Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 58

Wątek: Opel Astra Sports Tourer 1.6 BITURBO Elite | TEST

Auto
    Peugeot 308 SW 1.6 blueHDI 120 KM Allure+ '16 & Yamaha X-Max 300 '17

Domyślnie

Jako, że mam taką Astrę na weekend, w wersji 136 KM kilka uwag dotyczących testu.

1) Nie zgadzam się ze świetnym wyciszeniem. Przy licznikowych 160 km/h z tylnej części nadwozia dosyć mocno szumi. Jak robiłem test na autostradzie padało i trochę wiało, ale nie jakoś wybitnie mocno. Obroty to okolice 3000 obrotów, natomiast silnik nie jest dominującym źródłem hałasu.

2) Tempomat pozostaje aktywny po naciśnięciu sprzęgła. Czyli: jadę 100 km/h na 6-stym biegu, widzę wioskę, chce wyhamować silnikiem. Wrzucam 4-rkę i w normalnym aucie tempomat się wyłącza. A tu po redukcji auto wyrywa do przodu. Co najmniej dziwne, a za pierwszym razem niebezpieczne.

3) System Stop & Start działa bardzo brutalnie podczas gaszenia silnika.

4) Auto jest bardzo nisko zawieszone, trzeba uważać na zderzak np. na progach zwalniających

5) Mam też zastrzeżenia do układu jezdnego. Niby jest stosunkowo sztywno, ale jednak jest potężny problem z trakcją na mokrej jezdni. Porównując z moim Fordem (1.5, 128 KM, 280 Nm) Astra (1.6, 136 KM, 320 Nm) ma spory problem z przeniesieniem momentu obrotowego na asfalt. Częściowo obwiniam opony (Astra ma jakieś Falkeny, Ford Dunlopy), częściowo charakterystykę silnika - patrz poniżej, a częściowo gorszy układ jezdny.

6) Charakterystyka rozwijania momentu obrotowego. Jest bardzo nieprzyjemna turbo dziura do około 1800 obrotów. Potem gwałtowne kopniecie które szarpie autem.

7) Zestopniowanie skrzyni biegów. Niby 6 przełożeń, ale przy prędkościach 150-160 km/h obroty są te same co w Fordzie a ten ma skrzynie 5-cio biegową. Czyli w mieście mieszamy lewarkiem. A to nie jest najprzyjemniejsze. Drogi prowadzenia są zbyt długie, chociaż precyzja jest ok. Silnik traci ciąg już przy około 3700-3800 obrotach. Na 6-stce daje to prawie równe 200 km/h.

We wnętrzu też nie jest idealnie.
    Twarde wykończenie podłokietnika na drzwiach kierowcy - ja tam w trasie trzymam łokieć i lubię mieć miękko. W podłokietniku na tylnej kanapie nie ma z kolei uchwytów na kubki. A uchwyty w drzwiach są nieergonomiczne, ciężko jest operować przyciskiem do szyby ręką znajdującą się przy drzwiach. Marudzę dalej. Wszystkie schowki są z twardego plastiku, wrzucenie tam czegokolwiek skutkuje stukaniem. Golf czy Octavia mają tam takie futerko Totalnie też nie ma gdzie odłożyć komórki czy pilota do bramy garażowej.

9) Na koniec rzecz najważniejsza. Reflektory. Mam demówkę bez opcjonalnych LED'ów. I mówiąc ładnie to jest gówno a nie reflektory. Snop światła bardzo krótki, ale jasność pozostawia również bardzo wiele do życzenia. Dzisiaj jeździłem na halogenach aby widzieć krawężniki w mieście w miejscach nieoświetlonych! Rozumiem, że jak ktoś oferuje LEDy / xenony to traktuje podstawowe reflektory po macoszemu, ale minimum światła powinno to dawać. I tu nie chodzi o jakiś-tam kaprys tylko o bezpieczeństwo. Bo ładuje się w te samochody ogrom elektronicznego syfu, który ma pomagać jak coś się z autem dzieje zamiast zamontować porządne światła, aby było więcej widać w nocy - czyli można wtedy mieć o wiele więcej czasu na reakcję i uniknięcie niebezpieczeństwa.

PS: wózeczek wchodzi do bagażnika na miękko

Awatar IvanH
    Auto
    Primera P11 SR20De, S60 R-Design

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    2) Tempomat pozostaje aktywny po naciśnięciu sprzęgła. Czyli: jadę 100 km/h na 6-stym biegu, widzę wioskę, chce wyhamować silnikiem. Wrzucam 4-rkę i w normalnym aucie tempomat się wyłącza. A tu po redukcji auto wyrywa do przodu. Co najmniej dziwne, a za pierwszym razem niebezpieczne.
    Jeżdżę intensywnie od trzech lat Astrą J (IV) to się wypowiem w temacie tempomatu.

Nigdy nie zdarzyło mi się w sytuacji takiej jak opisujesz, najpierw nie nacisnąć pedału hamulca. To wciśnięcie jego, dezaktywuje tempomat. Szczerze mówiąc, w sytuacji drogowej nigdy nie reagowałem wciskając (najpierw) pedał sprzęgła, więc nawet nie potrafię tego skomentować.

Jest to z kolei bardzo wygodne w drugą stronę:

- jadę na tempomacie, sytuacja zmusza mnie do zwolnienia i redukcji,

- hamuję (wciskam hamulec), redukuję z 6 na 4 i zwalniam,

- wciskam "resume" na tempomacie auto przyspiesza, wciskam sprzęgło zmieniam z 4 na 5 auto samo przyspiesza, kolejno z 5 na 6 i auto nadal przyspiesza wyrównując pierwotną prędkość - to akurat jest bardzo wygodne

Auto

Domyślnie

No właśnie, ja hamuje silnikiem przynajmniej w pierwszej fazie. Czyli w tej, w której tempomat powinien się wyłączyć.
    W drugą stronę owszem, niby racja, ale ja się wolę po prostu rozpędzić i ustawić tempomat niż bawić się w ten sposób.

Auto
    Daewoo Lans/Opel Astra H

Domyślnie

A ja robię dokładnie tak jak driver, i co ciekawe w astrze H naciśnięcie sprzęgła wyłącza tempomat

Awatar Pink
    Auto
    Opel Omega B 2.0 8V (kombi)

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    Nie zgadzam się ze świetnym wyciszeniem. Przy licznikowych 160 km/h z tylnej części nadwozia dosyć mocno szumi. Jak robiłem test na autostradzie padało i trochę wiało, ale nie jakoś wybitnie mocno.
    Myślę, że ta krytyka jest trochę nie fair. Trudno oczekiwać, żeby w aucie z segmentu kompaktów nie szumiało przy 160km/h, a cóż dopiero, gdy jeszcze wieje i pada.

System Stop & Start działa bardzo brutalnie podczas gaszenia silnika.
    S/S to w ogóle jest denny wynalazek.

Twarde wykończenie podłokietnika na drzwiach kierowcy - ja tam w trasie trzymam łokieć i lubię mieć miękko.
    Kto nie lubi Jeśli w Astrze ten element jest twardy to faktycznie kiepsko.

W podłokietniku na tylnej kanapie nie ma z kolei uchwytów na kubki.
    I dobrze, w samochodzie się nie pije, szczególnie z kubków

Na koniec rzecz najważniejsza. Reflektory. Mam demówkę bez opcjonalnych LED'ów. I mówiąc ładnie to jest gówno a nie reflektory. Snop światła bardzo krótki, ale jasność pozostawia również bardzo wiele do życzenia. (...) I tu nie chodzi o jakiś-tam kaprys tylko o bezpieczeństwo. Bo ładuje się w te samochody ogrom elektronicznego syfu, który ma pomagać jak coś się z autem dzieje zamiast zamontować porządne światła, aby było więcej widać w nocy - czyli można wtedy mieć o wiele więcej czasu na reakcję i uniknięcie niebezpieczeństwa.
    Jako właściciel auta, w którym fabryczne reflektory również są naprawdę słabe, w pełni się zgadzam! Dobre reflektory to rzecz nie do przecenienia.

Auto

Domyślnie

Pink uzupełniam:

WYCISZENIE: nie chodzi o zwykły szum ale o dźwięk dodatkowy, można by rzec - świst. Szumią opony, powietrze opływające auto, silnik się klekocze. Do tego przy ok 150-160 km/h dochodzi świst. Może z okolic relingów? Może z okolic tylnego spojlera? Jest to hałas dodatkowy, inny niż zwykłe w aucie które się porusza z wysoką prędkością. W Fordzie jest po prostu głośniej, tu jest ciszej (normalne dźwięki) ale dochodzi ten jeden odgłos i sumarycznie jest o wiele głośniej i nieprzyjemniej.

Dzisiaj wieczorem ma praktycznie nie wiać, pojadę i sprawdzę, chociaż podczas próby też nie kojarzę huraganowego wiatru.

PODŁOKIETNIK: minimalnie się ugina - takie 2 mm pianki jak mawia PEWIEN PAN z portalu, którego nazwy nie można tu pisać bo Red Nacz się ciska

UCHWYTY: dlaczego się nie poje z kubków? Mam pić kawę z porcelanowej filiżanki? Ok, ale stolika z rantem aby się nie zsunęła zastawa też nie ma

Awatar mariobull
    Auto
    Seat Leon ST

Domyślnie

Domyślam się że tam nie siedziałeś podczas podróży ale czy twoim zdaniem siedzisko kanapy z tyłu nie jest zbyt krótkie ?
    Szukam kombi jako następne auto i oglądając Astrę rzuciło mi się to w oczy.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Auto

Domyślnie

jak nie zapomnę jutro rano to zobaczę.
    ogólnie jestem tym autem zawiedziony, wziąłem ją na weekend z zamiarem potwierdzenia tego, co wszyscy wypisują w internetach a tu jest auto z dobrą ceną ale sporą ilością wad.

Awatar hondacbr11
    Auto
    Laguna II GrandTour 2.0 16v Turbo

Domyślnie

Czyli teraz musisz wziąć inne auta tej klasy na weekend i porównać wg siebie Czekamy na inne modele innych marek :P

Auto

Domyślnie

Właśnie problem w tym, że większość wad, które wymieniłem nie tyczą się Octavii czy Golfa 1.6 TDI :/
    Astra z 2017 roku 136 KM, Elite + LEDy kosztuje circa 86k
    A z VW znalazłem taki wynalazek: https://www.otomoto.pl/oferta/volksw...tml#424573daa3

Ogólnie wybór jest prosty: wygląd (Opel) czy dopracowanie (VAG).

Uprawnienia umieszczania postów