Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55

Wątek: LPG?

Awatar Paweł Wnuk
    Auto
    F48 s20i, Captur 1.2 EDC, C1,

Domyślnie LPG?

Jestem niezdecydowany w pewnej kwestii. Szukam za i przeciw, zbieram opinie. Jak widać jeżdżę Grand Caravanem 3.8 rocznik 2006/2007. W planach mam go jeszcze na około dwa lata ( zawsze może się coś zmienić). Czy opłaca mi się teraz zakładać instalację LPG? Dlaczego teraz się nad tym zastanawiam? Ponieważ tak mnie naszło, że może być mi ciężko sprzedać tak mało ekonomiczne auto bez LPG ( dobrze myślę?). Robię rocznie około 12500 km, głównie po Legionowie i Warszawie ( 50% przejazdów na krótkich odcinkach 3-5 km). Po mieście pali mi 14-15l na 100 km ( średnia roczna ogółem to 12-13l ). Auto ma przebieg 96000 km ( nie kręcony). Nic się w nim nie psuje. Czy takie auto lepiej sprzedać z w miarę świeżą instalacją czy lepiej bez, jak ktoś będzie chciał to sobie założy? 90% Voyagerów i Caravanów w benzynie widzę przerobionych na gaz, dlatego zacząłem się poważnie zastanawiać nad tematem. O instalacjach gazowych mam marną wiedzę, bo nigdy nie stosowałem, mimo, że takimi autami jeżdżę od siedmiu lat. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie to proszę o podpowiedzi, może jakichś argumentów nie brałem jeszcze pod uwagę. Prowadzę zapiski ze spalania ( zawsze tankuję do pełna ), wychodzi że miesięcznie na PB wydaję około 750zł. Nie mam też doświadczenia jak to się przekłada na gaz, bo przecież na PB też trochę trzeba jeździć, jakieś regulacje, droższe przeglądy. Czy to rzeczywiście znacznie obniża koszty eksploatacji auta, a przede wszystkim, czy łatwiej sprzedać z czy bez LPG?

Awatar pyra666
    Auto
    VieśWagen

Domyślnie

Jesli tak na to patrzysz to nie zakladaj lpg. Wg mnie zawsze lepiej kupować auto bez gazu i ew samemu gazowac. Jest trochę drożej ale, ludzie którzy montują gaz zawsze robią to z oszczędności, więc pewnie na innych częściach też mogli oszczędzać, do tego jak się zakłada samemu lpg, to jest gwarancją, wiadomo gdzie to było zakładane, jaką opinię ma firma montujaca itp. Wg mnie brak gazu jest na plus

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Raczej zgadzam się z Pyrą. Źle założone LPG narobi szkód więc lepiej żeby kolejny właściciel nie musiał zastanawiać się nad prawidłowością montażu i sam sobie założył.

Domyślnie

Przy odpowiedniej instalacji, samochód spali Ci około 20% więcej LPG niż pali benzyny. Dodatkowo przy ustawionym progu temperatury przełączania się na LPG na 30 stopni, na całkowicie zimnym silniku ( po nocy ) w lecie przejedziesz około 1km na benzynie, w zimie może się to wydłużyć nawet do 2-3km. Oszczędności są oczywiste, przeglądy instalacji robi się najczęściej co 10 000km, pierwszy przegląd po 1 000km. Wymiana filtrów to sprawy groszowe, przegląd droższy o 64zł. Jeżeli założysz LPG u dobrego fachowca ( są odpowiednie fora gdzie można takich znaleźć w swojej okolicy ) i będziesz skrupulatnie prowadził książkę serwisową instalacji, to nie wiem niby dlaczego ktoś miałby się bać odkupienia od Ciebie pojazdu z instalacją. Ja zastanawiałem się nad montażem dość długo, gdybym założył wcześniej to zaoszczędziłbym więcej. W portfelu zostaje sporo pieniędzy więcej co miesiąc, a przynajmniej u mnie nie ma zauważalnej różnicy w jeździe. Jeśli przestaje Cię bawić płacenie prawie 5,5zł za paliwo, to instalacja jest dla Ciebie. Weź pod uwagę jeszcze jedno - po założeniu instalacji będziesz jeździł więcej. Nie wiem tylko, czy do Twojego samochodu " wypada " montować LPG, musiałbyś podpytać u speców na forum czy się nie będą śmiać.

Kompleksowe inspekcje samochodów używanych na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Historia serwisowa wszystkich marek. Zapraszam do kontaktu: [email protected]

Awatar Ryjas
    Auto
    Twingo Initiale1,2 16V '01,Grand Scenic 1,9 dCi 130 KM '06; 306 1.4 '99

Domyślnie

Myślę, że przy odsprzedaży akurat tego samochodu LPG będzie atutem. Tobie instalacja się już zwróci (sprwdz sobie kalkulacje: http://gazeo.pl/lpg/kalkulator-lpg-gazu.html) a nowy nabywca nie będzie chciał obniżki ceny zeby do takiego smoka sobie instalkę założyć. Pamiętaj, że główną wadą twojego auta jest właśnie spalanie. 90 % aut ma instalację założoną i pewnie 80 proc z właścicieli nie ma wyobraża sobie innej opcji. Generalnie jeśli ktoś nie będzie chciał gazu to sobie zdejmie, a przez ok. dwa lata instalacja Ci nic nie "popsuje".
    SAMM Studio Architektoniczne Michał Majewski - SAMM.pl - architektura, wnętrzarstwo, projekty budowlane, projekty wykonawcze
    Zapraszam do polubienia profilu na facebooku

Awatar dżony
    Auto
    Peugeot 407 SW

Domyślnie

Zrobiłem ponad 200 000 km na instalacji BRC w W202 C180, listwa wtryskowa, pompa paliwa, pompa wody x2 + oczywiście przeglądy instalacji , wymiany filtrów, membran itd. i to tyle, łącznie to było dodatkowe ~2500 zł, przy oszczędności na paliwie wysokości ~40 000 zł to jest ledwo ciut ponad 6% dodatkowych kosztów w stosunku do oszczędności.
    W PT Cruiserze już blisko 40 000 km, tutaj same przeglądy instalacji która zwróciła mi się po niecałych 8000 km.
    W obydwóch instalacja była zakładana po zakupie ale to wynika głównie z tego powodu, że kupuje używane auta od rodziny/znajomych i one akurat LPG nie miały, jakbym sobie mógł swobodnie wybierać to wolałbym raczej kupić już z LPG, można sprawdzić stan silnika/instalacji przed zakupem i tym samym zaoszczędzić ~2000 zł.
    Dla mnie LPG w aucie to zaleta no chyba, że złożona niedługo przed sprzedażą to wtedy powinno zwiększyć czujność bo zazwyczaj zrobiona po taniości albo sprawia problemy co najczęściej wynika z punktu pierwszego, również jako wadę bym traktował LPG w przypadku małych oszczędnych aut np. Pandy, Clio czy Corsy bo wzbudziło by moje wątpliwości co do tego czy nie było eLką itp. bo oszczędności niewielkie więc trzeba sporo jeździć ale w przypadku takich aut jak pochodne Voyagera czy Jeepy to IMO must have.
    Ostatnio edytowane przez dżony ; 14-05-2014 o 13:33

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez VectorOPC Zobacz posta
    Nie wiem tylko, czy do Twojego samochodu " wypada " montować LPG, musiałbyś podpytać u speców na forum czy się nie będą śmiać.
    Czuję się wywołany do tablicy więc odpowiadam. Dodge Grand Caravan to nie S500 i nie Veyron więc nie będziemy. Sam zresztą planuję zakup jakiegoś grzmota do orania na LPG jak przeprowadzę się gdzieś, gdzie garaż nie będzie zlokalizowany pod ziemią.

Auto
    Kia Rio IV 1.4, Honda Accord VII 2.0

Domyślnie

Potwierdzam, jak najbardziej pasuje i przystoi.

Awatar Ryjas
    Auto
    Twingo Initiale1,2 16V '01,Grand Scenic 1,9 dCi 130 KM '06; 306 1.4 '99

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez pyra666 Zobacz posta
    Jesli tak na to patrzysz to nie zakladaj lpg. Wg mnie zawsze lepiej kupować auto bez gazu i ew samemu gazowac. Jest trochę drożej ale, ludzie którzy montują gaz zawsze robią to z oszczędności
    koszt założenia instalacji do tego auta jest znaczny względem wartości auta. Ja jak miałbym kupować to właśnie auto to z LPG ale świeżym. Czyli np. dwu-, trzy-letnim.
    SAMM Studio Architektoniczne Michał Majewski - SAMM.pl - architektura, wnętrzarstwo, projekty budowlane, projekty wykonawcze
    Zapraszam do polubienia profilu na facebooku

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez micrus Zobacz posta
    Czuję się wywołany do tablicy więc odpowiadam. Dodge Grand Caravan to nie S500 i nie Veyron więc nie będziemy. Sam zresztą planuję zakup jakiegoś grzmota do orania na LPG jak przeprowadzę się gdzieś, gdzie garaż nie będzie zlokalizowany pod ziemią.
    No, skoro nawet Micrus piszę że jest OK, to pozostało Ci tylko zakładać

Kompleksowe inspekcje samochodów używanych na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Historia serwisowa wszystkich marek. Zapraszam do kontaktu: [email protected]

Uprawnienia umieszczania postów