Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 4 z 20 PierwszyPierwszy 1234567891011121314151617181920 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 199

Wątek: Ktore z tych aut jest najbezpieczniejsze?

Awatar QbaKuba
    Auto
    Lepsze Ponieważ Gazowe

Domyślnie

Piciu, a co powiesz na taki twór jak Volvo V60 Cross Country? Podniesione kombi i bezkonkurencyjne Volvo. IMHO wygląda znacznie lepiej niż XC60 czy XC70, tylko nie wiem jak mieści się w Twoim budżecie.

Auto
    Ostani Samuraj ;)

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Rules Zobacz posta
    Przewaga suva w zderzeniu czołowym jest niepodważalna jednak zastanawiam się, czy mniejsza stabilność podczas omijania przeszkody (test łosia) z większa prędkości nie równoważy tych zalet?
    Witamy na forum

Mam podobne przemyslenia co Ty. Ciezko mi powiedziec do jakiej predkosci te wspomniane SUVy sa stabilne I pozwalaja na awaryjna zmiane pasa ruchu.
    W E90 330i mozna bylo zmienic pas bardzo energicznie przy ok 120-130kmh I nie powodowalo to nawet aktywacji systemu ESP.

Jak wspomnialem na poczatku, jakies 80% tras wykonuje po autostradach przy wyzszych predkosciach, wiec najwieksze niebezpieczenstwa to:
    - nagly korek, czyli awaryjne hamowanie, czsami powiazany ze zmiana pasa - kombi sprawdzi sie tu chyba lepiej
    - niebezpieczenstwo, ze ktos za mna nie wyhamuje - sadze, ze SUV nie ochroni mnie lepiej, niz wieksze kombi
    - nagla zmiana pasa, gdy ktos wtargnie na moj
    Dodatkowe 20% to drogi boczne (jazda spokojna, bo to tylko dojazd do autostrady) I bardzo rzadko polskie 'krajowki', ktorych nienawidze, bo co chwile widze idiotow wyprzedzajacych na 3-ciego wolnym autem... Tutaj masa I wysokosc Suva sprawdzi sie lepiej.

Generalnie wyzsza masa SUVow oraz wysoko polozony srodek ciezkosci wszystkie powyzsze czynnosci utrudniaja. Kupujac Suva powinienem zmienic styl jazdy I jechac spokojnie 130 km/godz. Naprawde ciezko to wszystko w glowie sobie poukladac.

Driv3r, jak ten Twoj czolg sie sprawuje na autostradzie? Miales jakies sytuacje, ktore wymienilem powyzej?

- - - Aktualizacja - - - -

Cytat Zamieszczone przez VectorOPC Zobacz posta
    Zarówno XC90 jak i XC60 to w zasadzie małe czołgi. Poza samymi wzmocnieniami nadwozia mają sporo innych ciekawostek m.in. dużo bezpieczniejsze fotele i ich mocowania (nie chodzi tutaj o sam SIPS). Można by wymieniać jeszcze bardzo długo.
    Warto zobaczyć ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=ToNcGCz21wA Polecam również zajrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=qrXjsuRFmQI
    Oraz obejrzeć filmiki na całym kanale: https://www.youtube.com/user/rolloverexpert/videos
    Naprawdę Volvo to kompletny "smaczek" jeśli chodzi o inżynierię. Nikt inny nie produkuje samochodów zbliżonych pod względem konstrukcyjnym do Volvo. Całkowicie inna klasa wśród pojazdów osobowych. Dlatego jeśli ktoś szuka samochodu, który zapewni mu możliwie wysoki poziom bezpieczeństwa, to jedynym słusznym wyborem jest właśnie Volvo.
    Dzieki za ciekawe informacje - z ciekawoscia poogladam. Czy ten sposob robienia samochodow dotyczy tez nowych modeli, jak V60?

Auto
    4 x FR, 2 x DE, 3 x USA

Domyślnie

- nagły korek: siedzisz tak wysoko że nie jest nagły
    - ktoś wjedzie na mnie z tyłu: mam hak
    - nagła zmiana pasu jak ktoś wtargnie: po pierwsze i najważniejsze zauważyłem jeżdżąc wieloma autami, że im większe auto tym mniej wtargnięć; po drugie w czołgu nie nagła zmiana pasa ruchu ale dostojne ale całkiem szybkie obranie nowego kierunku ruchu. To nie 330i.

Awatar superuser
    Auto
    Chrysler 300C 5.7 V8 + T&C 3.8 V6

Domyślnie

mój lC też ma 5 m, ale co z tego, skoro bez lusterek ma 2 m szerokości i się nigdzie nie mieści
    Kwestia praktyki, town and country z lusterkami ma 200.66cm szerokości i jeżdżę nim po Wrocławiu normalnie (tj. wjeżdżam na podziemne parkingi, piętrowe parkingi w galeriach itp itd. Da się. Wiadomo, nie jest tak prosto jak golfie ale zazwyczaj parkuje max na "dwa razy")

zauważyłem jeżdżąc wieloma autami, że im większe auto tym mniej wtargnięć; po drugie w czołgu nie nagła zmiana pasa ruchu ale dostojne ale całkiem szybkie obranie nowego kierunku ruchu
    Otóż to

Auto
    4 x FR, 2 x DE, 3 x USA

Domyślnie

Ja mam z lusterkami ze 240 cm szerokości - to jest różnica...

Awatar superuser
    Auto
    Chrysler 300C 5.7 V8 + T&C 3.8 V6

Domyślnie

a przepraszam, moje 200.66cm jest jednak bez lusterek, LC bez lusterek ma 198.5 cm. Nie mogę nigdzie znaleźć danych z lusterkami..

Auto
    BMW F31 340i Touring '17, BMW F20 118i '12

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    el_krzysztof prawie
    Prosty, i drastyczny, przykład: jeżeli jadę LC (3 tony) powiedzmy 80 km/h, widzę, że z naprzeciwka leci na mnie Octavia (1,5 tony) na oko 120 km/h i zderzenie czołowe jest nieuniknione to co powinienem zrobić? Hamować? Obniżam swoją energię, a kierowca depcze gaz bo liczy że jednak mu się uda. Z punktu widzenia fizyki najrozsądniej będzie wdepnąć gaz w podłogę - wytworzyć maksymalnie dużą energię aby auto jadące z naprzeciwka musiało ją przyjąć na siebie.
    Przyspieszanie w tej sytuacji to nie jest dobry pomysł! Dodajesz tylko energii, którą auta muszą rozproszyć podczas zderzenia (suma energii kinetycznych pojazdów, gdzie prędkość jest do kwadratu, więc przyspieszając mocno podnosimy tą energię, a hamując mocno ją obniżamy). Z rozproszeniem tej energii będą musiały poradzić sobie konstrukcje obu pojazdów - im jej mniej, tym lepiej.

Inna sprawa, to pęd, który decyduje, kto kogo "przepchnie" - p = m * V. Twój LC przy 80 km/h ma 240 "pędu", Octavia przy 120 km/h - 180. Efekt będzie taki, że Ty po zderzeniu "zwolnisz", a Octavia "zawróci", czyli u Ciebie przeciążenia będą jak byś się zatrzymał z powiedzmy 65 km/h (bo zwolnisz z 80 do 15), a u Octavii ze 135 km/h (120 do -15). Gdybyś Ty jechał też 120 km/h, u Ciebie zrobiłoby się ok. 90 km/h różnicy prędkości (120 do 30), u Octavii 150 (120 do -30). Obydwoje jesteście na tym "w plecy", do tego energia kinetyczna, do rozproszenia przez auta rośnie o 60%, tak więc zawsze lepiej wytracić ją hamulcami przed zderzeniem, niż blachą w trakcie. OK - to wszystko fizyka z "podstawówki", w praktyce nie będzie tak prosto i dojdzie mnóstwo innych czynników, ale ogólna zasada pozostaje.

- - - Aktualizacja - - - -

No i wracając jeszcze do głównego wątku, moim zdaniem warto jeszcze wziąć pod uwagę oceniając bezpieczeństwo:

- czy auto jest nowe - zawsze to pewność, że nie było wcześniej bite, a jak kupujemy używane, nie oszczędzać na dokładnym sprawdzeniu geometrii, itp. - trzeba być 100% pewnym że auto jest całkowicie bezwypadkowe, co wpływa na bezpieczeństwo czynne i bierne
    - czy jest 4x4 - szczególnie przy złej pogodzie może to "uratować tyłek"
    - kupować dobre ogumienie i nie czekać do ostatnich milimetrów ze zmianą
    - dbać o stan zawieszenia, hamulców, itp.
    - dobre osiągi też zapisałbym na plus - łatwiej bezpiecznie wtedy wyprzedzać

Auto
    Opel Astra H/Opel Astra J

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    Prosty, i drastyczny, przykład: jeżeli jadę LC (3 tony) powiedzmy 80 km/h, widzę, że z naprzeciwka leci na mnie Octavia (1,5 tony) na oko 120 km/h i zderzenie czołowe jest nieuniknione to co powinienem zrobić? Hamować? Obniżam swoją energię, a kierowca depcze gaz bo liczy że jednak mu się uda. Z punktu widzenia fizyki najrozsądniej będzie wdepnąć gaz w podłogę - wytworzyć maksymalnie dużą energię aby auto jadące z naprzeciwka musiało ją przyjąć na siebie.
    Z tego co rozumiem z fizyki, siła uderzenia jest sumą obu pędów która rozdziela się proporcjonalnie według mas uczestników, więc przyspieszając tylko dołożysz obrażeń zarówno sobie jak i octavii(tylko że octavii więcej)

Domyślnie

Driv3r - III zasada dynamiki Newtona, fizyka poziom gimnazjalny

W szoku jestem jaka jest różnica pomiędzy Volvo, a pozostałymi markami, dobry jest ten kanał co dałeś Vector

W takim razie naturalnym wyborem Volvo V60, opcjonalnie cross country! Choć jeśli xc60 Ci się nie podoba, to szansę że spodoba Ci się V60 CC oceniam na jakieś 10%
    http://otomoto.pl/oferta/volvo-v60-t...tml#7d5f2fa555
    http://otomoto.pl/oferta/volvo-v60-v...tml#7d5f2fa555

Auto
    4 x FR, 2 x DE, 3 x USA

Domyślnie Ktore z tych aut jest najbezpieczniejsze?

Problem polega na tym ze sila uderzenia nie rozklada sie proporcjonalnie.
    Co do gimnazjum to ja za stary i nie bylo wtedy
    Przyklad: jedzie pociag towarowy 100 km/h i z naprzeciwka po torach jedzie drezyna 100 km/h (z gorki miala).
    Gdzie wolisz siedziec?

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów