Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Jazda z uszkodzonymi uszczelniaczami zaworowymi

Awatar k2amil
    Auto
    Mondeo MK2 1.6

Domyślnie Jazda z uszkodzonymi uszczelniaczami zaworowymi

Witam.
    Najprawdopodobniej mam uszkodzone w aucie uszczelniacze zaworowe (Bierze litr oleju na 500-600km). Czy jazda z taką usterką może spowodować jakieś konsekwencje? Tzn czy może ulec uszkodzeniu coś jeszcze?

Awatar lukasz-m
    Auto
    BMW F10 520d, Mercedes Benz W222 S350 L 4Matic, Mercedes Benz R320 CDI 4Matic, Suzuki GSF1250SA

Domyślnie

Przy takim zużyciu oleju jest kilka rzeczy, które ucierpią, m.in. zaolejenie świec zapłonowych, uszkodzenie katalizatora, zaolejenie sond lambda.

Awatar k2amil
    Auto
    Mondeo MK2 1.6

Domyślnie

Dzięki za szybką odpowiedź. Katalizator jest raczej dobry gdyż samochód ma moc. Auto przejechało na usterce około 3-4tyś km. Planuję naprawę i chcę się dowiedzieć, czy nie będą mnie czekać dodatkowe wydatki.

Auto
    Renault Megane II Grandtour

Domyślnie

Sprawdź, czy to aby na pewno tylko uszczelniacze.

Awatar k2amil
    Auto
    Mondeo MK2 1.6

Domyślnie

Masz na myśli, że oprócz uszczelniaczy, przyczyną takiego brania oleju jest coś jeszcze? Może masz pomysły co?

Generalnie z tego co się zdążyłem dowiedzieć powodem takiego łykania oleju mogą być dwie rzeczy: uszczelniacze albo pierścienie. Pierścienie na 99% są dobre. Świadczyć może o tym historia eksploatacji i napraw samochodu oraz to, że auto ma moc (co chyba przekłada się na odpowiednie ciśnienie), kontrolka oleju gaśnie od razu i jeżeli zadymi (co o dziwo nie zdarza się zawsze) to nie dymi jak np tutaj http://www.youtube.com/watch?v=MhgTq_omb7Q tylko znacznie mniej i jakby trochę innym dymem Dlatego najprawdopodobniej są to tylko uszczelniacze.

Awatar dani
    Auto
    WE XXXHP

Domyślnie

Sprawdź na początek kompresje na cylindrach.
    Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers.

Awatar k2amil
    Auto
    Mondeo MK2 1.6

Domyślnie

Właśnie pisałem, że pewnie kompresja jest dobra bo ma moc. Ale sprawdzę to dla świętego spokoju. Jaki może być koszt takiego sprawdzenia u mechanika? Może warto samemu to zrobić po kupnie np takiego http://allegro.pl/manometr-miernik-c...868631601.html manometru?

----- Poprzedni post napisany 12-10-2011 o 18:49 -----

Sprawdzałem dzisiaj kompresję na cylindrach. Przed przyjazdem do mechanika, rozgrzałem silnik, bo z tego co się dowiedziałem, przy pomiarze kompresji silnik musi być nagrzany. Natomiast mechanik powiedział (moim zdaniem błędnie), że trzeba sprawdzić to na zimnym silniku, co też uczynił. Wyszło 15atmosfer i jego zdaniem to za dużo (zbyt duże ciśnienie ponoć też oznacza zużyte pierścienie). Jak myślicie czy pomiar na zimnym silniku mógł zafałszować pomiar i w rzeczywistości jest te 11-12atm? Nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na to pytanie.

Dodam jeszcze, że na próbie olejowej ponoć trysnął olejem. Uszczelka pod głowicą też do wymiany bo zaczął brać „wodę”, ale tego się spodziewałem gdyż niecały rok temu była zdejmowana głowica bo były przypalone zawory (nie było to za mojej kadencji posiadania samochodu, wstyd się przyznać, ale autem jeździł wtedy ojciec i w ogóle nie interesował się naprawą), a do ponownego założenia głowicy po naprawie zostały użyte najprawdopodobniej wszystkie stare uszczelki. „Fachowcy” założyli starą uszczelkę pod pokrywę zaworów co po pewnym czasie objawiło się tym, że cały silnik był zarzygany olejem, więc pewnie założyli też starą uszczelkę pod głowicą i stare uszczelniacze, które moim zdaniem zaczęły być przyczyną brania oleju (wczoraj zrobiłem trasę Gdańsk-Ełk i wychlał 2l oleju….) .

Koledzy pomóżcie! Znacie pokrótce historię auta i wartości pomiaru ciśnienia sprężania(niestety na zimnym silniku). Warto zabrać się za naprawę tego silnika? Koszt około 1000zł a za pierścionki dodatkowo około 400zł. Mondeo 1.6 z 98r, bez klimy, z przebiegiem licznikowym 193tyś km i jednym troszkę podrdzewiałym nadkolem jest tego warty?

Awatar lukasz-m
    Auto
    BMW F10 520d, Mercedes Benz W222 S350 L 4Matic, Mercedes Benz R320 CDI 4Matic, Suzuki GSF1250SA

Domyślnie

Zasada jest taka, że kompresję sprawdzasz, gdy temperatura silnika oscyluje w granicach temperatury roboczej silnika, czyli po rozgrzaniu. Wartości nominalne kompresji dla danego silnika też masz podawane przy temp. roboczej.
    Zimny silnik zawsze będzie miał większą kompresję, niż później po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.

Jeśli przy pomiarze kompresji rozgrzanego silnika okazuje się, że kompresja na poszczególnych cylindrach i tak jest większa od nominalnej, to może oznaczać, że głowica była planowana. Zebranie kilku mm z głowicy powoduje wzrost kompresji.

Awatar k2amil
    Auto
    Mondeo MK2 1.6

Domyślnie

lukasz-m jesteś mistrzem dzięki wielkie za pomoc jak ja mogłem zapomnieć, że głowica była planowana co zwiększyło ciśnienie... :P Czyli biorąc pod uwagę pomiar na zimnym silniku i to, że głowica była planowana, wychodzi ze wynik 15 atm jest ok

Jutro mechanik zabiera się za robienie porządku z głowicą. Mam nadzieję, że po naprawie fordzik będzie już śmigał bez problemów

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów