Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 37

Wątek: Jak oszczędzać paliwo?

Redaktor naczelny Awatar MCL
    Auto
    Renault Clio IV 1.2 75 KM, BMW E60 525d

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Dj Brabus Zobacz posta
    Nie znasz się, Marcin zrobiłby 3,4 l/100 km.
    Ojtam ojtam, w drodze do Zakopanego wykręciłem nieco poniżej 6 litrów...

... jadąc z górki

Zawsze byłem, jestem i będę zdania, iż eco-driving to tylko marna papka. Może i przynosi efekty, ale to trochę jakby wciąż siedzieć w dziale księgowości z kalkulatorem w łapie i ciąć groszowe końcówki.
    Drive tastefully!

Awatar Kedirak
    Auto
    ufo 1.8 nuda blee ale nie psuje sie!

Domyślnie

A wracając do tematu - mnie ecodriving nie lubi. Przynajmniej teraz - do pracy mam 4 km, C5 pali ponad 10 l/100 km...
    To co ja mam powiedziec przy 10-12 w malej popierdolce gdy stoi i sie grzeje w korkach.

Cytat Zamieszczone przez MCL Zobacz posta
    Zawsze byłem, jestem i będę zdania, iż eco-driving to tylko marna papka. Może i przynosi efekty, ale to trochę jakby wciąż siedzieć w dziale księgowości z kalkulatorem w łapie i ciąć groszowe końcówki.
    Efekty sa pewne jedynie w przypadku zmniejszenia zoladka ponizej rozmiaru 1.0 litra.

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Kedirak Zobacz posta
    To co ja mam powiedziec przy 10-12 w malej popierdolce gdy stoi i sie grzeje w korkach.
    Trzeba się na wieś wyprowadzić - wówczas będziemy na spokojnie schodzić poniżej "szóstki", bez zbędnego stresu ecodrivingowego.

Awatar Bochen
    Auto
    Seat Cordoba

Domyślnie

SPOILER ALERT

Było coś o nie zwalnianiu na zakrętach. To dobry trop. Ktoś coś wspominał o tym, że oszczędzanie paliwa zabija przyjemność z jazdy. Bezlitośnie rozprawię się z takimi poglądami w jednym z kolejnych odcinków.

SPOILERS OVER

Co do DPF-a i turbiny o zmiennej geometrii - to krzywdzące dla ekodrivingu stwierdzenie. Szkody dla tych elementów powstaną tylko wtedy, gdy ktoś nie ogarnia, jak działa samochód, lub jeździ wyłącznie "na wynik", tak jak ja wtedy, gdy wygrałem MB Van Economy spalając 2,6 l/100 km Citanem. Jeśli ktoś czytał wnikliwie, to wie, że na końcu zapowiedziałem dwa wpisy z serii "eko". No więc już macie teasery, o czym będą. A miało już nie być spoilerów! Ups...

Awatar Kedirak
    Auto
    ufo 1.8 nuda blee ale nie psuje sie!

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Bochen Zobacz posta
    SPOILER ALERT
    Było coś o nie zwalnianiu na zakrętach. To dobry trop.
    Konczy sie za promieniem zakretu

Awatar Bochen
    Auto
    Seat Cordoba

Domyślnie

Tylko wtedy, gdy wejdziesz za wąsko

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez tachys
    Jeżdżąc staram się nie przekroczyć prędkości o więcej niż 10km/h No więc dojazd do pracy bywa bardzo różny w zależności od godzin. Kiedy jest luz na drodze mam swobodę jazdy w swoim stylu. Ale w godzinach większego natężenia to mam wybór: albo prawy pas, gdzie w końcu muszę utknąć za ciężarówką/autobusem osiągającym max. 40 km/h i zapomnij, że uda się wskoczyć na lewy pas, żeby tego dinozaura ominąć. Musisz przepuścić WSZYSTKICH na lewym pasie albo się cisnąć. W godzinach szczytu i to i to niewykonalne. Jest tez lewy pas... Ograniczenie do 60, jadę niecałe 70. Z dala widzę czerwone światło, do którego nie warto sie spieszyć bo właśnie się zapaliło. Ale za mną już jakiś "miszcz kierownicy" miga światłami i macha witkami, bo on musi, bo jego czas jest cenniejszy. Więc w lukę na prawy pas... i za ciężarówkę. A pan "wyprzedzę wszystkich" dojeżdża do czerwonego z prędkością przelotową i zdziwiony, że nadal jest czerwone wściekle hamuje.
    Nie wiem gdzie spotykasz te serie ciężarówek i autobusów które jadą 40km/h i czemu to takie niemożliwe wyprzedzić pojazd bez chamskiego wepchnięcia się, zazwyczaj wystarcza kawałeczek wolnego miejsca, redukcja i ostro gazu. Obawiam się tu stereotypowego 'śkodziarza' potrzebującego pół kilometra by wyprzedzić ciężarówkę na piątym biegu Zasada jest taka że jeździ się prawym pasem i tyle, lewy służy do wyprzedzania, a to jakie jest ograniczenie(które w wielu przypadkach nie ma sensu) nie ma totalnie nic do rzeczy. Oczywiście z tym czerwonym światłem masz rację

Cytat Zamieszczone przez Ryjas Zobacz posta
    Wiesz, czasami trzeba
    Nie licząc jakichś wyjątkowo mocnych zakrętów, to jedynie gdzie trzeba hamować przed zakrętami, to jakieś serpentyny, z górki. Gdy nie ma serpentyn i jest mały ruch, to spokojnie idzie przejechać trasę bez tknięcia hamulca, i nie mówię koniecznie o wolnej jeździe Płynność jest podstawą ekonomicznej jazdy, chyba że bawimy się w śrubowanie wyników no to już dochodzą smaczki jak muskanie gazu, dobór prędkości, czasem wbicie luzu, przyspieszanie w odpowiednich momentach itd. Ale jeżdżąc na co dzień wystarczy pamiętać o płynności jazdy i jak najrzadszym używaniu hamulca.
    Ostatnio edytowane przez KruQ ; 23-12-2014 o 19:04

Auto
    własne

Domyślnie

[QUOTE=KruQ;624579]Nie wiem gdzie spotykasz te serie ciężarówek i autobusów które jadą 40km/h i czemu to takie niemożliwe wyprzedzić pojazd bez chamskiego wepchnięcia się, zazwyczaj wystarcza kawałeczek wolnego miejsca, redukcja i ostro gazu. Obawiam się tu stereotypowego 'śkodziarza' potrzebującego pół kilometra by wyprzedzić ciężarówkę na piątym biegu

Nie mam większych problemów z wyprzedzaniem. 105 KM nie czyni może z octavii maszynki do nawijania asfaltu na koła, ale nie jakoś ospała też nie jest. Jednak wpadając za serię (a czasem nawet za jedną ciężarówkę) która z największym trudem w ogóle rusza, to do następnych świateł za 200-300m. nie osiągniesz prędkości większej niż 40km/h. Jako, że wszyscy ruszają, to ruch na lewym jest ciągły + wskakujący z prawego gdzieś tam z dalsza. Pozostaje włączyć kierunkowskaz i czekać na lukę albo na mrugnięcie światłami. Tylko, że jadąc za tym gruchotem mam może z 20 km/h i nie chcę wskakiwać komuś przed nos kto sunie już 60-70 Na szczęście takie rzeczy tylko kiedy trafisz bezpośrednio za ciężarówkę i w godzinach szczytu. Poza tym, kiedy minie mnie już kolumna miłośników lewego pasa, wyprzedzam ciężarówkę i jak w opisie tekstu często dojeżdżam swobodnie na prawym pasie aż do świateł, bo cała kolumna stoi na lewym.

Poza tym mój ukochany typ kierowcy, to taki, który zobaczywszy czerwone światło za 200m. ostro hamuje, tak że ledwie się toczy na jałowym i tak dotacza się do czerwonego (wtedy nici z hamowania silnikiem). Zauważyłem, że są to głównie kobiety (nie mam jakichś uprzedzeń wobec pań za kierownicą, żeby była jasność). Mam wrażenie, że mają problemy z ruszaniem i dlatego wolą dotoczyć się do sygnalizatora bo a nuż włączy się zielone. Ale to tylko domysł.

Domyślnie

A to przepraszam Cię najmocniej, myślałem że mówisz o normalnym odcinku prostej bez skrzyżowań

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Trzeba się na wieś wyprowadzić - wówczas będziemy na spokojnie schodzić poniżej "szóstki", bez zbędnego stresu ecodrivingowego.
    Dj przecież dobrze wiedziałeś, że diesel jeżdżąc po mieście (w tym pewnie często nierozgrzany) będzie spalał całkiem sporo. 1.6 THP nie spaliłby więcej. To nie kwestia Twojej jazdy tylko typu silnika, no i przede wszystkim warunków miejskich.

Cytat Zamieszczone przez Bochen Zobacz posta
    SPOILER ALERT
    Było coś o nie zwalnianiu na zakrętach. To dobry trop. Ktoś coś wspominał o tym, że oszczędzanie paliwa zabija przyjemność z jazdy. Bezlitośnie rozprawię się z takimi poglądami w jednym z kolejnych odcinków.
    Ciężko rozprawiać się z doświadczeniami, które każdy przeżył na własnej skórze Dla mnie ecodrajwingiem byłoby już jeżdżenie w miarę zgodnie z przepisami. Podobno da się zejść do 8 na 100

Uprawnienia umieszczania postów