Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: (do 50-55 tys. zł) Opel Insignia 2.0T po Alfie 159 1.9 JTDm - czy to dobry wybór ?

Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm

Domyślnie (do 50-55 tys. zł) Opel Insignia 2.0T po Alfie 159 1.9 JTDm - czy to dobry wybór ?

Proszę o radę i wsparcie

Aktualnie mam Alfę 159 1.9 JTDm z 2005 r. Auto sprowadziłem z Belgii w 2011 r. i przejechałem do tej pory jakieś 50 tys. kilometrów. Wbrew obiegowym opinią bez większych problemów Czas jednak ma to do siebie, że płynie - auto się starzeje, a przebieg rośnie. Aktualnie Alfa ma już 193 tys. i - co ważne - nadal pierwsze koło dwumasowe i sprzęgło.

Alfa sprawuje się nieźle. Podgrzewania tylnej szyby nie używam do pchania, z innymi użytkownikami nie widuję się rano na warsztacie Nie jest tak tania w eksploatacji jak Octavia w tedeiku, ale nie narzekam.

Chcę kupić Insignię - kombi/sedan/hatchback - wszystko jedno. Powiem tak: podoba mi się, ceny na rynku wtórnym nie przerażają, podaż jest spora. Silnik benzynowy, koniecznie automat. Zdecydowałem się na 2.0 Turbo. Spalanie nie gra pierwszoplanowej roli. Dużo nie jeżdżę. 2.8 V6 odpada ze względu na akcyzę. Gazu i tak nie planuję. 2.0 cdti/jtdm raczej nie chce drugi raz, no chyba że trafiłby się taki egzemplarz, który miałby wszystko inne takie, jak chcę. Poza tym w benzynie mam mniejsze szanse na samochód poflotowy. Insignię sprowadzi mi kolega z Belgii.

Kilka pytań:
    - czy z tymi drobnymi usterkami w Insignii jest aż tak źle ?
    - jak się będą kształtować koszty eksploatacji w stosunku do Alfy 159 w dieslu ?
    - jak wyglądają koszty eksploatacyjne i awaryjność silnika 2.0 Turbo ?
    - czy w cenie 50-55 tys. kupię egzemplarz Cosmo z dobrym wyposażeniem w roczniku 2009-2010 ?
    - jak działa automat ? Zdaje sobie oczywiście sprawę, że to nie DSG ?
    - jakieś inne uwagi, przestrogi, rady ?

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Awatar Xerox
    Auto
    amerykańskie, włoskie

Domyślnie

Belgia i benzyna...? Nie wiem, czy uda Ci się znaleźć jakąś sensowną ofertę. Tam się sprzedają tylko diesle.

Miałem Insignię, ale w dieslu CDTI 160KM, więc nie odpowiem na większość Twoich pytań. Ale jedna uwaga. Przesiadając się z Alfy do Opla pamiętaj, że automatycznie przestajesz czerpać radość z jazdy/prowadzenia - wiem bo sam tak robiłem Pozostaje Ci tylko fajne wyposażenie, wygodne fotele (koniecznie weź sportowe fotele), ale zapomnij o jakiś ciekawych wrażeniach z jazdy, nawet z tą benzyną to auto nie jedzie. Fajny samochód do spokojnej jazdy, albo na długie autostradowe trasy.

Co do usterek. Przez przeszło rok użytkowania (nówka auto) miałem raz sytuację, że przestała klima grzać - w środku zimy przy -15 stopniach... Następnego dnia wszystko wróciło do normy. Raz też jadąc w góry było bardzo ślisko i ciągle włączało się ESP (Insignia ma szerokie opony 18'', więc pewnie miało duży wpływ na to), nawet przy 20-30km/h. Następnego dnia jak odpaliłem to auto stwierdziło, że z ESP musiało być coś nie tak i sobie je wyłączyło... No i przez to hill assist też przestał działać... To teraz powiedzcie mi jak ruszyć autem bez możliwości użycia ręcznego (tam jest elektryczny) pod stromą górkę?
    Oczywiście po iluśtam odpaleniach auto się naprawiło.

Co do opcji jeszcze. Na pewno bierz światła AFS. Naprawdę super działają i się sprawdzają w każdej sytuacji - mam w A4 też adaptacyjne ksenony, ale w Insignii działały lepiej, miały więcej funkcji (nie tylko skrętne, ale też szerokość i moc wiązki) + specjalna żarówka doświętlająca zakręty, a nie ściema z halogenem...

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Po co z belgii? Insigni jest masa na naszym rynku, spokojnie znajdziesz dobry egzemplarz w tej cenie.

Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm

Domyślnie

Wiem, że Insignii na rynku polskim jest sporo. Problem w tym, że ja nie jestem mechanikiem i boję się kupować auto sam. Do kolegi mam zaufanie i w przypadku, gdy on będzie sprowadzał auto to nie będę musiał samodzielnie się w to bawić. Poza tym te polskie egzemplarze często są średnio wyposażone (nie mówię oczywiście, że wszystkie).

Skoro mówicie, że w Belgii może być ciężko z benzyną, to może jednak zdecyduję się na tego diesla 160 koni. Skoro to jest praktycznie to samo, co JTDm to raczej nie powinno być większych problemów. Z kolei czytałem wczoraj, że z tą turbo benzyną 2.0 mogą być problemy :/ Niektórzy tam chyba silniki wymieniali nawet.

Jednym z czynników, które dodatkowo skłaniają mnie jednak ku benzynie 2.0 T to fakt, że te egzemplarze zazwyczaj są bardzo dobrze wyposażone. Co do przyjemności z jazdy, to zdaję sobie sprawę No ale cóż… Alfa na razie nic ciekawego nie oferuje. Myślałem przez chwilę nad 159 w automacie z ostatnich lat produkcji, ale jednak po kilku latach chciałbym spróbować czego innego.

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

A nie lepiej poszukać dobrego serwisu i jechać na sprawdzenie?

Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm

Domyślnie

Nie mówię, że nie. A jak jest w Oplu - czy da się np. zadzwonić do dowolnego serwisu i dowiedzieć się telefonicznie jaka była historia auta ? Mówimy oczywiści o samochodzie zakupionym i serwisowanym w Polsce ?

Auto
    Volvo S60 CC T5 AWD,Toyota Avensis 1.8 Valvematic, Clio IV 1.2 120

Domyślnie

Poszukać sobie rzeczoznawcy samochodowego, bądź skorzystać z motoraporter.com i po problemie.

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Co do zasady nie dowiesz się. Musisz jechać z właścicielem.

Motoraporter odradzam. Korzystałem i nic się nie dowiedziałem. W ASO, w którym ich "rzeczoznawca" oglądał auto (kupowałem z komisu przy ASO) się z niego śmieli, że o niczym nie miał pojęcia. Nawet na kanał nie wjechał, mimo że miał możliwość.

Auto
    Volvo S60 CC T5 AWD,Toyota Avensis 1.8 Valvematic, Clio IV 1.2 120

Domyślnie

Akurat ja jestem z nich bardzo zadowolony. Samochód sprawdzili w mojej opinii znakomicie.

Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm

Domyślnie

A wracając jeszcze do tej eksploatacji Insignii:
    - jak koszty zawieszenia i ile wytrzymuje (w Alfie przykładowo wielowahacz jest dość drogi - na zamiennikach w zeszłym roku robiłem kompletny przód za 2,5 tys. ponad) ?
    - czy w cdti również jest problem z klapami wirowymi ? w JTDm te klapy się usuwa
    - ile wytrzymuje koło dwumasowe i sprzęgło ? Ja aktualnie mam nastukane w Alfie 192 tys. i się to wszystko trzyma na oryginalnych częściach
    - czy kupno takiej Insignii z przebiegiem około powiedzmy 180 tys. (sprawdzonym i realnym) będzie się wiązać z jakimiś dużymi kosztami ? Co konkretnie ?
    - czy ktoś może coś więcej napisać o eksploatacji tego silnikia 2.0 T - czy faktycznie taki diabeł straszny ?

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów