Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy 12345
Pokaż wyniki od 41 do 44 z 44

Wątek: 2019 Suzuki Jimny | NEWS

Awatar Arnold
    Auto
    LC 150 (3dr), Touareg II (4XMotion), RAV4 (III)

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    trochę popłynąłeś...
    na szybko: jakie auto ma blokady obu mostów?
    Wszystkie wymienione przez Ciebie auta mają blokady międzyosiowe (LR i RR załączane automatycznie w odpowiednim trybie Terrain Responce) a 200tka również przednią ale w wersji HD (na rynki bliskiego wschodu i Afryki).

Cytat Zamieszczone przez test1uci Zobacz posta
    Jimny ma reduktor dlatego że waży 1300 kg (jest na ramie) i ma silnik wolnossący 1.5 100 KM, więc bez reduktora by nie ruszył z miejsca :-)
    Mój miał tylko 85 KM i jeździł aż miło

W Dusterze zamiast reduktora jest specjalne przełożenie pierwszego biegu, który umożliwia pełzanie
    To nie jest żadne specjalne "pełzające" przełożenie. Ot, po prostu bardzo krótka jedynka.
    Ułatwia ona wjeżdżanie/zjeżdżanie po pochyłościach, wolne pokonywanie rowu/nasypu itd. ewentualnie jazdę po kamieniach ale np. chcąc wykorzystać inercję auta przejeżdżając po sypkim/grząskim i tak musisz używać drugiego czy trzeciego biegu. Poza tym jest mocno uciążliwa. Jeżdżąc wersją z silnikiem 1,6 czasami próbowałem wręcz ruszać z dwójki co nie zawsze się sprawdzało (np. ruszając pod górę)

Jimny ma więcej bajerów terenowych, choćby rama, czy zależne zawieszenie, reduktor, ale do prawdziwej terenówki brakuje obu blokad mostów.
    Co daje rama i jak wpływa na sztywność a co za tym idzie na trwałość auta możesz się się łatwo przekonać zatrzymując auto pod skosem na pochyłości i próbując otwierać drzwi i bagażnik. Duster, którym jeździłem, pomimo relatywnie niedużego przebiegu (120 tys km) miał już wymienianą przednią szybę (pękła).
    Dzięki sztywnemu mostowi, na zasadzie dźwigni, dolne wykrzyżowane koło jest dociskane do podłoża przez górne. dostaje wtedy więcej oporu z podłoża.
    Jimnyk nie ma centralnej blokady bo jest mu ona niepotrzebna. On ma napęd załączany na sztywno (jak w większości pickupów). Po jego załączeniu moc jest przekazywana po połowie na obie osie niezależnie od warunków a dzięki jego geometrii tylna nie jest niezbędna (chyba tylko do ekstremalnych zabaw).

Wiem, że Panda Cross ma to rozwiązane elektronicznie przez ESP, pytanie jak Duster i Jimny, oraz jak to się faktycznie sprawdza.
    Panda Cross nie ma napędu 4X4 ale Jeżdżąc Pandą 4X4 byłem zachwycony jej sprawnością dla tego zestawiłem ją z Jimnykiem jako bezpośrednich konkurentów.

Tak czy siak Duster jest zdecydowanie cenowo lepszy niż Panda Cross czy Jimny.
    Tylko w przypadku gdy kupujemy auto na kilogramy, centymetry czy litry.
    Nie zawsze i nie dla każdego większe czy uniwersalniejsze auto jest lepsze

@Arnold: Zwykła Panda 4x4 nie jest dobrym porównaniem i można co najwyżej porównać z Ignisem.
    Z Ignisem można zestawić Pandę ale co najwyżej Cross. Co prawda jego napęd pozwala łatwiej przejechać po grząskim, sypkim czy śliskim ale tylko pod warunkiem że równym. Zaręczam Ci że zwykła Panda z dobrymi oponami dotrzyma mu kroku (choć będzie miała trochę trudniej)
    Wyrażając swoje opinie nawet nie staram się być obiektywny

Auto
    Peugeot 308 SW 1.6 blueHDI 120 KM Allure+ '16

Domyślnie

Wiem, że mają międzyosiowe, ale to nie jest blokada mostów a raczej blokada międzymostowa ;-)

co nie zmienia faktu, ze trzeba ostro upalac auto w terenie zeby potrzebowac reduktora czy blokad.

Awatar Ryjas
    Auto
    Grand Scenic 1,9 dCi 130 KM '06; 306 1.4 '99

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez AdamS Zobacz posta
    Ryjas
    dawno takich głupot tutaj nie czytałem... co Ty pieprzysz???
    Pieprzysz? Rozumiem, że używanie takiego języka w merytorycznej dyskusji jest tutaj dozwolone?

- - - Aktualizacja - - - -

Cytat Zamieszczone przez Arnold Zobacz posta
    Liczy się przydatność codzienna a ta u obu aut jest podobna.
    Dusterem weźmiesz na pakę kilka skrzynek jabłek z sadu. Do tego zabierzesz trzy cztery osoby z roboty i rozwieziesz do domów.
    Jimny jest autem dwuosobowym z bagażnikiem lub czteroosobowym bez bagażnika.
    Jeśli Panda 4x4 jest alternatywą to dlaczego nie Duster?
    Czy Panda 4x4 ma ramę?
    SAMM Studio Architektoniczne Michał Majewski - SAMM.pl - architektura, wnętrzarstwo, projekty budowlane, projekty wykonawcze
    Zapraszam do polubienia profilu na facebooku

Awatar Arnold
    Auto
    LC 150 (3dr), Touareg II (4XMotion), RAV4 (III)

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Driv3r Zobacz posta
    co nie zmienia faktu, ze trzeba ostro upalac auto w terenie zeby potrzebowac reduktora czy blokad.
    Niekoniecznie zaraz upalać
    Zależy od auta i od warunków w jakich się ich używa.

Pomimo tego że nie uprawiam hobbystycznego off roadu (czasami mam go nadmiar w pracy) to :
    - W LC używam reduktora dość często - Jego załączenia wymaga MTS i Crawl . Systemy te działają na tyle dobrze że centralnej blokady używam sporadycznie a tylną załączyłem tylko kilkukrotnie (profilaktycznie przy wyciąganiu innego auta z opresji).
    - Jako że Touareg jest bardziej analogowy to zarówno reduktora jak i obu blokad używam i w nim relatywnie (do używania go w terenie) znacznie częściej.

Muszę jednak przyznać że robię to coraz rzadziej. Drogi są coraz lepsze, zimy krótsze i łagodniejsze a odśnieżanie sprawniejsze. Tak że moje następne auta prawdopodobnie nie będą musiały być aż tak terenowe (choć nadal z napędem).

Cytat Zamieszczone przez Ryjas Zobacz posta
    Dusterem weźmiesz na pakę...
    Chyba zostałem źle zrozumiany (widocznie mam problem z jasnym wyrażaniem swoich myśli) .
    Akapit, którego konkluzją była podobna użyteczność obu aut dotyczył porównania Dustera do Vitary a nie do Jimnyka.

Czy Panda 4x4 ma ramę?
    Oczywiście że Panda 4X4 nie ma ani ramy ani reduktora a napęd jest załączany automatycznie sprzęgłem. Jednak jej sprawność (dzielność) jest na tyle duża że o ile nie bierzemy pod uwagę ekstremalnych zabaw to może śmiało może być alternatywą dla Jimnyka.

Jeśli Panda 4x4 jest alternatywą to dlaczego nie Duster?
    Z powodu zupełnie innej grupy odbiorców obu aut.
    Jimny jest najczęściej drugim lub kolejnym autem w rodzinie, kupowanym do konkretnych zastosowań hobbystycznych lub użytkowych. Nikt nie wymaga od niego rodzinności czy uniwersalności a jego jego małe wymiary są raczej zaletą dla której jest wybierany niż wadą.
    Duster jest już autem rodzinnym (podobnie jak Vitara) a tu wygoda i codzienna użyteczność są wręcz wymogiem a nie tylko zaletą. Tu jego wielkość odgrywa znaczną jak nie główną rolę (oczywiście poza ceną). Nawet jeżeli wybierany jest do celów użytkowych to przez osoby potrzebujące większego (niż Jimny) auta.
    Wyrażając swoje opinie nawet nie staram się być obiektywny

Uprawnienia umieszczania postów