Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Alfa Romeo T.SPARK i wieczne problemy z Wariatorem

 1. #1
  Moderator Awatar Emenems
  Dołączył
  07/2004
  Skąd
  Turek (PTU)
  Posty
  8,027
  Auto
  1. Citroen C4 1.4 16V 88KM 2004r 2. Fiat Punto 1.2 16V 2000r

  Domyślnie Alfa Romeo T.SPARK i wieczne problemy z Wariatorem

  Postanowiłem wkleić tutaj Artykuł który uzyskałem na www.alfa.jaram.thx.net.pl od Tutiego. Chciałbym żeby każdy z Alfisli rozpoczynających swoją przygodę z tymi samochodami mógł się zapoznać z tym problemem, który jest chyba najpowszechniejszą usterką w Alfach typu Twin Spark.
  Ja mam ten problem już za sobą, choć wydaje mi się że za parenaście tys. kilometrów wróci.

  Tekst by Andrzej145, znaleziony na forum147.com

  Witam
  Obiecałem już jakiś czas temu że jak znajdę w swoim archiwum tekst z listu protestacyjnego Włoskiego Klubu AR dotyczącego wariatora to go tu zamieszczę co więc czynie. List ten już jakiś czas temu otrzymałem od kolegów z IKARA. Myślę że na pewno co niektórym mniej wtajemniczonym on pomoże w zrozumieniu problemu wariatora.
  Ponieważ nie ja go zdobyłem i nie przetłumaczyłem z języka Dantego na język Mickiewicza jeszcze raz dziękuje kolegom z klubu za ten wysiłek. Dlatego warto być Ikrowcem bo można zawsze skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

  Poniżej zamieszczam robocze, nie zredagowane tłumaczenie tekstu o wariatorach. Niestety, wbrew mojemu pierwszemu wrażeniu dobry i dokładny jest tylko opis usterki, natomiast co do metod pozbycia się dolegliwości raz na zawsze, wiedzą niewiele więcej od nas. Nie zaglądałem na oryginał strony podanej przez Krzyśka; nie widzę dokładnie, w którym miejscu tekst zmienia się z fachowych wyjaśnień w list "protestacyjny" użytkowników, nieco podobny do naszego listu do FAP. Ponieważ potem do końca jest to już list, na dziś skróciłem to i nie tłumaczyłem go do końca, jest tam wyrażone oburzenie i bezsilność, które dobrze znamy. Jednak zrobię to w pełnej wersji, bo taki list skierowany do producenta warto też zacytować FAP-owi jeżeli jeszcze będzie usiłował negować istnienie problemu. Natomiast od dziś raz na zawsze wiadomo co się psuje i dlaczego. Jest późno, niektóre sformułowania i terminy mogą nie brzmieć najzręczniej, Oczywiście po tym tekście wycofuję sie z twierdzenia, że we Włoszech problem nie występuje, po prostu to zdanie opierałem na tylko kilku pojedynczych opiniach i stąd błąd. pozdrawiam kolegów "wariatów", dumny posiadacz boksera )))

  Problemy z wariatorem w silnikach Alfa Romeo Twin Spark 16v
  W Alfach 145/146 (wyłącznie z silnikami benzynowymi) często występującym problemem jest awaria mechanizmu zmiennych faz rozrządu (dalej nazywam go w skrócie wariatorem). Objawia się ona przede wszystkim podczas rozruchu charakterystycznym hałasem silnika podobnym do dźwięku diesla. Co robić?

  Opis i diagnoza
  Awaria wariatora jest niewątpliwie problemem występującym najczęściej w wersjach benzynowych modeli 145/146 i objawiającym się specyficznym odgłosem pracy silnika, przypominającym diesla na wolnych obrotach – jest to oczywiście dźwięk nienaturalny dla prawidłowej pracy silnika benzynowego. Diagnoza wadliwie pracującego wariatora jest zatem bardzo prosta. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy mamy z tym do czynienia w naszym silniku, wystarczy uruchomić go na zimno (wtedy sprawdzian daje dokładniejszy wynik, ponieważ właśnie w takich warunkach olej, który uprzednio ściekł do skrzyni korbowej silnika, potrzebuje więcej czasu, by na nowo napełnić wariator. Jeżeli po uruchomieniu silnika początkowo dochodzi z niego głośny grzechot trybów zębatych, podobny do dźwięku diesla, a następnie, po upływie ok. 1-2 s. stopniowo zanika (ponieważ olej napływa pod coraz większym ciśnieniem i napełnia urządzenie), znaczy, że występuje awaria wariatora.

  Etapy awarii
  Po pewnym okresie eksploatacji bez naprawy wariatora dźwięk ten zaczyna być słyszalny także podczas rozruchu silnika nagrzanego, a wreszcie utrzymuje się stale. Jeżeli słychać go tylko przez krótką chwilę podczas zimnego rozruchu, awaria nie wpływa niekorzystnie ani na osiągi, ani na zużycie paliwa, ponieważ wariator mimo nieprawidłowej pracy wykonuje swoje zadanie przyśpieszania momentu otwarcia zaworów. W tej fazie awarii nie powoduje to także żadnego zagrożenia dla trwałości ani bezpieczeństwa silnika. Jeżeli natomiast hałas utrzymuje się na stałe, także przy ciepłym silniku, może to oznaczać, że sprężyna powrotna przestała funkcjonować i że nie następuje zmiana faz, czyli przekrycie między fazą otwarcia zaworów ssących i wydechowych, czego konsekwencją są gorsze osiągi, ale także mniejsze zużycie paliwa.

  Typy wariatorów
  Kod liczbowy wariatora faz, to 60666199 – jednakowy dla wszystkich modeli Alfy poczynając od 155 z rocznika 1996. Jesto to jednak nowy wariator, który zastępuje od kwietnia 2001 r. dwa poprzednie typy tego urządzenia: wariator 60651965 oraz wariator 71711864. W związku z tym wymieniając wariator należy się najpierw upewnić, czy częścią do wymiany jest nowy typ o numerze 60666199. W rzeczywistości wariator ten, mimo tego samego numeru, przeszedł w ciągu ostatnich lat szereg modyfikacji. Modele 145/146, pierwsze 156 i pierwsze 166 mają jeszcze te same, jednakowe wariatory. Dopiero później nastąpiła innowacja, która jednak dotyczy wyłącznie modeli 156, 166 i pierwszych 147. Nie objęła ona modeli 145/146, których linie produkcyjne były już od ponad roku zdemontowane. Także ten nowy wariator okazał się podatny na omawianą awarię, dlatego w kwietniu 2001 r. poddany został ostatniej modyfikacji.
  Co to jest wariator
  Ustalmy teraz powód awarii. Wariator faz jest urządzeniem mechanicznym, działającym na zasadzie ciśnienia oleju, umieszczonym na głowicy silnika. Jego praca polega na tym, że zmienia on normalny ruch ruch obrotowy wałka rozrządu zaworów ssących, który otwiera zawory wcześniej i szybszym ruchem i w ten sposób zwiększa lub zmniejsza wyprzedzenie otwarcia zaworów, czego efektem jest korzystniejsze wyzwalanie momentu obrotowego w średnim i niskim zakresie obrotów. I to wszystko! Zarówno moc, jak i maksymalny moment obrotowy pozostają bez zmian, nawet jeżeli wariatora w ogóle nie ma. Poza tym nasze wariatory są zaprojektowane tak, by raczej dawać zmniejszenie szkodliwych emisji niż zwiększać osiągi.

  Jak działa wariator
  Aby móc sobie wyobrazić, skąd może pochodzić hałaśliwy odgłos “diesla”, trzeba zacząć od opisania sposobu funkcjonowania wariatora.
  1) Centralka wysyła impuls elektryczny (+12V) do elektromagnesu, który w praktyce przekształca pole magnetyczne wytworzone przez prąd w uzwojeniu w energię mechaniczną, która popycha zaworek.
  2) Zaworek ten popycha tulejkę ze skośnym uzębieniem, która zazębia się na wałku rozrządu i zamienia jego położenie osiowe na osi x w obrót kątowy o kąt około 32°. Wartość tę można dowolnie regulować i zależy ona wyłącznie od położenia “s” tulei na osi “x”. Im większe “s”, tym większy obrót.
  3) Trudność polega na tym, że elektromagnes nie ma wystarczającej (a przede wszystkim ciągłej) mocy, aby przestawiać tuleję o “s” mm, dlatego zaworek “P” służy wyłącznie do otwierania małego kanalika olejowego, a olej napływający pod ciśnieniem, wykonuje całą mechaniczną część pracy związanej z odpowiednim obróceniem wałka rozrządu, jednocześnie pokonując opór sprężyny i naprężając ją.

  Istota problemu
  I tu zaczyna się problem. Przy zimnym rozruchu olej jest zgęstniały i nie ma możliwości przedostać się w odpowiedniej ilości przez kanalik otwarty przez zaworek P. Wskutek tego zęby tulei wprawdzie zazębiają się o wałek rozrządu, ale nie dokładnie, czyli nie do końca. Ponieważ mowa o uzębieniu helikalnym, czyli skośnym, a tuleja zatrzymuje się za wcześnie, nie docierając do końca przewidzianego ruchu, “s”, zęby z powodu pozostałego luzu uderzają, wydając ów charakterystyczny odgłos “diesla”. Wszystko to dzieje się do chwili, gdy olej zaczyna napływać pod wystarczającym ciśnieniem (i rzeczywiście, problem jest znacznie mniej dolegliwy, jeżeli używa się oleju cechującego się wysokim stopniem płynności w niskich temperaturach). Jednak w tej pierwszej fazie olej nie ma dość siły, by pokonać opór stawiany przez sprężynę powrotną. W niektórych wypadkach problem ten można rozwiązać wymieniając sprężynę. Reasumując, jeżeli założona sprężyna ma zbyt dużą sztywność (opór stawiany przy jej ściskaniu), zimny olej, dostarczony w za małej ilości, nie może pokonać jej oporu powrotnego i w efekcie tuleja nie wykonuje przewidzianego ruchu, to znaczy nie zazębia się wystarczająco dokładnie. Oczywiście po nagrzaniu silnika olej w całości wypełnia komorę rozprężną i przesuwa tuleję o cały odcinek “s”. Należy jednak pamiętać, że zaworek P pomaga w pokonaniu oporu sprężyny. Gdyby najpierw nie następował ruch zaworka wprawianego w ruch przez elektromagnes sterowany impulsami z centralki, zały proces zmiany faz w ogóle nie zostałby zapoczątkowany. Gdy hałas świadczący o awarii wariatora utrzymuje się także przy nagrzanym silniku, świadczy to właśnie o tym, że zmiana faz już w ogóle nie zachodzi, ponieważ uzębienie tulei jest już tak stępione uderzeniami, że przy kolejnych niedokładnych zazębieniach są odpychane od wałka, zaczynają się ślizgać, brakuje docisku wystarczającego do wprawienia wałka w ruch i w końcu tulejka w ogóle przestaje się zazębiać. Po rozgrzaniu metale rozszerzają się i wóczas zarówno zaworek popychany przez elektromagnes, jak i olej, mają do pokonania większe opory. Kiedy któryś z tych elementów przestaje spełniać swoje zadanie, wariator nie działa. Można by uznać, że cała kwestia sprowadza się do elementu, którym jest kanalik olejowy, otwierany przez zaworek w celu wpuszczenia oleju. Jeżeli kanalik jest niewystarczający (z jakiegokolwiek powodu: stopnia uchylenia, za małej wydajności elektromagnesu, za dużego oporu sprężyny, za gęstego oleju, itd.), problem na pewno wystąpi. W Alfie 75 powodem problemów był sam elektromagnes. Była tam uszczelka (zaworka), która się zużywała przepuszczając olej pod ciśnieniem, a po długim czasie ulegała przerwaniu i konieczna była jej wymiana, czynność, nawiasem mówiąc, bardzo prosta. Nie ulega wątpliwości, że wadą naszych wariatorów jest nie dośc precyzyjny projekt zespołu tulei, który nie gwarantuje prawidłowego funkcjonowania w warunkach, gdy tolerancje lub wiek przestają się mieścić w niewielkim, średnim zakresie. Cena wariatora faz wynosi € 105.36 (z VAT) + robicizna. Trzeba przy tym pamiętać, że istnieje możliwość rozwiązania problemu “odgłosu diesla” przez zmodyfikowanie wariatora, to znacyz użycie innej, specjalnej sprężyny i pierścienia teflonowego. Jednak nie wszystkie wariatory można w ten sposób poprawić – nie można tego robić z tymi, które oznaczone są namalowanymi niebieskimi kropkami (na samym wariatorze). Kod liczbowy zestawu modyfikacyjnego, to 71715450, a cena wynosi € 2.53 (z VAT). W niektórych wypadkach wariator faz zostaje wymieniony przez sieć serwisową Alfa Romeo bezpłatnie albo ze zniżką, nawet po upływie okresu gwarancji. W każdym razie wobec faktu, jak często awaria ta występuje w modelach 145/146, warto spróbować takiej interwencji u specjalistycznych przedstawicieli firmy; można także wysłać odpowiednie żądanie na adres poczty elektronicznej: CUSTOMERCAREITALIA@t-services.com
  Drugą metodą rozwiązania problemu, tym razem definitywnym, jest wykonanie otworu w podstawie wariatora. Chodzi o założenie małego bezzwrotnego zaworu w obwodzie doprowadzającym olej do wariatora. Trudność polega na tym, że zawór taki musi zostać wykonany na głowicy, co jest operacją skomplikowaną i wymagającą wielkiej precyzji. Takie przedsięwzięcie jest bardziej godne polecenia w wypadku silnika, który i tak należy poddać remontowi kapitalnemu. Zawór bezzwrotny, to po prostu klapka na podstawie głowicy, założona na kanale olejowym prowadzącym do wariatora, zapobiegająca opróżnieniu obwodu przez ściekanie oleju, dzięki czemu wariator jest stale napełniony olejem.
  O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY WYMIANIE WARIATORA
  Pamiętajmy, że przy wymianie wariatora konieczna jest wymiana paska rozrządu. Procedura wymiany wariatora przewiduje także wymianę oleju silnikowego, nawet, jeżeli jest jeszcze świeży pod względem terminu ostatniej wymiany lub wykonanego przebiegu. Niezwykle istotne jest to, by nie dolewać (nie uzupełniać) aktualnie używanego oleju olejem innego typu, gdyż skutkuje to natychmiastowym pogorszeniem własności oleju znajdującego się w układzie smarowania i stopnia jego lepkości, co ma dodatkowo szkodliwy wpływ na gęstość powstałej mieszaniny i może w bardzo krótkim czasie zniszczyć nowy wariator, założony na starej głowicy. Tym, którzy sami podejmują się naprawy silnika przypominamy, że sprawą o decydującym znaczeniu jest nie tylko dokładnie ustawienie wałków rozrządu dla prawidłowej pracy zaworó, lecz także ze względu na prawidłowe zmiany faz. Jeżeli nowy wariator montuje ktoś spoza naszego wyspecjalizowanego personelu serwisowego, powinien przynajmniej, przystępując do ustawienia wałków w pozycjach wyprzedzenia, gwarantujących właściwe działanie urządzenia zmiany faz, uzyskać niezbędne informacje od naszych mechaników.

  Modele, wersje, wariatory
  W modelu 155 z pierwszej serii z silnikiem 8v wariator stosowany był w wersjach TS 1.8 i 2.0, a nie było go w 1.7, natomiast w późniejszych sinikach TS 16v występuje we wszystkich odmianach. Alfa 147 ma już fabrycznie montowany zaworek bezzwrotny, dlatego opisany problem nie powinien dotyczyć tego modelu. Nie rozstrzygamy jednak sprawy, a jedynie tu odnosimy się do listów i relacji dotyczących problemów z wariatorem nr 60666199 w Alfach 145/146. Pisząc niniejsze, występuję niejako w roli rzecznika niemal 400 członków klubu Alfa 145-146 Club Italia (adres internetowy www.alfasport.net). Decyzja o skontaktowaniu się z producentem podyktowana była licznymi problemami i wydatkami użytkowników, do stopnia, w którym nie mogliśmy dłużej tolerować tej sytuacji (prawie wszyscy członkowie naszego klubu co najmniej raz wymieniali wariator, a wypadki wystąpienia awarii dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie, nie należą do rzadkości. Chociaż napraw i wymian dokonywaliśmy wyłącznie w ASO Alfa Romeo, po żadnej z nich nie można było uznać, że problem jest raz na zawsze, ostatecznie rozwiązany, zawsze pozostawało podejrzenie (w istocie, sprawdzające się), że po pewnym czasie problem pojawi się na nowo. [tekst listu klubu do producenta skracam];
  Opis montażu z fotkami po Angielsku; http://home.hccnet.nl/jaap.bouma/PhaseVariator.htm

  http://www.alfa156.net/tech/badvariator-alfa156-net.mp3 - tak brzmi silnik 156 z uszkodzonym wariatorem
  http://www.alfa156.net/tech/goodvari...lfa156-net.mp3 - a tak z dobry wariatorem
  włoszczyzna 91 włoszczyzna 97 włoszczyzna 98 włoszczyzna 01 francuz 04 włoszczyzna 05 (99 i 00)
  Specjalista d/s sprzedaży części Opel, Chevrolet (Powoli uczę się francuskiego)

 2. #2
  Awatar BABELEC
  Dołączył
  04/2005
  Skąd
  Gda
  Posty
  1,544
  Auto
  Seat Toledo III

  Domyślnie

  Koleżanka z pracy ma 147 1,6 i to samo. Wariator wariuje :lol: A auto ma ok. 2 lat. Stąd wniosek, że to powszechna wada tego urządzenia w róznych modelach. Po prostu niedopracowana część albo od słabego dostawcy.
  Przyjmę Porsche 911 jako darowiznę. Tylko poważne oferty.

 3. #3
  Moderator Awatar Emenems
  Dołączył
  07/2004
  Skąd
  Turek (PTU)
  Posty
  8,027
  Auto
  1. Citroen C4 1.4 16V 88KM 2004r 2. Fiat Punto 1.2 16V 2000r

  Domyślnie

  To nie jest wina dostawcy, Wałek faz rozrządu poprostu został od samego początku źle zaprojektowany. Dlatego rada, alby w silniku był zawsze wysoki poziom oleju (wskaźnik na MAX) i delikatnie obchodzić się z nierozgrzanym silnikiem (nie kręcić go za szybko po odpaleniu).
  włoszczyzna 91 włoszczyzna 97 włoszczyzna 98 włoszczyzna 01 francuz 04 włoszczyzna 05 (99 i 00)
  Specjalista d/s sprzedaży części Opel, Chevrolet (Powoli uczę się francuskiego)

 4. #4

  Domyślnie

  Wiem, że to post jest sprzed roku, ale niedawno kupiłem właśnie Alfę 146 i wszystko wskazuje na to, że waritor i umnie siada.

  Mam pytanie, czy wymieniać go bez zwłoki, czy się nie spieszyć?

  Co się może dziać, kiedy będę jeżdził z padniętym wariatorem?

  Czytałem, że spada moc, ale czy to wpływa również negatywnie na silnik i jego pracę?

  Dzięki za odpowiedź.

  pozdro

  rem

 5. #5
  Moderator Awatar Emenems
  Dołączył
  07/2004
  Skąd
  Turek (PTU)
  Posty
  8,027
  Auto
  1. Citroen C4 1.4 16V 88KM 2004r 2. Fiat Punto 1.2 16V 2000r

  Domyślnie

  Jak Wariator klekocze przy odpaleniu przez kilka sekund na zimnym silniku, to jeszcze możesz trochę pojeździć. Dolej tylko oleju powyżej połowy miarki. Można jeździć, jednak kultura pracy silnika jest niska. Silnik szarpie i muli na niskich obrotach. Również przechodzenie silnika ze średnich obrotów na wysokie zachodzi dość gwałtownie (przy wyprzedzaniu nie możesz rozpędzić auta, a jak dojdziesz do 4600 obrotów, wyskakuje jak z procy).
  Jak wariator zacznie klekotać także podczas odpalania ciepłego silnika to znaczy że już najwyższy czas na wymianę. Dalsza eksploatacja może zakończyć sie uszkodzeniem rozrządu. Konsekwencje tego mogą być bardzo różne.
  włoszczyzna 91 włoszczyzna 97 włoszczyzna 98 włoszczyzna 01 francuz 04 włoszczyzna 05 (99 i 00)
  Specjalista d/s sprzedaży części Opel, Chevrolet (Powoli uczę się francuskiego)

 6. #6

  Domyślnie

  Dzięki wielkie za odpowiedź!!

  U mnie nie jest chyba jeszcze najgorzej. Klepie dwie sekundy jak jest zimny, ale później się uspokaja. Silnik pracuje ładnie, przyspiesza o.k.
  Od 3000 obr. wkręca się lepiej (ale to chyba normalne?).

  Moja Alfa jest zadbana, była serwisowana w ASO, przy 50000 był robiony rozrząd (teraz mam 96000 na zegarze), ale z tego co widzę w fakturach wariat nie był jeszcze wymieniany.

  A może zmienić najpierw olej?

  Do tej pory od nowości był stosowany Selenia 10W40.

  Co polecacie? Dodawać MoS2?

  Czy jeśli będę wymieniał wariator za niedługo, to wymiana oleju też mnie czeka (nie chcę dublować kosztów)?
  Gdzie kupić wariator (oprócz allegro)?

  I już ostatnie pytanie: co jeszcze będę musiał wymienić przy zmianie wariatora?

  Pozdrowienia od mojej pięknej AR 146 1.6 TS

 7. #7
  Moderator Awatar Emenems
  Dołączył
  07/2004
  Skąd
  Turek (PTU)
  Posty
  8,027
  Auto
  1. Citroen C4 1.4 16V 88KM 2004r 2. Fiat Punto 1.2 16V 2000r

  Domyślnie

  Możesz dolać MoS2, to troszeczkę przedłuży zywotność wariata.
  Wariator kupiłem na Allegro i nie narzekam. Szybka przesyłka (5 dni) i nie było żadnych problemów przy montażu.
  Cytat Zamieszczone przez remy

  I już ostatnie pytanie: co jeszcze będę musiał wymienić przy zmianie wariatora?
  Tu muszę Cię zmartwić. Wariator musisz obowiązkowo wymienić z całym rozrządem. Powinien być eksploatowany równomiernie z resztą rozrządu (w końcu jest jego częścią).
  Zresztą rozrząd w Twin Sparkach powinno się wymieniać średnio co 60 tysięcy kilometrów.

  Chcesz się dowiedzieć więcej o swojej Alfie to wejdź na www.alfaholicy.net
  włoszczyzna 91 włoszczyzna 97 włoszczyzna 98 włoszczyzna 01 francuz 04 włoszczyzna 05 (99 i 00)
  Specjalista d/s sprzedaży części Opel, Chevrolet (Powoli uczę się francuskiego)

 8. #8

  Domyślnie

  Bardzo dziękuję o odpowiedź!!

 9. #9

  Dołączył
  07/2008
  Skąd
  rypin
  Posty
  1
  Auto
  renault

  Domyślnie problem z wariatorem

  Witam serdecznie
  Mam problem z wariatorem (nowo założonym) w modelu 156 2016v 1997r.
  proszę o podanie Swojego numeru telefonu w celu uzyskania porady .
  z poważaniem
  Władek

 10. #10
  Moderator Awatar Emenems
  Dołączył
  07/2004
  Skąd
  Turek (PTU)
  Posty
  8,027
  Auto
  1. Citroen C4 1.4 16V 88KM 2004r 2. Fiat Punto 1.2 16V 2000r

  Domyślnie

  Nie uważam się za specjalistę w tej dziedzinie. Dlatego w postach powyżej przekazałem wszystko co wiem na temat "wariatów", ale jeśli chcesz zadzwonić to numer podam na PW
  włoszczyzna 91 włoszczyzna 97 włoszczyzna 98 włoszczyzna 01 francuz 04 włoszczyzna 05 (99 i 00)
  Specjalista d/s sprzedaży części Opel, Chevrolet (Powoli uczę się francuskiego)

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •