Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Czy sprzeglo zuzywa sie przy hamowaniu silnikiem?

Auto
    Forester 2.0D 2009r, Civic coupe 1997r.

Domyślnie Czy sprzeglo zuzywa sie przy hamowaniu silnikiem?

Redukujac biegi i hamujac silnikiem sprzeglo w jakis sposob sie zuzywa? Chodzi mi glownie o samochod z nowym dieslem i wrazliwym sprzeglem... Forester 2.0d 2009r

Awatar norek
    Auto
    kia cee'd

Domyślnie

Sprzęgło zużywa się przy każdej zmianie biegów czy w dół czy w górę. Jeżeli biegi zmieniasz zgodnie z ogólnymi zasadami nie powinno mieć to znaczenia. A co to jest wrażliwe sprzęgło? Po prostu prawdopodobnie jest wadliwe jak niektórzy opisują.

Awatar dani
    Auto
    WE XXXHP

Domyślnie

Wrażliwe sprzęgło - chodzi o to, że sprzęgło nie dostosowane jest (konstrukcyjnie) do wysokiego momentu obrotowego silnika. Powoduje to zużywanie tarczy sprzęgłowej w szybkim tempie (potocznie - ulega ona spaleniu), często nawet po 20,000km, gdzie normalnie komplet sprzęgła powinien wytrzymać około 150,000km. Efekt ten można ograniczyć poprzez zastosowanie mocniejszego sprzęgła lub elektronicznego ograniczenia wielkości momentu obrotowego na niskich biegach, tj. pierwszym i drugim.
    Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers.

Auto

Domyślnie

Na forum subaru napisali mi cos innego: http://forum.subaru.pl/viewtopic.php...12455#p1212455 osobiscienwydaje mi sie ze wlasnie sie uzywa tak jak napisal kolega wyzej.

VIP Awatar ilovebmw
    Auto
    Zostało jedno :( Mondeo MK4

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez dani Zobacz posta
    Wrażliwe sprzęgło - chodzi o to, że sprzęgło nie dostosowane jest (konstrukcyjnie) do wysokiego momentu obrotowego silnika. Powoduje to zużywanie tarczy sprzęgłowej w szybkim tempie (potocznie - ulega ona spaleniu), często nawet po 20,000km, gdzie normalnie komplet sprzęgła powinien wytrzymać około 150,000km. Efekt ten można ograniczyć poprzez zastosowanie mocniejszego sprzęgła lub elektronicznego ograniczenia wielkości momentu obrotowego na niskich biegach, tj. pierwszym i drugim.
    To wszystko co piszesz to najczęściej powoduje użyszkodnik samochodu.
    Żyjemy w czasach, gdzie sprzęgła są tak konstrukcyjnie rozpracowane, że praktycznie nie ma miejsca na jakiekolwiek niedopasowanie do przenoszonego momentu obrotowego, a przynajmniej naprawdę wątpię, żeby dobra firma pozwoliła na coś takiego. Faza testów powinna takie niespodzianki wykluczyć.
    Jeśli dochodzi do spalenia okładziny, to po prostu albo była ona słabej jakości (to się liczy! problem może być z jakością poddostawców, dorzucili skarpetkę i kalosza i wyszła nowa okładzina), albo komuś się noga na pedale blokowała.

Sprzęgło się zużywa podczas stanów dynamicznych, czyli gdy jest włączane bądź wyłączane (wyrównywanie prędkości kątowych). Zużycie poza nimi wynika raczej z tego, że nie ma rzeczy idealnych (gdyby było idealne, to by się wtedy nie zużywało), ale całościowa liczność zdarzeń określających zużycie podczas stanu pasywnego ginie w porównaniu ze stanami dynamicznymi. Znaczy to tyle, że sprzęgła trzeba umieć używać, a jak się nie potrafi, to lepiej kupić od razu z urządzeniem, które zrobi to za nas.

There's more to liv
    ing than only surviving

Auto

Domyślnie

Subaru Polska fajnie z tego "wybrnelo", wgrywaja nowy soft obnizajacy moment obrotowy na nizszych obrotach po czym auto traci wigor, niektorzy pokazywali wykresy z hamowni ze obnizono im nawet moc do 140 koni ja nje chce biwego softu jezdzi mi sie dobrze, aczkolwiek sprzeglo jest dosc specyficzne, zasmierdzialo mi ze 3 razy i zawsze przy wyjezdzaniu z zaspy. Chcac wyjechac bujalem autem naciskajac i puszczajac sprzeglo na 1 biegu i dodajac lekko gazu, nie wiecej niz 1300 obrotow-zeby nie zgasl. Zrobilem tak ze 4 razy i wyjechalem a przez nastepne 30min w aucie smierdzialo spalona kapusta Moje pytanie brzmi tylko czy sprzeglo przy redukcjach zuzywa sie tak samo jak przy rozpedzaniu i zmienianiu biegow?

Awatar wojtekwielkiew
    Auto
    Honda Civic Sport 2005

Domyślnie

Sprzęgło zużywa się niezależnie od tego, czy biegi są redukowane czy idzie to w drugą stronę.
    Zużycie następuje podczas wyrównywania obrotów ze strony silnika i wału, zatem kierunek zmiany biegów w ogóle nie ma znaczenia.
    Ograniczyć zużycie można zmieniając biegi w taki sposób, aby różnica obrotów była jak najmniejsza, czyli np. nie hamuj silnikiem zrzucając biegi o dwa lub trzy, tylko po jednym itp.
    Civic Sport '05 - nie rakieta, ale mój

Auto

Domyślnie

No tak tez myslalem, ale wyczytalem gdzies tez ze przy redukcji sprzeglo zuzywa sie mniej niz przy przyspieszaniu. Teraz bede hamowal biegami przy nizszych obrotach bo lepiej zmienic klocki/tarcze niz sprzeglo ktore w aso kosztuje 6000 a zamiennikow jeszcze nie ma.
    P.S. Widze ze masz sporta w ostatnim roku produkcji jaki silnik? Chcialem zamienic swoja stara honde coupe z 97r ale nienmoge sie z nia rozstac zostawie sobie na pamiatke chyba. Po miescie o wiele lepiej mi sie jezdzi ta honda niz foresterem, na trasie honde trzeba za bardzo katowac na obrotach zeby jechala-malo
    Momentu obrotowego. Sie rozpisalem. Dzieki za odpowiedzi.

Awatar wojtekwielkiew
    Auto
    Honda Civic Sport 2005

Domyślnie

1.6 V-Tec, fabrycznie 110 koników, obecnie pewnie sto kilkanaście, jak dla mnie wystarczy
    Civic Sport '05 - nie rakieta, ale mój

Auto

Domyślnie

A to spoko, dobrze ze nie 1.4 To auto bardzo dobrze trzyma sie drogi, jezdzilem takim ale tym dieslem od opla/isuzu. Fajnie zmienia sie biegi bo sa blisko kierownicy. Ja u siebie mam 1.6 tez v tec ale 125 koni troche podkrecone i troche skrocone biegi oprocz piatego dlatego nie moge sie z nim rozstac bo inaczej zamienilbym wlasnie na takiego jak Ty posiadasz. Pozdro

Uprawnienia umieszczania postów