Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 1 z 8 12345678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 72

Wątek: Po co komu szybkie auto na codzien?

Auto
    Ostani Samuraj ;)

Domyślnie Po co komu szybkie auto na codzien?

Tak, wiem, temat dziwny jak na forum motoryzacyjne

Ale czytajac ostatnie testy Beemek i nie tylko (np. X4 40d) dotarlo do mnie, ze sporo osob, jesli ich stac, kupuje zwykle, niesportowe auta do jazdy na codzien z mocnymi silnikami, wydajac na nie setki tysiecy zlotych. A z krowy (np. X4) rumaka nie zrobisz...

Dodatkowo po ostatnim sezonie letnim przejezdzonym glownie 150 konnym klekotem, staniu w korkach we Wloszech, Niemczech i Austrii, nie moge oprzec sie wrazeniu, ze kupowanie kompakta z moca powyzej 150 koni, albo SUVa/klasy wyzszej powyzej 200 koni jest zupelnie bez sensu.
    A i tak sprzedaje sie tego sporo, a potem stoi w korkach razem z innymi.

Z czego to wynika? Poczucie 'macho'? Leczenie kompleksow? Szpan? Chec blyskania dlugimi, bo 'ja jestem szybszy, wiec spadaj z lewego'?

Poza niektorymi sytuacjami, gdzie dodatkowa moc moze pomoc w sytuacji drogowej, te auta nie sa ani bezpieczniejsze, ani ladniejzse... A sa sporo drozsze w zakupie, eksploatacji itd.

Awatar Arrival
    Auto
    Kia Proceed 1.4 T-GDi 7DCT

Domyślnie

Miałem podobne rozważania w ostatnich tygodniach (akurat przeglądam oferty dealerów). Logicznego uzasadnienia nie ma to żadnego. Zapewne zaraz pojawią się argumenty, że się szybciej wyprzedzi i jest bezpieczniej. Nie wiem, ja tak samo bezpiecznie wyprzedzam mając 60KM pod maską jak i 260. Po prostu mam mniej okazji. Na autostradzie chcąc jechać rozsądnie nie ma kompletnie znaczenia ile mamy mocy.

Ciągle pojawiają się osoby zdziwione sprzedażą małych silników w limuzynach typu 518, 318 i tak dalej. A mnie dziwi po co ktoś wydaje kupę kasy na coś lepszego w dupowozie. W zabawkach - spoko. Ale w samochodzie, w którym stoję w korkach, jeżdzę po autostradach niewiele ponad limit prędkości czy poruszam się krajówkami w spokojny sposób (jak 95% ludzi) - po co?

Jeśli kogoś stać i widzi w większym silniku prestiż czy po prostu uważa, że za inny dźwięk wydechu i urwane kilka sekund do 100 warto wyskoczyć np. z 50-100 tys zł - super. Ludzi zarabiających 1 mln+ rocznie w tym kraju nie brakuje, a to jest wg mnie minimalny poziom od ktorego mozna sobie pozwolic na rozwalanie kasy na głupoty.

Auto
    Volvo S60 CC T5 AWD,Toyota Avensis 1.8 Valvematic, Clio IV 1.2 120

Domyślnie

A po co komu SUV fwd jak można kupić kompakta i zaoszczędzić na paliwie ?

Kupuje się auto mocniejsze, aby komfortowo móc wyprzedzać. Zmienić pas na autostradzie i nie czekać zanim przejedzie cała kawalkada. Dać sobie trochę frajdy przyspieszając dynamicznie z pod świateł. Móc bez problemów włączyć się do ruchu widząc lukę (przykład zatłoczonej obwodnicy Trójmiasta). Zapewne jest też w tym połechtanie swego ego. Niemniej odczuwam ogromną różnicę komfortu jazdy jadąc 118 konnym Clio, a prawie 250 konnym autem. A co do bezpieczeństwa bym polemizował. Bywają przypadki w których mocny samochód, z którego korzysta się używając mózgu, może zapewnić więcej bezpieczeństwa. Ale o tym to już była niezła zadyma na forum.

Jak to jednak bywa u nas polaków, każdy ma swoje zdanie i moja racja jest mojsza niż twojsza.

Auto
    Ostani Samuraj ;)

Domyślnie

A sadzisz, ze np. 190 konnym autem nie wlaczysz sie sprawnie do ruchu?
    Albo nie wyprzedzisz komfortowo?

Auto
    Audi A7, VW Touran

Domyślnie

Super ciekawy watek bo tak naprawde po nic... ale jestesmy tylko ludzmi i mniej wiecej od 30 lat podlegamy prawom marketingu... patrzac na siebie - moim pierwszym autem byl leciwy fiat 125p... wsiadalem przekrecalem kluczyk i jechalem... wolno malo komfortowo ale podstawowe zadanie auto spelnialo zamiast wedrowac z Gdyni do Gdanska czy z Elblaga do Malborka parenascie/dziesiat godzin jechalem sobie parenascie/dziesiat minut... dzisiaj wsiadam tak samo naciskam przycisk (czy lepiej niz kluczyk trudno ocenic) i jade... mniej wiecej tyle samo ok cieszej ladniej lepiej itp... ale znow podstawowe zadanie zostaje wykonane tak samo... takie rozwazania mozna rozszerzyc na wszystko inne - np telefony zegarki pralki itd... Generalnie wmawia nam sie ze duzo potrzebujemy i coraz to nowsze zeby biznes sie krecil a kasa korpo puchla... czytajac pare opracowac na ten temat - raczej wszystkie madre glowy twierdza ze alternatywy nie ma - jestesmy skazani na to kolko - jedyne co mozemy zrobic to zwolnic
    Jest: A7 Sportback 3.0TFSI
    Były: A5 Sportback 3.0TFSI; Opel Insignia 2.0 CDTI; VW Golf+ 1.4 TSI; Volvo C70 2.4 Summum; Saab 9-3 1.9 TiD; VW Passat B5 1.8; Toyota Avensis 2.4; Nissan Micra 1.4; Peugeot 306 1.4; Fiat 125p

Auto
    BMW F31 340i Touring '17, BMW F20 118i '12

Domyślnie

No ja się mogę wypowiedzieć za siebie - w moim przypadku sprawa była prosta - chciałem mieć 6 cylindrów (najlepiej w benzynie) dla brzmienia i kultury pracy, co w trójce automatycznie wyrzuciło mnie powyżej 300 KM, myślę jednak, że spokojnie te 200-250 KM by mi wystarczyło, gdyby taki silnik był w ofercie.

Bawiąc się w psychologa - na pewno znajdziesz mnóstwo różnych grup ludzi, którzy kupują takie auta z różnych pobudek - jedni dla szpanu, czy żeby "pognębić" innych na drogach, a wiele osób z dużym budżetem nie zastanawia się w ogóle czy czegoś na prawdę potrzebuje, tylko bierze "najlepsze" - raz to będzie 512 GB w iPhonie w którym nie zapełnią nawet 50 GB, innym razem 500 KM w Panamerze.

A jakie widzę zalety zapasu mocy?

- na autostradzie jesteś niewrażliwy na ukształtowanie terenu i jadąc takie np. 160 km/h na tempomacie nawet przez większe górki automat nie redukuje, a silnik nie sprawia wrażenia, żeby się męczył (tu akurat potrzebny jest moment obr.)
    - można bezstresowo wyprzedzać kierowców, którzy przyspieszają, kiedy są wyprzedzani (jedni, bo nawet nie zauważą, że ktoś ich wyprzedza, a jak auta nie jadą z przeciwka czują się pewniej i przyspieszają, a inni ze złośliwości (i przy okazji głupoty) - na szczęście nie jest to częsty przypadek, ale niestety czasem i jedni i drudzy mi się trafiają)
    - na autostradzie, jak zmieniamy pas na lewy, możemy szybciutko wyrównać prędkość nawet przy większej różnicy prędkości
    - fajnie sobie czasami poczuć to przyspieszenie, choćby ruszając spod bramek na A4 po 30 min. stania w korku
    - wjeżdżając do Niemiec, nie trzeba specjalnie czekać na okazję, żeby przywitać się z Autobahną dwójką z przodu na liczniku

W większych beemkach moim zdaniem idealnym silnikiem jest 30d, który ma w okolicach 260 KM - wystarczająco w praktycznie każdej sytuacji drogowej. Sam się łapię już ostatnio za głowę patrząc na moce i osiągi nowo wypuszczanych aut, gdzie wyścig zbrojeń doszedł już w rejony 600 KM w limuzynach, czy SUVach, często kosztem komfortu, ale skoro klient chce mieć "najlepsze" auto, to musi takie być w ofercie, no i oczywiście musi być "lepsze", niż schodzący model, więc małymi kroczkami inflacja mocy postępuje .

Auto
    Volvo S60 CC T5 AWD,Toyota Avensis 1.8 Valvematic, Clio IV 1.2 120

Domyślnie

W tym momencie zacznie się przerzucanie. Zaraz inny stwierdzi, a 160 konnym autem nie włączę się sprawnie do ruchu??? Na forum jest teoretyzowanie i wszystko zależne jest od warunków. Clio 118 konnym też się włączę sprawnie w większości przypadków. Bywają jednak momenty kiedy tym 250 konnym pójdzie to dużo sprawniej i bez kombinowania. Wracając jednak ściślej do Twojego pytania, odpowiedź brzmi - w niektórych sytuacjach nie. Na jeździe próbnej byłem 190 konnym i 245 konnym. Nie do porównywania odczucia z obu jazd. Szanuję, że innym to wystarczy i on nie potrzebuje więcej. Jednak ja oczekuję lepszych osiągów, bo jeździ mi się takim autem zdecydowanie przyjemniej.

Auto
    S40 D3, Superb III 1.8tsi L&K

Domyślnie

Nie wszystkie wybory muszą być racjonalne. No i gdzie jest ta granica ile koni wystarczy? 100? 200? Czy jakiś przelicznik KM/kg?
    Po co kupować zegarki za, odpowiednio, kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych, skoro można kupić taki za 100 zł. Godzinę wskazuję tę samą, droższy nie zawsze wygląda ładniej, a ruch ręką by sprawdzić godzinę musimy wykonać taki sam... Taka mała, luźna analogia, wpisująca się w klimat "Z czego to wynika? Poczucie 'macho'? Leczenie kompleksow? Szpan?"

Auto
    Ostani Samuraj ;)

Domyślnie

Wiadomo, ze dla kazdego 'szybkie' znaczy co innego, dlatego zalozylem:
    - ponad 150 koni w kompaktach
    - ponad 200 koni w wiekszych autach / SUVach

Czyli wartosci, ktore powinny pozwalac na przyspieszenie 0-100 w ok 8-9s i osiagniecie ponad 200 km/godz.

PS. Prosze olac zegarki, a skupic sie na autach. Pod koniec watku obiecuje zrobic podsumowanie

Awatar Arnold
    Auto
    LC 150 (3dr), Touareg II (4XMotion), RAV4 (III)

Domyślnie

Trzeba zacząć od tego czy 200 KM w dużym SUVie to dużo

W dużym SUVie 200KM nie jest żadną fanaberią - to niestety konieczność.
    Np. Touareg waży ponad 2 tony (2150kg) a z kompletem bagaży i pasażerów prawie 3 tony (2840kg) czyli prawie dwa razy tyle co miejski hatchback.
    Ta moc (245KM) jest mu po prostu potrzebna by móc poruszać się sprawnie wśród dużo lżejszych kompaktów i nie być zawalidrogą.
    Dodatkowo powoduje to że staje się on prawie niewrażliwy na obciążenie. Płynnie przyspiesza z każdej prędkości bez względu obciążenie i ukształtowanie terenu.
    Nie doszukiwałbym się w tym żadnych kompleksów - Ot, czysta pragmatyka
    Wyrażając swoje opinie nawet nie staram się być obiektywny

Uprawnienia umieszczania postów