Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Wątek: Założenie niezalecanego profilu opony

Auto
    jeździ

Domyślnie Założenie niezalecanego profilu opony

Witam, kupiłem już alumki na zimę i teraz rozglądam się za oponami. Do mojej Z4 przewidywane jest już jako zamiennik 205/55/16(standardowo 225/55/16 ) natomiast ja chciałbym kupić i założyć 205/60/16.
    Czym moze skutkować (poza przekłamaniem) licznika jazda na takich oponach?
    Pewnie zadacie pytanie. Chciałbym załozyć wąską opnonę i jak najwyższy profil dla wygody jazdy i żeby nie odsnieżać oraz nie zbierać lodu po drodze.... Czyli jednym słowem po każdej zimie nie zakładać nowego zderzaka.

Auto
    Golf VII 1.4 TSI

Domyślnie

Jeżdżenie Z4 zimą to moim zdaniem nie najlepszy pomysł. Jeżeli masz świadectwo homologacji to zobacz jakie rozmiary opon, poza tymi jakie montują fabrycznie, przewiduje producent. W niektórych samochodach taka informacja jest np. na klapce od wlewu paliwa albo na jakieś naklejce na słupku. Nie jestem ekspertem i mogę się w tej kwestii mylić, ale podejrzewam, że założenie nieodpowiedniego rozmiaru opony może mieć wpływ na skrzynię biegów, podobnie jak w przypadku założenie opon o różnym profilu na jednej osi.

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Wyższy profil nie spowoduje przekłamania ponieważ licznik fabrycznie ustawiony jest tak żeby zawyżał prędkość. Na wyższym profilu prędkość licznikowa będzie bliższa rzeczywistej.

Poza tym wielkość koła zmienia się w czasie eksploatacji opony wraz z ubytkiem bieżnika. Zresztą nawet nowe opony różnych producentów różnią się odrobinę wymiarami, nie wspominając już o różnym ciśnieniu w oponach. Nie ma to żadnego wpływu na pracę skrzyni biegów.

Tak więc reasumując: nie licząc ewentualnych obiekcji ubezpieczyciela (mało prawdopodobnych) nie ma przeciwskazań do jeżdżenia z wyższym profilem.

Awatar pyra666
    Auto
    VieśWagen

Domyślnie

Tu możesz sprawdzić jak bedzie wyglądać taka zmiana.

Auto
    jeździ

Domyślnie

Tak też myślałem, kombinuję nawet nad 65 , nie wiem czy dobrze myślę ale im wyższy profil tym więcej bieżnika? Czyli więcej jeżdżenia na oponach?
    Co do jazdy zimą... auto jak każde inne BMW, Mercedes, czy inny tylnonapędowiec. Jedynie co mnie martwi to przedni zderzak z Mpower. Na resztę jestem przygotowany

Faith2 -podałem w pierwszym poście jaki jest zalecany rozmiar opon przez BMW do mojego modelu. (standardowo 225/55/16 )

Pyra 666 napisałeś ułamek sekundy wcześniej niż ja dałem zapisz.
    Teraz mam 225 /40/18 na piastach.Więc przy 16" raczej nie powinno nic obcierać czy haczyć.

Awatar pyra666
    Auto
    VieśWagen

Domyślnie

profil nic nie ma do bieżnika. ogólnie w średnicy nie powinno być większej różnicy niż 3%. druga sprawa że chcesz wezsza oponę więc nic nie powinno ob obcierac.

VIP Awatar Robak
    Auto
    Infiniti M35h

Domyślnie

225/55 r16 to raczej nie jest standardowy rozmiar do twojego samochodu. Wydaje sie ze jest nim 225/50 r16. Ja bym nie kombinował na twoim miejscu tylko dał opone 205/55 r16. W przypadku wiekszej srednicy koła niz standardowa koło moze ocieraz o nadokole.

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

To nie do końca tak, że RWD w Z4 jest takie same jak w Mercedesie. Wszystko zależy od konkretnego modelu i ustawień ESP. E-klasa będzie trudna do wyprowadzenia z równowagi na błocie pośniegowym a Z4 zawinie Cię wokół drzewa zanim się zorientujesz.

Awatar Xerox
    Auto
    francuskie, amerykańskie, włoskie

Domyślnie

Dlaczego chcesz takie waskie opony? Przy tej mocy i momencie ja bym nie bral nic mniejszego, bo przyczepnosci to juz w ogole nie bedziesz mial. Jeszcze pytanie, przod/tyl takie same wymiary maja?
    No i jak sie policzy to wysokosc przekroju przy 205/60 jest prawie taka sama jak przy 225/55...

Awatar Credt
    Auto
    406 Coupe V6

Domyślnie

Xerox, kwestia szerokości opon zimą jest dyskusyjna. Na asfalcie szersze rzeczywiście się przydają, ale jeśli tegoroczna zima będzie taka, jak poprzednia (czyli ulice pod grubą warstwą śniegu), to węższe opony dadzą więcej ciągu i kontroli.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów