Ale ja nie mam DG

Gdyby nie to, że masz DG i de facto obniżasz sobie podatek to deal raczej średni, bo kupując prywatnie za gotówkę za 6 lat sprzedasz za około 40% wartości początkowe
Nie sądzę, żeby aż tak - skoro już po roku wartość rynkowa wg wartość leasingu się rozjechała o parę procent.

Bo te wszystkie programy najmu/leasingu dla osób nie mających DG mają tę cechę, że mogą 'oszukiwać' system - jeździsz autem, na które nie masz kasy 'na już' (żaden przytyk, tak to po prostu działa).
Mniej więcej - zwłaszcza, że takiego samochodu nie zamierzam trzymać dłużej niż te 2-3 lata i tak.

Faktem jest, że patrząc teraz z perspektywy czasu, wolałbym wyższą ratę, ale "ze wszystkim" - przez te ubezpieczeniowe problemy.

W przypadku Skody w ogóle wyszedłem nieźle, bo realnie koszt (bez ubezpieczenia na 2 lata, rok miałem w cenie) wyszedł mnie niecałe 750 zł/mc

Czyli wychodzi trochę ponad 100tys. za możliwość średniego/małego użytkowania samochodu.
Tak jak napisał wyżej rowerek - którego bym sobie nie kupił, ze względu kwotę całkowitą.