Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 94

Wątek: Zostawcie diesla w spokoju!

Auto
    Volvo S60

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    ok, generalnie nie wnikałem w szczegóły co tam jest rakotwórcze, ale spalinach silników benzynowych tego nie ma.
    może takie opracowanie (z 2001 roku!!!) rozjaśni Ci obraz sytuacji: http://archiwum.ciop.pl/5902

to opracowanie obrazuje, że zagrożenie jest znane od dobrych 15 lat, ale nikt z tym niczego nie robił a nawet zamiatał pod dywan bo tak się bardzo opłacało (boom na diesle jaki był parę lat temu).
    Dziękuję Ci bardzo za źródło.
    Po krótkim przejrzeniu tego niezbyt szczegółowego raportu nasuwa mi się kilka wniosków:
    1) Zdecydowanie kancerogenne właściwości są wskazywane wśród cząstek stałych, które mają wg autorów pracować jak drobiny azbestu dostające się do płuc, które w ramach reakcji immunologicznej organizmu obrastają w tkankę, która często ma właściwości tkanki nowotworowej. Nie można jednak powiedzieć, że nic z tym nie zrobiono -> DPF.
    2) Jako produkty spalania wymienia się tam aromatyczne węglowodory, które są składnikami oleju napędowego, ale także benzyny. Jest jeden problem. Węglowodory aromatyczne, tak samo jak wszystkie inne utleniają się do wody i C/CO/CO2. A nawet, jak któremuś uda się przemknąć, to najczęściej jest wyłapany przez katalizator lub DPF. Najważniejsze jest jednak pytanie, czy naprawdę silnik benzynowy tego nie emituje? Nie wierzę.
    3) Spójrz na ilości tych węglowodorów aromatycznych w zajezdniach autobusowych, są mierzone w NANOGRAMACH NA METR SZEŚCIENNY. Biorąc pod uwagę masę jednej cząsteczki, jest ich naprawdę mało. Na tyle mało, że mają problem ze stwierdzeniem, ile ich faktycznie jest (wahania rzędu 1-50ng są śmiesznie duże i wielkość błędu w oczach wielu wyklucza taki pomiar).
    Jednak co tak naprawdę mnie zastanawia, to fakt, że nie znalazłem w tym raporcie ani słówka o silnikach benzynowych. Ciekawi mnie to dlatego, że benzyna to właściwie pochodna ropy naftowej tak samo jak olej napędowy, główną różnicą jest długość łańcucha węglowego a z tego wynika parę innych rzeczy dot. ich właściwości fizycznych, ale generalnie jest to mniej-więcej to samo, spala się do mniej-więcej tego samego (w świecie idealnym do dwutlenku węgla i wody) i, co najważniejsze, nie ma powodu być w innym stopniu zanieczyszczone różnymi pierwiastkami, których tlenki uchodzą za szkodliwe, np siarką czy azotem.
    Edit- aby doprecyzować - właśnie przez dłuższy łańcuch węglowy w dieslu 'mniej-więcej to samo' zawiera więcej cząstek stałych, które zamiast zostać utlenione np przereagowały z azotem. Dlatego DPF
    Ostatnio edytowane przez pborofski ; 21-04-2015 o 19:31

Awatar Ryjas
    Auto
    Twingo Initiale1,2 16V '01,Grand Scenic 1,9 dCi 130 KM '06; 306 1.4 '99

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Kedirak Zobacz posta
    Także mi się ta opcja również podoba, zakładając, że mieszkam w mieście. A że gdzieś tam komin więcej podtruje i się globalnie planeta nieco ogrzeje to co mi tam.. wolę mieć czyściej tu, gdzie jestem.
    Co ty za pierdoły opowiadasz...
    SAMM Studio Architektoniczne Michał Majewski - SAMM.pl - architektura, wnętrzarstwo, projekty budowlane, projekty wykonawcze
    Zapraszam do polubienia profilu na facebooku

Awatar Kedirak
    Auto
    ufo 1.8 nuda blee ale nie psuje sie!

Domyślnie

przemyśl kilka razy czytając całość.

Domyślnie

Ryjas wiem że utylizacja i recykling to dwie różne rzeczy. Tylko częściej teraz oddaje się zużyte baterie czy akumulator właśnie do recyklingu, a z tymi bateriami w hybrydach miałeś rację są niklowe teraz doczytałem . Kiedyś czytając artykuł o toyocie prius typu plug- in właśnie z bateriami litowo jonowymi tak mi się utrwaliło .
    A co do recyklingu po skończeniu żywota takiej baterii Toyota i na to znalazła sposób uruchamia program, mający na celu recykling 100% .

http://moto.pl/MotoPL/1,88389,173725...torow_aut.html

Auto
    -

Domyślnie

Nowe benzyny mimo "common raila" i tak będą pewnie tańsze w naprawach. W końcu osprzęt nie pracuje pod ciśnieniem 2000 bar, przez co prawdopodobnie będzie mniej narażony na awarie i tańszy. Chociaż tutaj czas pokaże.

Awatar Ryjas
    Auto

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Pablo740 Zobacz posta
    A co do recyklingu po skończeniu żywota takiej baterii Toyota i na to znalazła sposób uruchamia program, mający na celu recykling 100% .

http://moto.pl/MotoPL/1,88389,173725...torow_aut.html
    100% akumulatorów, które trafiły na rynek. Co nie oznacza, że uda się te akumulatory zrecyklingować w stu procentach.
    Z tego co wiem Toyocie udaje się odzyskać nikiel. A to nie jedyny "składnik" akumulatora.
    SAMM Studio Architektoniczne Michał Majewski - SAMM.pl - architektura, wnętrzarstwo, projekty budowlane, projekty wykonawcze

Awatar micrus
    Auto
    Pikne ino cud!

Domyślnie

Nie trzeba kombinować z hybrydami. Pb, lpg i cng załatwiają temat. Zakazać dieslom wjazdu do centrów miast to ludzie przestaną je kupować do prywatnego użytku. A w miastach będzie się lepiej żyło.

Auto
    Był szwed z Belgii z 5'tką w rzędzie, pozostała firmowa fabieda :o

Domyślnie

Z tego, co mi się kiedyś o uszy obiło, to główną rakotwórczą substancją z spalin klekota jest benzoapiren. Ale wtedy chyba jeszcze nie mówiło się o cząstkach stałych - tego wroga odkryto dopiero później
    Driv3r, sadzy nie spalasz w silniku diesla - tak jak napisał pborofski wynika ona z niezupełnego spalania paliwa (C utlenia się do CO, a nie CO2). A w silniku nigdy nie będziesz miał idealnych warunków (są cały czas zmienne - obroty, temperatura, itp -> minimalny czas reakcji sterowania/automatyki), dlatego zawsze poza CO2 i H2O będą powstawały różne ciekawe "kombinacje"

Awatar Ryjas
    Auto

Domyślnie

@Micrus do centrów miast niedługo zabronią w ogóle wjazdu samochodów. Będziesz zadowolony?

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez misiek.gosu Zobacz posta
    Nowe benzyny mimo "common raila" i tak będą pewnie tańsze w naprawach. W końcu osprzęt nie pracuje pod ciśnieniem 2000 bar, przez co prawdopodobnie będzie mniej narażony na awarie i tańszy. Chociaż tutaj czas pokaże.
    Może to będzie dla ciebie zaskoczeniem, ale w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem, ciśnienie paliwa w układzie wtryskowym jest wyższe niż w dieslach CR.

Uprawnienia umieszczania postów