Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Wyłączenie ABS - Golf 5 Plus

Awatar bartek1

Domyślnie Wyłączenie ABS - Golf 5 Plus

Cześć

Wcześniej jeździłem samochodem bez ABS'u, teraz mam Golfa 5 z ABS/ESP, zimówki (tj śnieżno/błotne) z najwyższej półki, okolica równinno/górska. Kolejny sezon nie mogę oprzeć się wrażeniu, że stare auto z dobrymi zimówkami bez ABS zatrzymywało mi się na oblodzonych pokrytych śniegiem drogach jak wryte.

Tymczasem nowy Golfik po naciśnięciu pedału hamulca jedzie, jedzie, jedzie... jak na rolkach, samochodem tylko telepie ABS a w oczach pojawia się strach że nie wyhamuję Postanowiłem to zbadać i co widzę, masakra!

http://www.technikajazdy.info/nauka-...hamowanie-abs/

ABS w warunkach śnieg/lód wydłuża drogę hamowania do 404 metrów (!) gdy w tych samych warunkach auto bez ABS zatrzyma się na 255 metrach. Wiem, że z ABS mnie nie żuci na bok, ale to bardzo marna pociecha. Wolę kontrować kierownicą i mieć poczucie, że samochód się zatrzymuje.

Szukałem w sieci i znalazłem informację, że można wyjąć bezpieczniki. Znalazłem dwa opisane jako ABS, pytanie, czy ktoś z Was je wyjmował w Golfie 5? Czy to nie wpłynie na działanie ESP, które to bywa przydatne. Nie wiem czy komputer mi się nie przyczepi potem i nie zacznie świecić jakimiś diodami, których to zresetowanie będzie wymagało wizyty w serwisie i odpowiedniej opłaty .

Awatar Buzzer
    Auto
    Mondek MK4

Domyślnie

Auto pewnie pojedzie, tyle że będziesz mieć na tablicy rozdzielczej dyskotekę :-). Nie wiem czy jest to dobry pomysł. Proponuję nauczyć się jeździć autem z ABS w warunkach zimowych. Mnóstwo ludzi jednak jeździ i nie wyjmują bezpieczników (przynajmniej się tym nie chwalą).
    Pozdrawiam

Awatar bartek1

Domyślnie

Ciekawy temat na niekończącą się dyskusję Na pewno większość ludzi jeździ z ABS. Powody są różne. Uważają, że tak lepiej, boją się grzebać w aucie lub ostatecznie tak jest dla nich lepiej, wolą dłuższą drogę hamowania a w zamian trzymanie toru jazdy. ABS jest systemem, który opiera swoje działania na reakcjach przestraszonego kierowcy w sytuacji awaryjnej - olaboga hamulec do oporu!

Ja lubię dynamiczną jazdę po śniegu, kontrowanie, poślizgi i poczucie reakcji auta na zachowanie kierowcy. Tak znaczne wydłużenie drogi hamowania odbiera mi poczucie kontroli i pewność podczas prowadzenia auta. Tu nie chodzi o drogę dłuższą o kilka metrów tylko ponad 100!

Oczywiście cały czas mówimy o warunkach śnieg/oblodzenia, których w mojej okolicy w zimie nie brak. W lecie ABS przydaje się. Co do słuszności moich obserwacji przekonują mnie inne artykuły.

http://www.technikajazdy.info/nauka-...mowanie-abs/2/
    http://www.infosamochody.pl/artykul,...y-szkodzi.html

Dlatego chcę popróbować różnych konfiguracji, aby samemu się przekonać.

Z drugiej strony trudno się nie zgodzić z opiniami że należy nauczyć się z tym jeździć oraz z cytuję: "Jego najważniejszą cechą jest przywrócenie możliwości sterowania samochodem podczas nagłego hamowania. Ta zaleta będzie najczęściej wykorzystywana podczas użytkowania pojazdu z układem ABS."

Awatar Adamus88
    Auto
    Honda Civic IX 1.8 i-VTEC Sport

Domyślnie

Z całym szacunkiem,
    wiem, że na śliskiej nawierzchni ABS głupieje.

Mówisz, że lubisz poślizgi, dynamiczną jazdę po śniegu.
    Ja też kiedyś lubiłem.
    Zacytuję jednak mojego ojca:
    "Jak chcesz podzikować autem to mogłeś kupić sobie Poloneza".
    Pozdrawiam,
    Adrian

VIP Awatar Szakal
    Auto
    Opel Astra TwinTop

Domyślnie

Moralista się odezwał. W każdym facecie odzywa się czasem chłopiec i jak są do tego warunki chcę pobawić się autem. Nie widzę nic w tym negatywnego. Tylko jak są do tego warunki naturalnie. Kontynuujcie temat ABS-u bo mnie zaciekawił.

Awatar bartek1

Domyślnie

Oczywiście jeżeli chodzi o zabawę to w bezpiecznych miejscach i na placach a nie w korku ulicznym . Dla mnie poślizgi to nie tylko zabawa ale również a może przede wszystkim lekcja zrozumienia zachowania się auta przy ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni, tak aby w razie czego nie panikować. ABS/ESP zmienia zupełnie punkt widzenia do tego stopnia że nawyki nabyte w prowadzeniu aut bez tych systemów na niewiele się przydają.

Ciekawy filmik w temacie:
    http://www.youtube.com/watch?v=B_cAE...eature=related
    Ciekawe, Jak widać, na nawierzchni śnieżno błotnej ABS zmniejszył drogę hamowania.

A tutaj tekst potwierdzający moje obserwacje w przypadku gdy mamy do czynienia ze sniegiem i lodem pod nim
    http://www.motofakty.pl/artykul/abs_zima.html
    Ostatnio edytowane przez bartek1 ; 28-11-2010 o 14:03

Awatar sinus
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez bartek1 Zobacz posta
    Czy to nie wpłynie na działanie ESP, które to bywa przydatne.
    Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że ESP jest w jakiś sposób sprzężone z ABS, więc odłączenie jednego wyłączy drugie (ale jak mówię, jestem tego pewny powiedzmy na 75% ).
    "Z poziomu standardu wybija się Ferrari. Nie ma znaczenia, czy mówimy o 430, 599, czy 612 - po prostu czuje się, że każde z nich jest czymś innym. Czymś lepszym."
    J. Clarkson

Domyślnie

Ktoś tutaj chyba zapomniał, że samochód z uszkodzonym ABS-em ( a wyjęcie bezpiecznika to po części uszkodzenie, bo układ nie działa ) to nie to samo, co samochód fabrycznie bez ABS-u. Wyjmowanie bezpiecznika to przejaw skrajnej głupoty i nieodpowiedzialności. Na śliskiej nawierzchni zacznie Cię rzucać jak szmatą.

Kompleksowe inspekcje samochodów używanych na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Historia serwisowa wszystkich marek. Zapraszam do kontaktu: [email protected]

Awatar Buzzer
    Auto
    Mondek MK4

Domyślnie

To ja jeszcze dodam, że w razie (odpukać) jakiejś poważnej kolizji z Twoim udziałem w której będą ranni lub zabici, to jeśli wyjdzie na jaw, że celowo odłączyłeś ABS, możesz spodziewać się konsekwencji prawnych. Jeśli chcesz dzikować kup sobie furę bez ABS. Ja bym nie wsadził swojej rodziny do celowo uszkodzonego samochodu.

Poza tym nie wiesz, czy sterownik ABS będzie działać poprawnie po jego ponownym podłączeniu. Możliwe, że w wyniku serii błędów przejdzie w tryb awaryjny lub podobny stan i układ w ogóle przetanie działać i będziesz musiał jechać do serwisu albo też będzie działać nieprawidłowo.

Awatar bartek1

Domyślnie

VectorOPC, z tego co napisałeś, jeżeli przepali mi się bezpiecznik podczas jazdy to zacznie rzucać samochodem jak szmatką i ląduję w rowie. Niejako moje bezpieczeństwo zależy od bezpiecznika (w sumie bezpieczeństwo=bezpiecznik).

Buzzer spokojnie, właśnie to chcę ustalić tj czy rozłączenie ABS nie wpłynie na jego uszkodzenie lub nie pojawią się inne konsekwencje. Przeczytaj mój pierwszy post, takie było pytanie. Dlatego też podałem konkretnie model samochodu i chętnie usłyszę opinię praktyka ze znajomością systemu w tym autku.

Uprawnienia umieszczania postów