Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Czy wiek kierowcy ma znaczenie?

Domyślnie Czy wiek kierowcy ma znaczenie?

Wielokrotnie słyszy się w mediach, że młody kierowca spowodował wypadek. Często za wszystkie drogowe nieszczęścia wini się młodzieżową brawurę, brak doświadczenia oraz chęć popisania się przed znajomymi. Zapomina się jednak o innym zagrożeniu.

Kliknij, aby zobaczyć artykuł

Domyślnie

Wydaje mi się, że rzadko spotykana u starszych osób brawura, głupota, wyprzedzanie w idiotycznych miejscach są jednak zdecydowanie większymi, realnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa na drodze niż słabszy refleks i może wolniejsze myślenie u starszej osoby. Jeżeli mówimy o dobrych kierowcach w podeszłym wieku, nie o dziadziusiu co jedzie ślepo przed siebie i po prostu nigdy nie miał pojęcia o prowadzeniu, ale w końcówce mowa jest o tych pierwszych.
    Myśleniem i przewidywaniem sytuacji na drodze ta starsza osoba jest w stanie skuteczniej uniknąć zagrożenia, niż młody bóg z nieskończenie szybkim refleksem A przede wszystkim jest zdecydowanie mniejsze ryzyko, że to zagrożenie spowoduje. Przypadki opisane, typu że babka chciała wjechać w auto na rondzie, świadczą raczej o tym że kobita po prostu nie umie jeździć, a nie o ograniczeniach wiekowych. Może ten ledwo chodzący dziadek będzie czasem irytował wolniejszym ruszaniem, prędkością, ale to raczej potrafi zirytować, a nie siać duże zagrożenie dla zdrowia/życia na drodze.

Awatar heger
    Auto
    Fiat Bravo 1,9 TD

Domyślnie

Oczywiście nie zwalniam z odpowiedzialności młodych i wściekłych bo nie w tym rzecz

Rzadko po prostu zwraca się uwagę na fakt, że w pewnym wieku niektórzy ludzie powinni przestać prowadzić.
    Nie da się tego ustalić "na sztywno" bo niektórzy w świetnej kondycji pozostaną do 110. roku życia, a inni przestaną funkcjonować prawidłowo w wieku 60 lat. Problem raczej w tym, że wiele z tych osób zdaje sobie sprawę z tego, że już np. niewiele widzą, ale jakoś tak... jak to przestać jeździć?

Awatar Grey
    Auto
    2017 Seat Leon 1.4 EcoTSI FR

Domyślnie

Totalna bzdura, najgorszymi kierowcami na drodze są handlowcy (pasuje tu synonim debile, większych idiotów za kółkiem nie widziałem) oraz taksówkarze i TIR-owcy, potem starsze osoby a na końcu młode. Statystyki kłamią właśnie dlatego, że są statystykami. A na starsze osoby sposób jest prosty, coroczne obowiązkowe badania zdolności prowadzenia pojazdu od 70 roku życia i badania w pełnym znaczeniu tego slowa, a nie wizyta polega na siedzieniu, pierdnięciu w fotel i opłaceniu pogadanki jedynie, gdy się takiej nie przejdzie to trudno, odbiór prawa jazdy.
    Jak dbasz o swój samochód, tak dbasz o swoją żonę.

Awatar heger
    Auto
    Fiat Bravo 1,9 TD

Domyślnie

Handlowcy to osobna kategoria
    Tu jednak na wieku się wolałem skupić Grupy zawodowe to temat na osobny artykuł

Coroczne badania to dobra sprawa, choć nawet co 2-3 byłyby ok, żeby nikt nie zarzucił wyciągania kasy za właśnie - pogawędkę i podbicie dokumentów. Tyle że musiałoby to być solidnie kontrolowane, a to znowu jest kwestia dość problematyczna.

Awatar Grey
    Auto

Domyślnie

Mogą być co 2 lub 3, ale żeby były. Ja nie powiem już jak wyglądają badania przed zdaniem egzaminu u niektórych lekarzy, to jest kuriozum. Jeśli tacy 'lekarze' wydają takie opinie, to równie dobrze ja mógłbym je wystawiać, więc też trzeba zabrać się za tych co wydają opinie lekarskie przed zdawaniem prawka.

Auto
    Opel Astra H/Opel Astra J

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez heger Zobacz posta
    Rzadko po prostu zwraca się uwagę na fakt, że w pewnym wieku niektórzy ludzie powinni przestać prowadzić.
    Niektórzy nie mogą, mój dziadek ma 83 lata i jest zdrowy jak koń, ale pewne rzeczy mu przychodzą już z trudnością, a jeździć przestać nie może, bo do miasta powiatowego ma 15km a czasem pojechać trzeba. Co prawda swoje cinquecento tankuje dwa razy do roku robiąc może 1000km rocznie ale nie może z tego zrezygnować. Przede wszystkim samochody ludzi którzy nie przejdą badań powinny być oznaczone jakąś nalepką tak jak chcą zielone listki młodym dawać.

Awatar Grey
    Auto

Domyślnie

Madre rozumowanie, nie ma co. Nie powinien juz jezdzic, ale musi jezdzic, a niewazne co moze sie stac. No i fakt, to inni maja uwazac widzac nalepke, a delikwent niech jezdzi jak chce. Padlem jednym slowem.

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Grey Zobacz posta
    Totalna bzdura, najgorszymi kierowcami na drodze są handlowcy (pasuje tu synonim debile, większych idiotów za kółkiem nie widziałem) oraz taksówkarze i TIR-owcy, potem starsze osoby a na końcu młode. Statystyki kłamią właśnie dlatego, że są statystykami. A na starsze osoby sposób jest prosty, coroczne obowiązkowe badania zdolności prowadzenia pojazdu od 70 roku życia i badania w pełnym znaczeniu tego slowa, a nie wizyta polega na siedzieniu, pierdnięciu w fotel i opłaceniu pogadanki jedynie, gdy się takiej nie przejdzie to trudno, odbiór prawa jazdy.

Okresowe badania są dobrym pomysłem, przydałyby się np. od tej 70tki np. co 3 lata. Ale co do klasyfikacji zagrożeń się totalnie nie zgadzam. Tirowcy przeciętnie prezentują o stokroć lepszy poziom jazdy, tylko że wszelkie idiotyczne zachowanie jednej, czarnej owcy od razu rzuca się w oczy ze względu na rozmiar auta. Przeciętna kultura jazdy i myślenie stoi na wysokim poziomie. Ja tam nigdy nie narzekam na ciężarówki w trasie, często wpuści, ustąpi, mimo że wymaga to wiele większego poświęcenia niż w osobówce. Handlowcy - wiadomo że raczej zapieprzają, ale z moich obserwacji wynika że zazwyczaj robią to umiejętnie i z głową, bardzo rzadko trafiam na jakieś idiotyczne, niebezpieczne manewry handlowców, jeżeli już to na chamskie wpychanie się w korku. Taksiarze zgoda, zazwyczaj słabiutko. Ale w trasie dla mnie najgorsze są niestety młode wilczki, szczególnie jak jadą z 4 osoby w aucie i chce się cymbał popisać, a umiejętności i mózgu niestety brakuje.
    Wszelkie, realnie niebezpieczne sytuacje na drodze jakie sobie przypominam takie jak niespodziewany wyjazd na czołówkę, przyspieszanie jak jest wyprzedzany lub nagłe posranie się żeby z powrotem dogonić i siedzenie na zderzaku przy wysokich prędkościach, wyprzedzanie przed/na zakrętach, były spowodowane przez młodych kierowców, zazwyczaj jadących w kilka osób. Oczywiście, że miałem okazję trafić na starsze osoby które sobie już nie radziły, ale na szczęście nigdy nie miałem niebezpiecznej dla mnie sytuacji z ich powodu. Co najwyżej zdenerwowałem się Ale fakt, że obowiązkowe badania od pewnego wieku są jak najbardziej dobrą ideą.

Auto
    Opel Astra H/Opel Astra J

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Grey Zobacz posta
    Madre rozumowanie, nie ma co. Nie powinien juz jezdzic, ale musi jezdzic, a niewazne co moze sie stac. No i fakt, to inni maja uwazac widzac nalepke, a delikwent niech jezdzi jak chce. Padlem jednym slowem.
    No pokrzycz dalej a on dalej będzie jeździł i nic tego nie zmieni, po prostu czasem jest zmuszony pojechać do lekarza czy urzędu i jeśli sąsiad nie będzie akurat jechał to pojedzie sam, jadąc jak ślimak 80km/h dopiero po dwóch kilometrach rozpędzania się

Uprawnienia umieszczania postów