Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Mondeo MkIV

Awatar Chelini
    Auto
    Mazda 3

Domyślnie Mondeo MkIV

Witam,dobry znajomy sprzedaje wkrótce swoje auto,i uparł się na Mondeo MKIV,
    celuje w roczniki 2008-10.
    Budżet 35-40k,raczej tylko benzyny i koniecznie kombi.
    Co byście polecili,jakie tam są bolączki,awarie itp.
    I jak wygląda podaż krajowych aut?Znajdzie się coś?
    Byly.
    Opel Corsa 92,Peugeot 106 94,Renault Clio 98,VW Golf 03,Opel Astra 98,Opel Astra 2010,Mazda 3 1.6 2010.
    W planie Civic IX.

Awatar Chelini
    Auto
    Mazda 3

Domyślnie

Jak wypada pod względem spalania i bezawaryjności wolnossący 2.0?
    Byly.
    Opel Corsa 92,Peugeot 106 94,Renault Clio 98,VW Golf 03,Opel Astra 98,Opel Astra 2010,Mazda 3 1.6 2010.
    W planie Civic IX.

Auto
    BMW 330

Domyślnie

Jeździłem kilka lat temu takim Mondeo 2.0 i pod względem awaryjności to nie wiem, bo to było nowe auto, ale pod względem dynamiki i spalania mogę się wypowiedzieć. Dynamika - mocno przeciętna, 145KM to za mało na takie duże auto. Na pusto jeszcze ujdzie, ale przy załadowanym aucie silnik zdecydowanie za słaby. Aby się źle nie zrozumieć - jeździć się da i dla większości kierowców będą to zapewne przyzwoite osiągi, ale TDCI 140km w tym aucie zapewnia o wiele lepsze osiągi.
    Spalanie - miasto ok 11-12l/100 , w trasie to już różnie - 8-10l/100 - przy prędkości powyżej 150 to i więcej. Bardzo brakuje szóstego biegu.
    IMO warto pomyśleć nad 2.0 TDCI, no chyba że robisz b. małe przebiegi po mieście - w innym przypadku to na prawdę fajna opcja w tym aucie. Pomijając kwestię wyboru silnika to samo auto jest świetne. Duże, dobrze wyposażone, komfortowe i tanie w utrzymaniu.

Auto
    Opel Astra H/Opel Astra J

Domyślnie

Zawsze jest opcja znalezienia 2.5T 220KM i zagazowania, ale do kraju nikt tego nie sprowadza bo zainteresowanie nikłe więc i wybierać nie ma w czym

VIP Awatar ilovebmw
    Auto
    Zostało jedno :( Mondeo MK4

Domyślnie

2.0 w benzynie to słaby wybór, tak jak mic napisał. Ogólnie w tych rocznikach to jednak 2.0 TDCi jest dużo lepszym wyborem.
    Może tak krótko wypunktuje różne cechy tego samochodu:
    - W tych rocznikach na pewno do zrobienia tuleje wahaczy wleczonych, ok. 100 zł za sztukę za Lemforder, bez wyciągania wahaczy średnio się to da zrobić, chociaż niektórzy podobno robią. Z reguły też wymienia się śruby od wahaczy poprzecznych, które się zapiekają. Tuleje wahaczy z przodu też lubią paść. Wszystkie części łatwo dostępne w internetowych sklepach fordowych. Taki serwis to koszt ok. 1500 zł za całość.
    - Dobre klocki 250-300 zł, tarcze 300-320 zł.
    - Lubi paść sobie napinacz paska wielorowkowego. Objawia się stukaniem parę sekund po odpaleniu. Z paskiem koszt ok. 400 zł.
    - Opony jeśli chodzi o wersje 2.0 nie są najbardziej standardowe, więc cena też wyższa niż 205/55 R15. Przed liftem (2007-2010) wchodzą 215/55 R16, 235/45 R17, 235/40 R18. Do najsłabszej wersji 1.6 były 205/55 R16 (coś kojarzę, że do 1.8 TDCi też, ale nie jestem pewny). Cena opon 300-500 zł za sztukę, zależy jaka. Ja kupowałem 17" po 350 zł.
    - Często pojawiają się jakieś promocje w Fordzie. Dobrze spojrzeć na stronę co jakiś czas. Z drugiej strony różnie bywa z ASO i trzeba im patrzeć na ręce.
    - Dość dobrze trzyma się filtr cząstek stałych. Nie wymaga dodatkowego płynu, wypala się co ok. 600 km. Często grubo powyżej 200 tyś. km jest dalej w samochodzie i działa.
    - Jeśli chodzi o 2.0 TDCi i spalanie, to od 5.5 do 8 l/100 km, w zależności od miasta, prędkości, natężenia ruchu. Zwykle średnie spalanie to 6,5-7 l/100 km. Samochód jest duży i waży swoje, 4 litrów palić nie będzie. Jeśli ktoś bardzo dużo nie jeździ, to tankowanie co miesiąc, bo bak ma 70 litrów.
    - Lepsze wersje wyposażenia są dużo przyjemniejsze w środku. Dobrze szukać od titanium w górę. Na zewnątrz też lepiej wyglądają. Jeśli ktoś chce dokładać jakieś wyposażenie, to lepsze wersje mają też bardziej rozbudowaną wiązkę.
    - Ksenony świecą słabo po 140-160 tyś. km. Trzeba regenerować odbłyśniki (kilka dych za sztukę) i kupować nowe palniki D1S. Widziałem padającą stabilizację, ksenon przy odpalaniu się nie stabilizuje, tylko świeci w dół.
    - Pełno informacji do znalezienia na forach Forda.
    - Mały zbiornik na płyn do spryskiwaczy, szczególnie przy posiadaniu ksenonów.
    - Bak po zatankowaniu do pełna hałasuje - paliwo się przemieszcza i puka, hałasuje. Odczuwalne przez ok. 60-70 km po tankowaniu.
    - Plastiki chociaż w miarę przyzwoitej jakości, to po czasie lubią się odzywać. Jakieś świerszcze się pojawiają, szczególnie poniżej zera.
    - W przypadku samochodów z naszego rynku i silnika 2.0 TDCi mamy dodatkową elektryczną nagrzewnicę, bardzo fajna w zimę.
    - Jeśli chodzi o wyposażenie, to na pewno warto mieć tempomat (niestety różnie z tym bywa, może być zwykły jak i aktywny z radarem, z reguły nie ma problemu z dołożeniem zwykłego, kwestia przycisków przy kierownicy za 200-300 zł), lepsze radio Sony (odtwarza MP3, może mieć zmieniarkę wbudowaną, koszt tego lepszego na allegro ok. 400-500 zł) zamiast srebrnego Infineona. Klima dwustrefowa w standardzie, koszt serwisu w Fordzie ok. 200-300 zł. Fajnie mieć bluetooth. Warto poszukać lepszych foteli z alcantarą i skórą na boczkach (titanium x). Podłokietnik w takim przypadku ma też skórę na sobie i jest bardziej miękki. Odpalanie bezkluczykowe nie zawsze oznacza otwieranie bezkluczykowe. Dodatkowo Ford Power (czyli przycisk do odpalania) lubi różnie chodzić, raz kręci dłużej, raz krócej, cholera wie dlaczego. Lusterka nie opuszczają się przy cofaniu jeśli nie masz automatycznego ich składania. Warto na pewno mieć czujniki parkowania (wysoki tyłek).
    - Jak jest zimno to pojawiają się problemy z włożeniem pierwszego / wstecznego biegu. Ludzie wymieniają olej w skrzyni, regulują linki, wymieniają poduszki przy skrzyni/silniku. Różne są powody. Pojawiają się też problemy z łącznikami elastycznymi wydechu, przepuszczają i buczą.
    - Na rynku jest masa samochodów. Jak zaczynasz szukać, to okazuje się, że tańsze to padaki, średnie ceny w miarę, ale zawsze coś robione, sporo do zrobienia, a najdroższe są... najdroższe. Ja wybrałem ostatnią opcję, od pierwszego właściciela, z pełną historią i jestem ogólnie zadowolony. BMW to nie jest, ale jako samochód do w miarę niedrogiego przemieszczania jest bardzo ok. To tak krótko na temat Mondeo 2.0 TDCi 2008 r.

There's more to liv
    ing than only surviving

Awatar Pink
    Auto
    Obecnie brak, testuję carsharing

Domyślnie

Mój teść ma S-Maxa z tym silnikiem 2.0 i trzeba przyznać, że ta jednostka jest trwała, potrafi mało spalić przy spokojnej jeździe, ale dynamika jest mocno rozczarowująca jak na tę moc. Jeszcze jak się rozpędzi to jakoś ujdzie, ale z miejsca nie bardzo chce ruszać. Co ciekawe, na łamach Autogalerii był kiedyś test Focusa z tym samym silnikiem i wrażenia były te same, a to przecież sporo lżejszy kompakt. Z kolei z silnikiem 2.0 TDCi (140KM) miałem do czynienia ostatnio jako pasażer - jechaliśmy Galaxy w sześć osób (z czego trójka to dzieci w średnim wieku) i byłem zaskoczony tym, jak ten samochód potrafi przyśpieszyć. Myślałem, że siedzi tam mocniejsza wersja, ale okazało się, że nie.

Jeśli bym jeździł sporo w trasy, brałbym diesla, bo jest wyraźnie dynamiczniejszy i bardziej ekonomiczny.
    W przeciwnym razie skłaniałbym się ku benzynie, która też paliwa bardzo wiele nie żłopie, jest cichsza i tańsza w utrzymaniu, ale wyraźnie mniej dziarska.

VIP Awatar ilovebmw
    Auto
    Zostało jedno :( Mondeo MK4

Domyślnie

Benzyna jest dość głośna właśnie! Masa ludzi na nią narzeka, brakuje szóstego biegu i na trasie jest dużo bardziej męcząca od diesla.

There's more to liv
    ing than only surviving

Auto
    różne, aktualnie kilka na stanie

Domyślnie

Mondeo to ten rzadki przypadek samochodu, w którym nawet jeżdżąc niewiele warto zdecydować się na diesla - bo benzyny są beznadziejne, a 2.0 TDCi całkiem udany. Wyjątkiem jest 2.5T - bardzo fajny silnik, ale ciężko trafić dobrą sztukę z tym silnikiem. Ja szukałbym krajowego 2.0 TDCiz niedużym, udokumentowanym przebiegiem. ilovebmw właściwie wyczerpał temat. Od siebie dodam tylko, że auto prowadzi się znakomicie, daje sporo funu z jazdy (jak na takie duże auto rzecz jasna), to takie BMW w klasie budżet.
    Pozdrawiam,
    Paweł

A w domu... S-max '11, V40 '14, 535d '09, Saxo '03, 126p '93 (na sprzedaż), E30 '88, E36 '92

Moje BMW 130i - klik

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez pawel934 Zobacz posta
    Mondeo to ten rzadki przypadek samochodu, w którym nawet jeżdżąc niewiele warto zdecydować się na diesla - bo benzyny są beznadziejne
    Popieram benzyny są do bani

Awatar Pink
    Auto
    Obecnie brak, testuję carsharing

Domyślnie

@ilovembmw - w trasie tak, ale do prędkości rzędu 90km/h diesel będzie z konieczności bardziej natarczywy.

@pawel934 & Edek1 - te określenia "beznadziejne" i "do bani" są zdecydowanie przesadzone. Nie wiem, jak spisuje się 2.3, ale o 2.0 pisałem i choć ma swoje wady, beznadziejnym go absolutnie nazywać nie należy, 2.5 T uchodzi za świetny, 1.6 i 2.0 Ecoboosty też zbierają dobre opinie. Był jeszcze wolnossący 1.6, domyślam się, że słabawy na trasy, ale do miasta i okolic oraz spokojnego kierowcy też przypuszczalnie starczy.

Uprawnienia umieszczania postów