Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13

Wątek: BMW M3 Limousine

Auto
    Ostani Samuraj ;)

Domyślnie

Ostatnio mialem mozliwosc przetestowac M4 i pomyslalem, ze opisze moje doswiadczenia, ktore sa troche inne od powszechnej fali zachwytu nad tym autem.
    Obecnie posiadam BMW e90 330i z 2007r, wiec mimo kolosalnej roznicy mocy, to z tym autem bede porownywal M4. Takze porownanie bedzie subiektywne

Specyfikacja M4: DKG, kola 19 cali, adaptacyjne zawieszenie, standardowe hamulce

A wiec od poczatku: odglos zimnego silnika jest fatalny, brzmi to jakby jakies srubki ktos wrzucil do wydechu. Po ruszeniu z miejsca (wszystko w trybie comfort) od razu rzucilo sie w oczy strasznie mocne i troche sztuczne wspomaganie kierownicy. Oglos silnika na niskich obrotach (tryb efficient) jest bardzo przyjemny i basowy. Po kilku kilometrach w miescie zauwazylem, ze zawieszenie w trybie Comfort doskonale tlumi nierownosci i mimo, ze czuc, ze auto jest sztywne, to jedzie sie nim bardzo przyjemnie, nic nie podskakuje itp. Duzo bardziej komfortowo niz w moim aucie na 18to calowych run-flatach i sprezynach Eibach.
    Po kilku kilometrach przyszedl czas na autostrade i tu zaczynaja sie zle wiesci. Mimo maksymalnego momentu obrotowego deklarowanego od ok 1800 rpm, przy 2000 rpm i mocnym wcisnieciu pedalu gazu czuc naprawde spora turbo dziure. Czuc, ze cisnienie doladowania sie buduje stopniowo i dopiero przy ok 2800 rpm czuc pelny 'ciag'. Przy 3000rpm turbo lag jest mniejszy, ale ciagle jest. Z gazem w podlodze auto jest bardzo szybkie. Jadac 130km/h na 6tym biegu nie ma potrzeby redukcji - odczekamy chwile po wcisnieciu gazu i auto idzie potem 'jak burza' az po czerwone pole. Przy gazie 'do dechy', odglos silnika jest w miare ok (tryb efficient i sport), ale bez szalu. Natomiast dosc niezle ciagnie az pod czerwone pole, ale po przekroczeniu 6000 rpm nie czuc zadnego dalszego wzrostu mocy, czyli nie ma takiego wrazenia, ze oplaca sie ten silnik krecic. Bardziej naturalne jest wrzucenie nastepnego biegu przy 6000 rpm. Czy to dobrze? Dla mnie nie, bo M3/M4 ma sie krecic ochoczo do odcinki, czyli jest to druga powazna wada.
    Jadac dalej odczulem, ze startujac od 100 km/h na 3cim biegu, auto notorycznie gubi trakcje. Kontrola trakcji dziala dobrze, ale niestety nie wrozy to latwego korzystania z mocy na torze przez kierowce nie-zawodowca. Pewnie mozna sie przyzwyczaic, ale niestety liniowy przyrost mocy 'is long gone'... Przy predkosciach autostradowych uklad kierowniczy w trybie Comfort wyraznie sie usztywnia i daje nawet niezle wyczucie drogi, ale moj w 330i daje wiecej informacji o nawierzchni itp.
    Po serii przyspieszen przyszedl czas na normalna jazde. I tu pojawia sie 3 wada - oglos silnika przy czesciowym obciazeniu. Nawet w trybie Effcient, po przekroczeniu 3000 rpm silnik w kabinie robi sie glosny. A na dodatek nie jest to odglos mily dla ucha - mnie osobiscie meczyl. SILnik w M4 meczacy dla ucha???? WTF??? Efekt jest taki, ze zaczalem jechac tym autem jak dieslem... Przy skrzyni DKG 7my bieg ratuje troche sytuacje, ale mimo wszystko jest to dla mnie ogromne rozczarowanie. Wracajac przetestowalem jeszcze skrzynie i rev matching dojezdzajac do swiatel i manualnie redukujac biegi - skrzynia dziala super, ale dzwiek jest znow kiepski. Silnik wydaje sie, ze nie chce sie wkrecac na obroty, jakby tarcie bylo duze. Podobne wrazenie mialem z V6 350z. Silnik e90 330i wkreca sie jakby wewnetrzne tarcie nie istnialo.
    Po powrocie pod salon poprosilem sprzedawce o pare przygazowek, zeby uslyszec jak auto brzmi z zewnatrz i o dziwo, w trybie sport wydech brzmi naprawde dobrze! Ogolny odlos przypomina moj silnik z wydechem performance, ale jest troche bardziej agresywny i glosniejszy.
    Pytanie dlaczego wewnatrz jest tak beznadziejny dzwiek? Mozliwe, ze po odlaczeniu ActiveSound auto bardziej przypadlo by mi do gustu. Ale tego nie wiem, a sprzedawca nie byl w stanie tego mi pokazac, co jest normalne, bo trzeba to wylaczyc z poziomu komputera.

Zalety:
    - komfortowe zawieszenie adaptacyjne
    - doskonala skrzynia DKG
    - auto jest szybkie
    - mozliwosc sprawnego przyspieszania bez redukcji (przydatne na codzien)
    - nizsze spalanie niz e90 M3 (chwilowe przy 140km/h to ok 10L dla F80)

Neutralne:
    - uklad kierowniczy
    - hamulce

Wady:
    - spory turbo lag przy 2000 rpm (niezaleznie od wybranego trybu pracy)
    - charakterystyka silnika (brak wzrostu mocy powyzej 6000 rpm)
    - bardzo kiepski dzwiek silnika przy czesciowym obciazeniu (mnie to meczylo)
    - moment obrotowy powoduje, ze auto traci trakcje
    - oglos wiatru powyzej 130km/h (meczace na dluzsza mete)

Podsumowaujac: ogromne rozczarowanie silnikiem, ktory powinien byc sercem tego auta. Nie watpie, ze zawieszenie jest super, hamulce niezle itp. Ale te rzeczy docenia sie od czasu do czasu, jadac 'na limicie' po torze. Natomiast silnik, z meczacym dzwiekiem i duzym turbo lagiem oraz z brakiem ochoty na obroty denerwowalby mnie kazdego dnia. W koncu to nie diesel, a zachowuje sie prawie jak diesel. Czy mozna sie przyzwyczaic? Pewnie tak, ale nie po to chce wydac ogromne pieniadze, aby sie przyzwyczajac i wmawiac sobie, ze tak ma byc.
    Jak dla mnie nowe M3 zostalo skreslone z listy definitywnie Szkoda, BMW, quo vadis???
    Nie dziwie sie teraz , ze redaktor Autocar wybral Alpine D3 biturbo ponad M3...

VIP Awatar Robak
    Auto
    Infiniti M35h

Domyślnie

Patrze ze bmw nie potrafi robic nadowzia z szybami bezramkowymi bo pewnie z tego powodu wiatr dokucza. Miałem okazje jezdzic dwiema e92 i jedną e46 coupe z predkosciami autostradowymi i jest uczucie jakby w srodku szalał huragan. Teraz to samo w serii 4. Straszna kicha.

Awatar Xerox
    Auto
    francuskie, amerykańskie, włoskie

Domyślnie

Zgadzam się. Jeździłem BMW 3 GT i strasznie głośno powyżej 120km/h. W Alfie GT (też bezramkowe) było o wiele wiele ciszej.

Uprawnienia umieszczania postów