Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Odliczenia leasingu samochodów. Zmiany podatkowe

Domyślnie Odliczenia leasingu samochodów. Zmiany podatkowe

Słyszeliście, że mają ograniczyć odliczenia z leasingu auta. Podobno maksymalnie będzie można odliczyć 150 tys. Tylko nie wiem czy w sumie, czy na jeden samochód. Nie wiem też czy tylko osobowych samochodów ma to dotyczyć, czy wszystkich. No i jak auto używane do celów firmowych i prywatnych to 50% ze 150 tys. Czyli 75k. Widać opłata paliwowa w czasach najdroższej benzyny to za mało. Jeszcze mają podobno podnieść koszty przeglądów.

Domyślnie

Do celów mieszanych to chyba 50% vatu, jak masz teraz a nie jak piszesz od wartosci auta. Z tego co czytalem to jest jakis zamiar dla wartosci auta max 150 kzł, a nie parku aut. Ale to na razie chyba jakis durny pomysł jak i ten kaganiec max 150 km/h w nowych autach w uni. Nie ma co sie nakręcać tym chyba.

Domyślnie

No ja myślałem, że nowy podatek paliwowy to też tylko durny pomysł skoro już i tak jest tak bardzo droga i że to jakiś żart. Ciągle szukają pieniędzy, więc pewnie z tym leasingiem też coś przytną.

Auto
    Peugeot 308 T9 1,5 hdi 19'; Opel Adam 15' (pseud. Szerszeń)

Domyślnie

na razie zbyt dużo nie wiadomo

MF ma pomysł, żeby ograniczyć możliwość odpisem VAT do 150 tys. wartości samochodu (50% wartości VAT przy użytkowaniu mieszanym) i dodatkowo chce ograniczyć wliczanie do 50% kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu

mocno może to uderzyć w sprzedaż auto o wartości przekraczającej 150 tys. (im więcej tym gorzej)

Jedyny plus tego rozwiązania, że jednorazowo będzie można zamortyzować samochód do 150 tys.

Ale to chyba tylko projekt, choć patrząc jak obecny rząd traktuje przedsiębiorców to całkiem realne

Domyślnie

Zastanawia mnie tylko jak oni chcą to zrobić.
    Poprawcie mnie jeśli ja źle myślę.
    Obecny limit amortyzacyjny w wysokości 20 tyś euro ma miejsce gdy kupujesz auto za gotówkę albo kredyt - tj gdy prawo własności jest przeniesione i gdy stajesz się właścicielem/firma.
    Wówczas zakładając amortyzację nowego pojazdu przez 5 lat z całości rocznie amortyzuje się wartość 20% z 20 tys euro a to co jest powyżej tej kwoty gdy auto jest droższe niż 20 tyś euro nie jest amortyzowane.
    Natomiast rata leasingowa (netto) jest w całości zaliczana do kosztów uzyskania przychodów i tam ten limit nie obowiązuje, co więcej można dzięki temu zamortyzować auto szybciej niż 5 lat ( leasing np na 4 lata z 1% wykupem).
    Padło hasło na limit amortyzacji 150 tyś zł. To bardzo dobrze dla tych co chca kupić za gotówkę czy na kredyt coś droższego niż 80 kilka tyś zł. TAle jak oni chcą tu włączyć leasing gdy dopóty auta nie wykupisz na końcu to nie jesteś jego właścicielem, nie jest składnikiem majątku firmy. Tylko je wynajmujesz.
    Możesz go leasingować (wynajmować) i na końcu nie wykupić go i nigdy nie będziesz jego właścicielem. Jak to chcą zrobić?
    Jedynie kwota wykupu auta mogłaby być tak potraktowana ale zazwyczaj jest to 1%, lub nie więcej niż max 20 do 30% przy np leasingu 2 letnim.
    Ciekawi mnie jak oni chcą to rozwiązać.
    Wg mnie to trochę bez sensu w takiej postaci.
    Co innego gdyby wymyślili, że w przypadku leasingu operacyjnego przy użytkowaniu mieszanym ograniczą podobnie jak Vat też i wartość kwoty netto z Fv do odpisu
    Nie składa mi się to.
    Czy ja coś źle to analizuje?

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez AdamS Zobacz posta
    choć patrząc jak obecny rząd traktuje przedsiębiorców to całkiem realne
    Pewnie tak, przecież to wszystko dla naszego „dobra”.
    Renault Megane

Auto

Domyślnie

oczywiście, że to bez sensu...
    tylko czego sensownego się spodziewać po rządzących (nie tylko aktualnych)

limit będzie też dotyczyć leasingu - czyli w koszty wrzucisz tylko 150 tys. więcej nie...
    tak, to bezsens - do tego kompletnie przeczy jakimkolwiek zasadom prowadzenia działalności gospodarczej
    ale przy przekrętach, które są już na VAT (niby dlaczego można odliczyć tylko 50% VAT???) to spodziewać się można wszystkiego

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez AdamS Zobacz posta

limit będzie też dotyczyć leasingu - czyli w koszty wrzucisz tylko 150 tys. więcej nie...
    Ale wtedy po wykupie pojazdu nalicza Ci domiar i będzie trzeba oddać różnice jeśli w ratach leasingu odliczyłeś sobie podatek od kwoty większej niż 150 tyś (zakładam że mówimy o kwocie netto)? Będziesz musiał te nadwyżkę wtedy oddać wraz z odsetkami?
    To naprawdę jest bez sensu.
    Ale to nie pierwsze pozbawione sensu pomysły, które ta ekipa obwieszczała bez namysłu i refleksji, i znajomości tematu.
    Ale jak piszecie biznes niezależnie czy ten malutki czy ten duży traktowany jest jak chwast , którego trzeba wyrwać.
    Tu jest kompletnie alternatywna wersja ekonomii...wywalona do góry kołami.

Domyślnie

czyli, jak rozumiem, jak mam ratę 1.000 zł netto to obecnie jestem do tyłu 115 zł (na Vacie) i teraz dodatkowo będę do tyłu 211,85 zł na dochodowym, czy tak?

Oczywiście odpisać można 100 % VAT wprowadzając regulamin korzystania i kilometrówkę wykluczającą użytek osobisty ale z tego co widać po odpisach Vat nawet ci którzy mają prawo do korzystania z tego albo się boją kontroli i ewentualnego obowiązku zapłaty odliczonego podatku albo nie chcą bawić się w kolejną biurokrację. Z kosztami będzie tak samo.

Nie rozumiem tego. Nasz rynek notuje coraz lepsze wyniki więc skarbówka też ma coraz większe dochody związane ze sprzedażą pojazdów (nie tylko przecież Vat ale również akcyza). Poza tym około 70 % nowych samochodów kupują firmy więc ... Zniesienie kwotowego limitu odpisu VAT rynek rozkręciło. Nic im to nie mówi?

Auto

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Termit Zobacz posta
    Ale wtedy po wykupie pojazdu nalicza Ci domiar i będzie trzeba oddać różnice jeśli w ratach leasingu odliczyłeś sobie podatek od kwoty większej niż 150 tyś (zakładam że mówimy o kwocie netto)? Będziesz musiał te nadwyżkę wtedy oddać wraz z odsetkami?
    nie za bardzo wiem co masz na myśli z tym domiarem, przy obecnym założeniu chyba to będzie tak, że wrzucisz w koszty maks 150 tys. i koniec...z odliczaniem - będzie trzeba tego po prostu pilnować

Cytat Zamieszczone przez mecekbomba Zobacz posta
    czyli, jak rozumiem, jak mam ratę 1.000 zł netto to obecnie jestem do tyłu 115 zł (na Vacie) i teraz dodatkowo będę do tyłu 211,85 zł na dochodowym, czy tak?

Oczywiście odpisać można 100 % VAT wprowadzając regulamin korzystania i kilometrówkę wykluczającą użytek osobisty ale z tego co widać po odpisach Vat nawet ci którzy mają prawo do korzystania z tego albo się boją kontroli i ewentualnego obowiązku zapłaty odliczonego podatku albo nie chcą bawić się w kolejną biurokrację. Z kosztami będzie tak samo.

Nie rozumiem tego. Nasz rynek notuje coraz lepsze wyniki więc skarbówka też ma coraz większe dochody związane ze sprzedażą pojazdów (nie tylko przecież Vat ale również akcyza). Poza tym około 70 % nowych samochodów kupują firmy więc ... Zniesienie kwotowego limitu odpisu VAT rynek rozkręciło. Nic im to nie mówi?
    rata 1000 zł netto - to do odliczenia w chwili obecnej 115 zł VATu i 1115 zł kosztów (czyli 211,85 zł mniej podatku do zapłaty)
    a przy planowanych założeniach - odliczysz 115 zł VAT a w koszty wrzucisz 557,50 zł (czyli 105,93 zł mniej podatku do zapłaty)

chyba, że z danego pojazdu wyczerpiesz limit 150 tys. i wtedy już nic nie wrzucisz w koszty

Oczywiście mogę się mylić, poza tym pewnie jakieś zmiany mogą jeszcze wejść, ale po prostu chcą takimi sposobami ściągnąć więcej podatku (już to robią na VATcie i dodatkowo wezmą więcej dochodowego...)

pracuję w leasingu - sporo rozmawiam z przedsiębiorcami, mało kto odlicza cały VAT z pojazdu osobowego, bo się boi...a zmiany w końcu spowodują, że część przychodu firm wejdzie w szarą strefę - pamiętajcie, że chcą zmniejszyć ZUS dla "małych" przedsiębiorców, więc wiele firm będzie "zaniżać" przychody - chyba, że proces kontroli osiągnie taki poziom, że nie będzie to możliwe

Uprawnienia umieszczania postów