Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 37

Wątek: Jak oszczędzać paliwo?

Awatar Bochen
    Auto
    Seat Cordoba

Domyślnie

Zaserwuję Wam kilka rad, które pomagają mi w czerpaniu dużej frajdy z jazdy przy jednoczesnym rozciaganiu zasięgu.

Awatar Kedirak
    Auto
    ufo 1.8 nuda blee ale nie psuje sie!

Domyślnie

Koniecznie z pomiarami i tankowaniem na tej samej stacji.

Auto
    Opel Astra H/Opel Astra J

Domyślnie

O tym że lepiej przyspieszać butem łatwo się przekonać jadąc na rowerze, dużo mniej wysiłku kosztuje parę mocnych machnięć raz na jakiś czas niż ciągłe pedałowanie

Awatar Kedirak
    Auto

Domyślnie

A owszem eko jazda w miescie to powinien byc wg tego ekodrajvingowego zalecania start ze swiatel i wbijanie kolejno 1,2,5 biegu..

Pytanie tylko do jakiego momentu krzywej warto pilowac na 2jce
    Wlasnie...moze DJ za slabo przyspiesza ?!

Niestety w korku nie ma gdzie tej 5tki wrzucic i caly eko plan sie zawala.

Ogolnie z zalecen eko jazdy to niewiele wynika, bo tam gdzie mozna jakiekolwiek reguly zastosowac to zuzycie paliwa jest po prostu zawsze akceptowalnie niskie

Domyślnie

Nieprawda, akurat oszczędnym stylem jazdy najwięcej można zbić na mieście. Zaznaczam stylem jazdy, nie prędkością.

Moderator Awatar b707
    Auto
    Skoda Superb III ew. Citigo Elegance

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez KruQ Zobacz posta
    Nieprawda, akurat oszczędnym stylem jazdy najwięcej można zbić na mieście. Zaznaczam stylem jazdy, nie prędkością.
    Dokładnie! Mi się udawało wyciągać z Octavii lekko ponad 7 litrów podczas porannego i wieczornego szczytu.
    pzdr
    Imperialne Siły Moderujące

Tu pilnuje Kocia Banda:
    https://www.facebook.com/KociaBanda/

Domyślnie

Przy uważnej, oszczędnej jeździe po mieście spokojnie da się zrzucić 1,5l na setkę przy przeciętnym, niedużym benzyniaku w porównaniu do niemyślącej jazdy podobnym tempem. Np. bawiąc się w eko, udało mi się w szczytowych, krakowskich korkach wyjść na spalaniu na 6,5l/100km, normalnie jadąc auto wypiłoby ponad 8,5l. Średnią z jazdy masz praktycznie identyczną.

Żeby w trasie zrzucić 1,5l trzeba po prostu wolniej jechać, samym stylem jazdy ciężko tyle wywalczyć. W mieście więcej masz okazji do oszczędności, często ruszasz, dojeżdżasz do skrzyżowania, czekasz na zmianę świateł itd.

Awatar Bochen
    Auto
    Seat Cordoba

Domyślnie

KruQ dobrze gada. Ogólnie w mieście, jak znasz trasę, możesz zyskać najwięcej. Jeździsz sobie do pracy ciągle tą samą drogą i wiesz, że jak tu miga, to zaraz będzie czerwone. Że jak tamci mają zielone, to zaraz włączy się zielone do skrętu w lewo, itp. I reagujesz - albo hamujesz silnikiem z wyprzedzeniem, albo właśnie nie zwalniasz lub wręcz przyspieszasz, żeby śmignąć na tym zielonym. Nieco wyższa szkoła jazdy to jazda na luzie, gdy jest lekko z górki albo równo, a wiesz, jak wcześnie musisz wrzucić luz, żeby np. osiągnąć odpowiednią prędkość do wejścia w zakręt, aby przed nim nie hamować. No właśnie - hamulec to wróg oszczędnej jazdy, bo to po prostu stracona energia, którą wytwarzałeś zużywając paliwo. Lepiej hamować wcześniej, ale silnikiem. Co ciekawe, taka praktyka bardzo rzadko wydłuża czas podróży w mieście. Na mojej codziennej trasie o długości 17,5 km, gdzie robię wyniki typu 3,5 l/100 km (komputerowe) poza godzinami szczytu silnikiem 1,5 DCi, 1.6 HDi czy 1.0 MPI strata czasowa pomiędzy szybką a maksymalnie oszczędną jazdą to max 5 minut, ale najczęściej do dwóch albo wcale.

Myśli te rozwinę w kolejnym odcinku bloga.

Awatar Kedirak
    Auto

Domyślnie

To ja przepraszam bo piszecie o juz naprawdę malolitrazowych benzynach i dieslach oraz mieście czy trasie podmiejskiej a ja pisałem o 8 kilometrowym korku

Domyślnie

W korku też masz możliwości oszczędzania, możesz np. zgasić silnik na dłuższym postoju, odpowiednio ruszać, wlec się na luzie zamiast naprzemiennie 1/2

Uprawnienia umieszczania postów