Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 12 z 12

Wątek: 20 lat temu w sprzedaży pojawiło się Renault Twingo

Auto
    Volvo V50

Domyślnie

Mój dziadek miał takiego - przez 17 lat.
    Odebrany w styczniu '95 (13 w piątek), a sprzedany w styczniu zeszłego roku (15'tego) z przebiegiem 198 000 km.
    Cenowo stał gdzieś pomiędzy bogato wyposażonym Uno, a dopiero debiutującym Punto (coś koło 268 000 000 zł (tak tak, PLZ)) i te dwa auta były brane pod uwagę przez Dziadka, ale Babcia się uparła i stanęło na "Twingusiu". Przez pierwsze 2 lata, każdy oglądał się za tym cudakiem - był niemałym zjawiskiem na polskich szarych drogach. Pamiętam też dzień w którym został odebrany. Dziadek przyjechał po mnie do przedszkola, wsiadam do środka, a tam statek kosmiczny "komputer" zamiast zegarów, na desce rozdzielczej czerwona piłeczka ping-pongowa, cicho, elementy środka masywne, kolorowe (jak na tamte lata) i tylna kanapa się przesuwa, a miejsca jest tyle, że można się bawić w ganianego. Jeszcze jedna rzecz się rzuciła w oczy - wielgachna wycieraczka (która później była dość kłopotliwa - przez pierwsze parę lat ciężko było znaleźć pióro poza ASO, a tam kazali za nie słono płacić) z podwójnym ramieniem. Serwis ogólnie był drogi, a i za bardzo żaden mechanik nie chciał się brać za serwisowanie francuskiego wynalazku. Na szczęście obyło się bez awarii (poza przedziurawieniem baku - z własnej winy - koszt ok. 3 000 zł r. 199 prawie do samego końca.
    Z rzeczy które były wymieniane/naprawiane:
    - tłumik 2 razy (co 5 lat, później chyba poprawili jakość bo jeździ na 3 do dziś)
    - sprężyny amortyzatorów wytrzymały 120 000 km
    - amortyzatory 160 000 km
    - akumulator 2 razy co 7-8 lat
    - pompa wody 190 000 km (tak wiem, trochę za dużo ale jak się coś nie zepsuje to ciężko przekonać dziadka do wymiany) ogólnie rozszczelniła się, ale działała.
    - przewody tylnych hamulców 195 000 km - niestety ostatnie lata auto było traktowane jak Łada Niva - a z racji niskiego zawieszenia przewody były stopniowo niszczone przez korzenie, kamienie i inne historie.

Niedomagał także drugi bieg dmuchawy, tak od 2006 rok, ale dało się z tym żyć. Wyszły pierwsze wykwity rdzy przy przednich nadkolach i lewym łączeniu progu i błotnika ( źle skonstruowane wnętrze nadkola, brud -w tym sól dostawała się do błotnika). Drzwi kierowcy lekko opadły, przez co urywała się klamka wewnętrzna. Zderzaki wyblakły.

Twingo było też pierwszym autem, które prowadziłem. W porównaniu do L-ki (Punto II 1.2 8V) było demonem szybkości, stary dobry Cleon pamiętający lata '60 sprawnie rozpędzał dość lekkie auto. Prowadziło mi się go lepiej niż Matiza i Seicento (w tym sporting), dla mnie zachowywał się bardziej "dojrzale". M i S były bardziej zawieszone jak gokarty i dość nieprzewidywalne na gorszej jakości drogach, a Twingo przypominało bardziej jazdę Clio I.

Ogólnie życzę każdemu, żeby mógł polegać na swoim aucie jak na Twingo.

jeszcze 2 zdjęcia z archiwum:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1999791212_1.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	26.7 KB
ID:	5229
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1999791212_2.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	57.2 KB
ID:	5230
    ----
    Wybaczcie za wypociny, talentu pisarskiego nie mam

Newsman forum Awatar Lay'S

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez maciek-m Zobacz posta
    dani teoria była kończona nie raz, ale temat wraca jak bumerang.
    No bo tak fajnie się robi na serduszku jak żyje się ze świadomością, że gdzieś na dalekim Zachodzie to od nas coś ściągnięto, a Polacy lubią się dowartościowywać na każdym kroku, tym bardziej, że nie mamy własnej marki popularnych samochodów, w końcu my to najbardziej pokrzywdzony naród w historii ludzkości w każdym aspekcie

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów