tylko poważne oferty.

Uprawnienia umieszczania postów