Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 33

Wątek: Elastyczność silnika na przykładzie 1.2 TSI

Zbanowany
    Auto
    azjatyckie

Domyślnie

tak, lepiej sztucznie ustalić, że od 60 do 100 bede zawsze ciągnął na 4-ce
    czy nie widzisz w swoim zaślepieniu turbodoładowanymi silnikami grupy VW (da sie je wyraźnie zauważyć), że to kompletnie nielogiczne i nierealne?

normalny kierowca po to ma skrzynie biegów, żeby inteligentnie dobierać odpowiednie przełożenie dla danego manewru

Auto
    4 x FR, 2 x DE, 3 x USA

Domyślnie

to ja może dam paradoks:
    Elastyczność 80-120, 6 bieg:
    Honda Civic Type-R (200 KM): 12,9 sek
    VW Passat 1.8 TSI (160 KM): 12 sek

Czyli passat dostanie lepszą notę w tej rubryce tabelki, mimo, że to Honda po redukcji o 3 biegi zrobi to zdecydowanie szybciej niż VW.

Zbanowany
    Auto
    audi a4

Domyślnie

To co piszesz to nie jest ELASTYCZNOSC tylko czas przyspieszenia na danym biegu , obaj nie macie pojecia o czym piszecie.

Tu nie chodzi o sam czas w jakim mozna przyspieszyc z danej predkosci do danej predkosci , bo dwa samochody o podobnej mocy i masie zrobia to w podobnym tempie, ale chodzi o komfort ogolny.
    Jesli ten sam czas przejscia do danej predkosci osiagne w samochodzie A na 5-tym biegu przy 3 tys obrotow a w samochodzie B na 3-cim przy 6 tys obr/min to dla wielu sprawia to zasadnicza roznice .

Auto
    4 x FR, 2 x DE, 3 x USA

Domyślnie

mtm33 ja to wiem, tylko w ten sposób ELASTYCZNOŚĆ jest pokazywana w 99% materiałów prasowych / testach / porównaniach.
    tylko wspomniana wyżej gazeta i jeszcze chyba jeden portal kiedyś robili to w poprawny sposób.

zwróć uwagę na ostatni wers mojego posta

Zbanowany
    Auto
    azjatyckie

Domyślnie

mtm33 - sorry, nigdzie nie pisałem o elastyczności, tylko o osiągach
    elastyczność (mierzenie osiągów w z góry załozonym, sztucznym zakresie) mnie nie interesuje

Awatar mimx
    Auto
    VW Tiguan 2 / P208 '19

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez mtm33 Zobacz posta
    Niekoniecznie , bardzo czesto premiuja poprostu elastycznosc silnika, jesli sie wie co to konkretnie oznacza.
    I dlaczego ma premiowac akurat krotsze skrzynie a nie nizej polozone wartosci momentu i mocy silnika?
    60 km/h na IV to nawet dla mojego, uznawanego za elastyczny, 1.9TDI nie jest prędkość, przy której przy pełnym bucie samochód wyrywa do przodu. Ma wtedy lekko poniżej. 1,5krpm.
    Gdyby miał krótszą skrzynię (np. 6-biegową, a nie 5) i dla 60km/h miałby np. 1,8krpm, sytuacja zmieniłaby się diametralnie - przyspieszałby o wiele żwawiej.

Awatar vidocq
    Auto
    służbowe

Domyślnie

Silnik doskonale elastyczny to silnik, który w ogóle nie potrzebuje skrzyni biegów. Takim silnikiem jest np. silnik elektryczny, który zawsze dysponuje stałym i maksymalnym momentem obr. Stwierdzenia takie jak te
    uznawanego za elastyczny, 1.9TDI
    , mimo że wręcz powszechne to są po prostu błędne. I tak jak pisał mtm33 jest to mylenie pojęcia elastyczności i czasu przyspieszenia. Silnik diesla nie jest elastyczny, ponieważ posiada bardzo mały zakres obr. użytecznych. W typowym dieslu ten zakres wynosi od ok. 2000 obr. do 4000 - 4500 obr i koniec. Musimy zmienić przełożenie.

Czasy przyspieszeń na biegach 4 i 5 wynikają z tego, ze kiedyś uznano, że pomiarów tych bedzie się dokonywać na biegu poprzedzającym bieg bezpośredni oraz na biegu bezpośrednim. Niestety błędnie nazywane są pomiarem elastyczności.
    History begins every morning.

VIP Awatar Robak
    Auto
    Infiniti M35h

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez vidocq Zobacz posta
    Robak czytam to i nic z tego nie rozumiem. Chcemy uzyskać optymalny (maksymalny) moment obr., ale nie maksymalne możliwe przyspieszenie? To po co Ci w ogóle ten maksymalny moment?
    Tam gdzie jest maksymalny moment tam jest najwieksze przyspieszenie.
    Oczywscie nissan ma lepsze osiagi niz skoda nikt tego nie podwaza. Tylko zeby w pełni wykorzystac te osiagi trzeba utrzymywac silnik miedzy 4800 a 6000 obr. Skoda natomiast ma zakres obrotow optymalnych miedzy 1550 a 5500.( nissan moze miec tez wyzszy moment obrotowy niz skoda np. przy 3800 obr np. 180nm ale zeby to dokładnie zbadac trzeba zobaczyc wykres).Jak widac zakres optymalnej pracy dla silnika jest znacznie wiekszy w skodzie niz w nissanie. Sednem do tej analizy jest fakt o ktory juz wspomniałem ze przecietny kierowca( ja tak jezdze i wszyscy ludzie ktorych znam) uzywja na codzien dosc niskich obrotow. Robia tak dla wygody bo jazda jest spokojniejsza, dla nizszego spalania i dla zredukowania hałasu. Nie znam i nigdy nie słyszałem o takiej osobie ktora majac silnik benzynowy wolnossacy jedzie cały czas uzywjac maksymalnych obrotow. Owszem kiedy chce sie poszalec, tak wtedy sie jedzie na max ale jazda taka jest dobra na pare razy a nie za kazdym razem kiedy prowadzimy auto. Własnie w takiej codziej jezdzie w miescie czy pod miastem yeti bedzie subiektywnie bardziej dynamiczne bo w przedziale obrotow ktorych uzwa przecietny, normalny kierowca bedzie auto osiagac lepsze przyspieszenia.
    Uogolniłem to patrzac na silniki obu aut jednak rzeczywista dynamika moze byc inna bo ma na nia wpływ znacznie wiecej czynnikow jak skrzynia, masa auta i wszelkie opory.
    Z reszta w tesice nissana autor zaznaczył ze silnik do 3500 obr jest ospały i to pewnie miało kluczowy wpływ na ocene auta uwzgledniajac to jakie jest jego przeznaczenie i charakter. Gdyby to był test clio sport albo civic type-r to ocena by była inna.

Zbanowany
    Auto
    azjatyckie

Domyślnie

Robak - to co subiektywne zostawmy z boku (preferencje, styl jazdy, charakter auta itp.)
    pod hasłem OSIĄGI rozumiem maksymalne mozliwości silnika w zakresie m.in. przyspieszeń
    nikt normalny mając 110 KM z wolnossaka nie będzie go dzień w dzień katował po 6500 obr., ale skoro podałeś przykład wyprzedzania na trasie tira, to Ci odpisałem, że odpowiednio dobierając przełożenie skrzyni osiągnę zadowalające mnie przyspieszenie

Awatar mimx
    Auto
    VW Tiguan 2 / P208 '19

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez vidocq Zobacz posta
    Silnik diesla nie jest elastyczny, ponieważ posiada bardzo mały zakres obr. użytecznych. W typowym dieslu ten zakres wynosi od ok. 2000 obr. do 4000 - 4500 obr i koniec.
    Jak to mawia Clarkson, let's find out:

Avensis: 1.6 132 KM vs 2.0D 126 KM
    1.6i: elastyczność = 1,60
    2.0D: elastyczność = 2,52
    i dla porównania
    mój 1.9 TDI 101KM przed modem: 3,13

oczywiście wszystkich zakasuje, dajmy na to, 1.4 TSI Twincharger 160KM ze swoimi 3,99

(liczone wg wzorów z http://autofoto.pl/blogs/blog_silnik...s-ist-das.aspx )

Uprawnienia umieszczania postów