Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Ford S-Max, 2.0EB 240KM, Powershift

Awatar Xerox
    Auto
    amerykańskie, włoskie

Domyślnie Ford S-Max, 2.0EB 240KM, Powershift

Dobra, to żeby ożywić (albo i nie) trochę forum, bo ostatnio były narzekania, że ludzie nie wrzucają już swoich aut przedstawiam Wam:

Ford S-Max, 2013r, 2.0 EcoBoost 240KM, automat Powershift (dwusprzęgłowy, 6-cio biegowy), Titanium S, wersja 5-cio osobowa

Autko mocno doposażone, łącznie z ogrzewaniem postojowym, z którego chyba najbardziej się cieszę

Z wyposażenia (i moje uwagi od razu)
    - Biksenony (bardzo fajnie świecą [chyba przez to, że są wyżej niż w A4 np.], jest osobna żarówa do doświetlania przy skręcaniu [zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż używanie przeciwmgłowych]
    - Nagłośnienie Ford Premium - może to B&O nie jest, ale gra ok (pod tyłkiem jest subwoofer, więc 'czuć' muzykę przy dużej głośności), fajnie bo jest streaming i sterowanie muzyką przez bluetooth, z tym audio tracimy schowek nad konsolą w zamian za dodatkowy głośnik)
    - Opuszczane lusterka zewnętrzne przy cofaniu (oba! tego, nawet w A4 nie ma
    - Kamera cofania (kiepska jakość, takie zwykłe SD - blach auta za sobą raczej nie odczytasz), czujki przód/tył (nie ma wizualizacji, ale widziałem magików co dorabiają to przez upgrade oprogramowania)
    - zmienne zawieszenie (na autostradzie i dobrych drogach na sport, reszta tylko na komfort, bo twardo)
    - zawieszenie w Titanium S jest chyba obniżone o 10mm (jest dość nisko, trzeba uważać)
    - bezkluczykowy dostęp
    - przednia szyba podgrzewana (z racji, że mam ogrzewanie postojowe to nie używam w ogóle, raz sprawdzałem i trzeba czekać tak min 2min zanim szyba się roztopi)
    - panorama (bez możliwości otworzenia, tracimy schowek nad głową)
    - line assist (wyłączone, nie lubię)
    - blind assist (nawet spoko, chociaż i tak mu nie ufam
    - tempomat adaptacyjny (czasem fajny, ale nie urzekł mnie jakoś, dobry jedynie jak się wleczemy za kimś)
    - lato koła 18', zima 17'

Zalety:
    - cisza głównie przez to, że benzyna, ale też dość małe opory powietrza, więc do tych 150km/h znośnie
    - zwinny i dobrze się trzyma drogi (jak na minivana)
    - z tym silnikiem bardzo dobre osiągi, czy przyspieszenie, czy duże prędkości (do 200km/h), czy z obciążeniem, czy bez nie czuć zadyszki
    - o dziwo dźwięk silnika - pomimo, że kosiarka to zdecydowanie lepiej brzmi przy wkręcaniu niż te 1.4TSI, 2.0TFSI i 328i, którymi miałem okazję jeździć
    - wygodne fotele na długie trasy (mniej męczą na pewno niż te co miałem w A4, zapewne przez inną pozycję)

Nie wspominam o oczywistościach w przypadku minivanów jak przestrzeń, duże schowki, 3 osobne siedzienia, itp.

Wady:
    - dotykowy ekran (no nie mogę... to powinno być brane pod uwagę przy ocenie bezpieczeństwa auta i z automatu -1 gwiazdka za takie rozwiązanie. Nie da się 'na czuja' nic zrobić, bo musisz patrzeć na ekran, dodatkowo jak jedziesz po dziurach to powodzenia w trafieniu akurat w ten przycisk co chcesz) - zdecydowanie wolę joysticki, albo nawet multum przycisków (jak było w Insignii), bo przynajmniej da się coś zrobić nie odrywając wzroku od drogi.
    - klapa bagażnika ręcznie opuszczana/podnoszona - jest ciężka i może sprawiać problemy szczególnie przy podnoszeniu (w nowym S-Maxie jest już elektryka)
    - spalanie mogłoby być niższe co by zasięg się polepszył
    - mało zwrotny przy parkowaniu
    - automat w trybie manualnym nadal sam zmienia biegi... np. 2,5k obrotów i mocniej gaz, to zamiast trzymać dany bieg on i tak zredukuje.

Eksploatacja:
    (auto mam już 1,5 roku, zrobiłem trochę ponad 30k km)

- średnie spalanie z tego okresu to ok 11l/100km. Mniej raczej się nie da, chyba, że tylko trasy i 90km/h. W mieście min te 12l spali. Fakt, że auto raczej zawsze używane 2+2+bagaże, ale i tak dużo mniej by nie było. Na szczęście zbiornik 70l, więc tragedii nie ma. Przy 150km/h ok 10,5 l/100km (to info dla Piciu
    - oleju nie dolewałem pomiędzy serwisami
    - raz miałem sytuację, że zaczęła woda zbierać się na podłodze po stronie pasażera. Okazało się, że rurka odprowadzająca skropliny z klimy się zapchała - podobno wada fabryczna i co jakiś czas trzeba będzie oczyszczać. Tym razem zrobione na gwarancji, po 1h miałem auto z powrotem, przy okazji umyte i sprzątnięte w środku.
    - benzyna szybko się nagrzewa (duża różnica w porównaniu z 3.0tdi, które miało niby i tak elektryczne dogrzewanie)
    - na mokrym/sliskim trzeba ostroznie z gazem bo w deszczu na zimowkach nawet na trójce koła potrafią zabuksować przy mocnym przyspieszaniu (brakuje mi tutaj 4x4)
    - pojemność bagażnika jest podobna do Audi A4 (480l) + bagażnik dachowy (420l) - mniej więcej tyle samo się zapakuje.

Podsumowanie:
    Zdecydowanie polecam osobom co potrzebują auta minimum pokroju kombi (jako alternatywa warto sprawdzić) - szczególnie jeśli ktoś chce dobrze trzymające się auto, a nie kanapę.
    Natomiast niekoniecznie ten silnik, lepszą opcją (stosunek cena/jakość) byłoby tańsze 200KM 2.0EB (które można chipować na 240KM), albo 2.2TDci diesel. Bez problemu uciągną auto i to obciążone, a koszty zakupu mniejsze i w przypadku diesla spalanie również.

Taka ciekawostka i uwaga dla osób co rozważają zakup: w dieslu montowany był klasyczny automat, natomiast w benzynach dwusprzęgłowy. W najnowszym S-Maxie jest odwrotnie (i taki mój model zamiast 7.9s ma teraz 8.4s do 100km/h)
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03541.JPG
Wyświetleń:	251
Rozmiar:	123.8 KB
ID:	6280   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03537.JPG
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	166.6 KB
ID:	6279   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03535.JPG
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	198.2 KB
ID:	6278   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03534.JPG
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	186.2 KB
ID:	6277  

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03531.JPG
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	174.8 KB
ID:	6276   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03547.JPG
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	167.3 KB
ID:	6275   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03564.JPG
Wyświetleń:	213
Rozmiar:	167.0 KB
ID:	6282   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03549.JPG
Wyświetleń:	268
Rozmiar:	182.5 KB
ID:	6281  

Ostatnio edytowane przez Xerox ; 15-12-2016 o 09:56

Awatar Pink
    Auto
    Obecnie brak, testuję carsharing

Domyślnie

Świetna fura i to w konkretnej specyfikacji (teść ma 2.0 145KM i w porównaniu do Twojej to raczej "bieda edition"...choć prawdę mówiąc, zrezygnowałbym z paru punktów na Twojej liście ). Zasadniczo jest to mój faworyt w klasie i to tym bardziej po "zamianie" skrzyń automatycznych w benzynie/dieslu.

Uwagi konkretniejsze / pytania:

- Ty podgrzewania przedniej szyby nie używasz, ale generalnie uważam, że to świetny patent, szczególnie jeśli ktoś nie ma ogrzewania postojowego. Wiem, że niektórzy narzekają, że "nie widzą dobrze przez taką szybę"...nie wiem...ja w ogóle tych kabelków nie zauważam, jeśli się na tym nie skupię.

- Mało napisałeś o skrzyni. OK, trochę zbyt nadgorliwa jest przy samodzielnym zmienianiu w trybie ręcznym, ale jak poza tym się sprawuje? Czy szarpie przy niskich prędkościach? Czy się gubi? Podejrzewam, że choć może nieco wolniejszy, to klasyczny automat będzie płynniejszy i fajnie, że zdecydowali się na sparowanie go z benzyną w najnowszym S-Maxie.

- Bo skoro o tym mowa... Tak, diesel będzie pewnie sensowny, jeśli ktoś robi sporo tras (w sumie takie jest przeznaczenie auta), ale wtedy dwie zalety, o których wspomniałeś zanikają: wyciszenie (przynajmniej do czasu dogrzania silnika i po mieście) oraz szybkie nagrzanie wnętrza. Jechałem raz trasę jako pasażer Galaxy z 150-dieslem i odpychał się naprawdę w porządku, mimo że w środku było 6 osób + torby. A czemu polecasz 2.0 200KM? Czy różnica w kosztach była aż tak duża, że warto było kupić osłabioną jednostkę i samemu ją podrasować?

Awatar Xerox
    Auto
    amerykańskie, włoskie

Domyślnie

- podgrzewana szyba super sprawa i ogolnie celowałem w to, ale jak się trafiło ogzrewanie postojowe to robi się zbędna opcja. Jeśli chodzi o te druciki to ja je widzę, ale głownie w nocy w świetle aut/lamp (robią sie takie flary). I tak jak mówisz, trzeba skupić wzrok na szybie, bo jak patrzy się na drogę to nie przeszkadza.

- o skrzyni mało napisałem, bo nie ma do czego się doczepić Na niskich biegach nie jest taka płynna jak tiptronik, ale też nie szarpie tak jak dsg. Od trójki jest bardzo płynnie i przy normalnym przyspieszaniu nie czuć zmian biegów. Minus jest taki, że nie pokazuje nigdy na jakim biegu jest, tylko w trybie M widać numerki. Trzeba sobie w głowie liczyć albo przełączyć na chwilę na M.
    Powershift do najtrwalszych nie należy, czasem ludzie narzekają, że zaczyna szarpać po jakimś czasie. Ja mam dopiero nabite 40k km, więc o trwałości się nie wypowiem.
    Skrzynie zmienili podobno dlatego, że PS nie lubi wysokich obrotów i o dziwo właśnie to, a nie nie moment ją zabija, dlatego poszła do diesli.

- co do wersji 200KM, to po pierwsze jest większy wybór (ja się uparłem na tą mocniejszą i przez to miałem problem, jak szukałem dla siebie to w PL w salonach były tylko 2 szt z 240KM z czego jedna 7mio osobowa )
    Po drugie cenowo wychodzi taniej, nawet po uwzględnieniu chipa. A jedyną różnica oprócz mocy w tych silnikach to podobno jakaś membrana w wersji 240KM,co poprawia walory akustyczne. Osprzęt ten sam (dlatego ja chipem już dużo nie zyskam)
    Po trzecie 200KM to naprawdę wystarczająca moc do takiego auta. Fajnie czasem przytrzeć nosa jakiemuś sebixowi i widzieć to jego zdziwienie, jak rodzinny minivan go bierze ale jadąc takim autem nie chce się po prostu "szaleć".

Auto
    Ostani Samuraj ;)

Domyślnie

Xerox, nawet fajnie wyglada ten Twoj 'dziadkowoz' Te 18tki swietnie tu pasuja, a polaczenie bieli I przyciemnianych szyb podkresla 'usportowienie'.
    Spalanie faktycznie nie powala, ale w koncu to ogromne auto.

Co do podgrzewanej szyby, to mnie osobiscie te druciki denerwuja - jakos zawsze skupie na nich wzrok.

Z wad, ktore wypisales, to w sumie najbardziej bym sie doczepil do ciup malego przeswitu I faktu, ze trzeba uwazac na krawezniki.

Awatar joker5513
    Auto
    Clio III 1.2 TCE, Kawasaki Vulcan S 650

Domyślnie

Szkoda że zapomnieli go pomalować A na poważnie to gdybym miał gromadę dzieci to chyba tylko s max wchodziłby w grę. Reszta rynku to drętwe nijakie maszyny do przemieszczania. Twój am przynajmniej porządny agregat pod maską i na pewno daje radość z jazdy.

Uprawnienia umieszczania postów