Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Ford Kuga 2.0 TDCi 163 KM Titanium

Moderator Awatar Krzysztof Cieślak
    Auto
    Megane I fl 1.9 dCi

Domyślnie Ford Kuga 2.0 TDCi 163 KM Titanium

Ford Kuga 2.0 TDCi 163 KM Titanium w teście pt. Dorastanie

"Krok w dorosłość, a zatem formalne przekroczenie 18. roku życia, to dla człowieka bardzo ważna chwila. Stajemy się dojrzalsi, bardziej odpowiedzialni, doświadczamy nowego, a także zyskujemy więcej obowiązków. Tak samo jest z samochodami, które dojrzewają razem z nami." - Grzegorz Skarbek

PS. Zapraszamy do komentowania

Awatar Atlis
    Auto
    Focke-Wulf 1.6 EcoBoost

Domyślnie

Tak napisałem o tej samej Kudze 5 miesięcy temu na forum focusklubpolska:

Kugą przejechałem +/- 420km, w mojej ocenie wystarczająco dużo by wstępnie ocenić jak się auto zachowuje, jak się prowadzi, co przeszkadza i co jest fajne. Dodatkowo miałem to szczęście, że dziewczyny blogierki nie chciały prowadzić, wiec nie było trzeba się autem dzielić.

Chyba nie ma sensu opisywać co robiliśmy podczas wyjazdu, skoncentruję się tylko na moich wrażeniach z jazdy.

Pewnie zauważyliście, że wcześniej w komentarzach napisałem, że Kuga jest wyposażona w silnik 140 konny. Przesiadając się z mojego samochodu naprawdę miałem wrażenie, że chodzi o słabszą wersję 2.0TDCi - zonk był dopiero w Kazimierzu, kiedy zajrzałem do dokumentów i tam czarne na białym pisało 120kW... Powiem szczerze, że byłem trochę zawiedziony. Tak, wiem, Kuga waży dwie tony, ma napęd 4x4 (ale w trasie jest przecież wyłączony), ma dużą budę, która raczej nie jest zbytnio opływowa, ale kurczaki, 163KM? Naprawdę spodziewałem się że będzie bardziej dynamicznie, choć papierowo nie całe 10s do setki nie jest złym wynikiem. I kolejnym minusem tego silnika jest mocno zaporowa cena - dopłata do 163KM wersji w porównaniu do 140KM jest kosmiczne 12tyś. złotych... chyba jednak lepiej wybrać wersję słabszą i odwiedzić lokalnego tunera.

Poza dynamiką nie można układowi jezdnemu nic zarzucić - skrzynia biegow działa precyzyjnie, zawieszenie jest sztywne, Kuga nie buja na strony i nawet na 18” felgach wybiera dziury zaskakująco dobrze. Oczywiście wszystko w ramach klasy samochodu - rajdówką Kuga nie jest, układ kierowniczy jest precyzyjny, ale w kierownicy nie wiele czuć co dzieje się z kołami. Czego natomiast dobrze że nie czuć to przyłączanie napędu na tylnie koła - nawet przez moment w zespole zastanawialiśmy się, czy nasze Kugi naprawdę mają napęd na cztery koła - podjazd pod stromą górkę koło kościoła i szybkie starty na sniegu rozwiały wszystkie wątpliwości. Kuga wyjechała wszędzie, gdzie miejscowi wyjeżdżali tylko Patrolami.

Ogólnie Kuga czuje się najlepiej na drodze krajowej przy prędkościach koło 100km/h, kiedy jest na pokładzie cisza, inteligentny tempomat utrzumuje ustawioną odległość od samochodu przed nami, system utrzymania pasa ruchu delikatnie koryguje tor jazdy... wiem, że dużo z was będzie twierdziło, że kierowca jest w aucie od prowadzenia i auto nie ma co do prowadzenia gadać. Ja uważam, że jeżeli jedzie się spokojnie i nie wykonuje się nerwowych ruchów, wszystkie te systemy działają naprawde świetnie. I działały by jeszcze lepiej, kiedy by testowa Kuga była wyposażona w automatyczną skrzynię biegów. Inteligentny tempomat wtedy można w pełni wykorzystać, absolutnie nie ma sytuacji, kiedy człowiek patrzy na samochód przed sobą i zastanawia się, czy wyhamuje czy nie - mi wyjechała babka z bocznej ulicy kiedy miałe tempomat ustawiony na 100km/h i Kuga ładnie i zdecydowanie wyhamowała, ja zmieniłem bieg na niższy i jechaliśmy dalej. A jeżeli zbliżalem się do samochodu, który jechał 90km/h Kuga już przed ustawioną odległością delikatnie zwalniała - dla mnie kciuk do góry, coś takiego mogę mieć.

Pierwszy raz miałem też okazję przetestować system automatycznego parkowania - podczas próby czasowej było trzeba zaparkować pomiedzy dwa samochody z wykorzystanie właśnie tego systemu. Jeżeli uważacie, że system jest wolny i kierowca zaparkuje na kopertę szybciej, to jesteście w błędzie - parkowanie z tym systemem jest kwestią kilku sekund, koło rzędu samochodów można naprawdę szybko przejeżdżać i Kuga sobie miejsce znajdzie. Można się przyczepić tylko do kamery cofania - jej obraz jest tak mocno zniekształcony, że patrząc w lusterko wsteczne ma się wrażenie, że właściwie to już jesteśmy bagażnikiem na masce samochodu za nami a w kamerze jest odległość kilometr... Mogę wam tylko zdradzić, że plastikowe zderzaki się uginają bardzo sprawnie...

Chyba najbardziej zbędnym gadżetem w Kudze jest jednak otwieranie bagażnika nogą - samotny bagażnik można otworzyć i zamknąć z pilota, z panela sterowania pod klimatyzacją i wszystko działa tak jak powinno - bagażnik otwiera się i zamyka szybko, jeżeli ktoś w sadzi miedzy zderzak i klapę łeb, to się zatrzyma... ale otwieranie nogą? Ok, na parkingu przed Castramą w Lublinie na nas ludzie naprawde patrzyli z zdziwieniem. Ale kiedy człowiek macha pod zderzakiem, raz, drugi raz i Kuga nie chce bagażnika otworzyć, bo nie wiem czy jest czujnik brudny, czy nie wykonąlem żądanego ruchu, to robi się nerwowo i w końcu otwiera się bagażnik z pilota... Podsumuwując - elektryczna klapa bagażnika jak najbardziej, otwieranie nogą albo wymaga innej stopy niż moja albo więcej treningu albo dopracowania...

No i najważniejsze na koniec, bo bez tego nie może się obejść żaden test; Wawa-Kazimierz Dolny: 6.6l/100km (spokojna jazda, 3 osoby na pokładzie, mały bagaż), Kazimierz-Lublin-Wawa: 6.9l/100km po próbach dynamicznych (dwie osoby na pokładzie, mały bagaż). Mówa o wskazaniach komputera pokładowego, który zresetowałem w Warszawie. Temperatury wahały się od -5 do -13C (przeważnie było koło -9/-11C), czyli nawet, nawet.

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Atlis Zobacz posta
    Powiem szczerze, że byłem trochę zawiedziony. Tak, wiem, Kuga waży dwie tony, ma napęd 4x4 (ale w trasie jest przecież wyłączony), ma dużą budę, która raczej nie jest zbytnio opływowa, ale kurczaki, 163KM? Naprawdę spodziewałem się że będzie bardziej dynamicznie, choć papierowo nie całe 10s do setki nie jest złym wynikiem.
    Dokładnie te same odczucia - niestety nie udało mi się znaleźć do jazdy testowej wersji 140 KM do porównania wrażeń.

I kolejnym minusem tego silnika jest mocno zaporowa cena - dopłata do 163KM wersji w porównaniu do 140KM jest kosmiczne 12tyś. złotych
    5 miesięcy temu musiał być bardzo dziwny cennik - teraz różnica wynosi zaledwie 3450 zł.

układ kierowniczy jest precyzyjny, ale w kierownicy nie wiele czuć co dzieje się z kołami.
    Oprócz BMW X3 (Q5 nie jeździłem) IMHO to najlepiej skalibrowany układ kierowniczy w SUV-ie.

Ale kiedy człowiek macha pod zderzakiem, raz, drugi raz i Kuga nie chce bagażnika otworzyć, bo nie wiem czy jest czujnik brudny, czy nie wykonąlem żądanego ruchu, to robi się nerwowo i w końcu otwiera się bagażnik z pilota... Podsumuwując - elektryczna klapa bagażnika jak najbardziej, otwieranie nogą albo wymaga innej stopy niż moja albo więcej treningu albo dopracowania...
    Wykonuje się JEDEN, spokojny, ale zdecydowany ruch pod zderzakiem - wówczas wszystko działa jak należy.

Wawa-Kazimierz Dolny: 6.6l/100km (spokojna jazda, 3 osoby na pokładzie, mały bagaż), Kazimierz-Lublin-Wawa: 6.9l/100km po próbach dynamicznych (dwie osoby na pokładzie, mały bagaż).
    Gratuluję wyników - ja jestem spokojnym kierowcą, bardzo często jeżdżącym ekonomicznie i bez nerwów, ale Kuga nie chciała mnie słuchać i poniżej 7 l/100 km nie chciała zejść. Jakieś 2 tygodnie później miałem RAV4 2.2 D-4D 150 KM 4x4 i osiągałem na identycznych trasach wyniki ok. 5-5,5 l/100 km.

Auto
    2003 Mitsubishi Carisma 1.9 DID Comfort / 2003 Mazda 6 1.8

Domyślnie

W sumie ciekawe jaka jest rzeczywista masa własna Kugi. Turkom w testach przyspieszenia dla 1.6 ecoboost 182 KM wyszło............... 10.4 s. Coś mi się wydaje, że Kudze się utyło.

Domyślnie

Według dowodu rejestracyjnego masa tego egzemplarza to 1617 kg.

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Warto wspomnieć, że do kugi trafiła już piąta generacja Haldexa. Wprowadzono do niej istotne zmiany konstrukcyjne. Jak wiadomo Haldex 4 miał urządzenie utrzymujące ciśnienie na drugiej osi (akumulator ciśnienia - podobno rodzaj butli z płynem hydraulicznym pod ciśnieniem), uwalniane przez elektrozawór (instant traction), dzięki czemu w IV Gen nie było już opóźnienia w załączaniu się napędu (była to najważniejsza zmiana konstrukcyjna w IV gen).

Z tego co przeczytałem na forum Subaru wynika, że producent Haldexa wyrzucił ten akumulator ciśnienia a w zamian dali większą pompę. Pompa w czasie ruszania działa non-stop aby nie było buksowania kołami, ale przy uślizgu kół w czasie jazdy łapie podobno drobne opóźnienia w reakcji, których nie było w IV Gen.

Mówiąc krótko producent odrobinę przyoszczędził i Haldex V Gen to tak naprawdę Haldex 3,5 Gen

----- Poprzedni post napisany o 06:26 -----

Cytat Zamieszczone przez Dj Brabus Zobacz posta
    Według dowodu rejestracyjnego masa tego egzemplarza to 1617 kg.
    Dowodem bym się nie kierował. Szkodnik w dowodzie ma 1554 a wg producenta coś w okolicy 1630. Cayenne diesel (2009) ma w dowodzie 2500 kg, wg carfolio 2240 kg, w waszym teście tak samo.

Awatar mimx
    Auto
    VW Tiguan 2 / P208 '19

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez micrus Zobacz posta
    Warto wspomnieć, że do kugi trafiła już piąta generacja Haldexa.
    Jesteś tego pewny? "Wszędzie" jest napisane, że to jest własny system Forda, w przyciwieństwie do Kugi I, gdzie początkowo był Haldex III a potem IV.
    VW Tiguan 2 '16 2.0TDI DSG 4Motion / Peugeot 208 '19 1.2 82 PureTech Allure

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Masz rację. Musiałem gdzieś dawno temu przeczytać, że ma do nowej Kugi trafić Haldex 5 a potem już tego nie zweryfikowałem.

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez micrus Zobacz posta
    Dowodem bym się nie kierował. Szkodnik w dowodzie ma 1554 a wg producenta coś w okolicy 1630. Cayenne diesel (2009) ma w dowodzie 2500 kg, wg carfolio 2240 kg, w waszym teście tak samo.
    Ja w testach masy samochodu (własna/całkowita/przyczepy) zawsze spisuję z dowodu rejestracyjnego. W danych technicznych jest różnie - raz producenci podają masę auta "gołego", drudzy znowu "z kierowcą o masie 90 kg i z połową zbiornika".

Awatar Ryjas
    Auto
    Twingo Initiale1,2 16V '01,Grand Scenic 1,9 dCi 130 KM '06; 306 1.4 '99

Domyślnie

wiele zależy tez od wyposazenia

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów