Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Koszty utrzymania samochodu

Auto
    Rower i 20% dobrze trzymającego się włoskiego staruszka

Domyślnie Koszty utrzymania samochodu

Dwa ciekawe i merytoryczne wpisy na blogach Wolnym być i u Szafrańskiego na temat kosztów utrzymania samochodów w okresie kilku lat:

http://www.wolnymbyc.pl/ile-kosztowa...strzeni-8-lat/
    https://jakoszczedzacpieniadze.pl/no...t-eksploatacji

Opinie, komentarze? Ktoś z Was prowadził podobne wyliczenia i chce się podzielić?

Awatar Arrival
    Auto
    Swift, Note

Domyślnie

Takie zestawienia nie mają najmniejszego sensu. Jeśli już ktoś coś takiego chce robić to oddzielałbym grubą kreską koszt posiadania samochodu od jego użytkowania. Każdy ma inną nogę, jeździ w innych warunkach, tankuje w innych miejscach itp. Mówienie, że "mnie przejechanie 1k km kosztuje X" nie ma kompletnie żadnej wartości merytorycznej.

Artykuły to po prostu statystyki dwóch gości. Fajnie, że się dzielą, na tym polegają ich blogi, ale nic odkrywczego nie wnoszą. Pomijam kwiatki w stylu:

Ogólnie znaną prawdą jest, że nowe auto w momencie pierwszego wyjazdu z salonu traci 20%–30% swojej wartości.
    To ja chętnie kupię taki samochód. Niech stracę - 15% taniej. Pod który salon podjechać?

Edycja:

Jak widać koszt przejechania każdego kilometra był najwyższy w pierwszym roku – 3,04 zł. W kolejnych systematycznie spadał. Tempo spadku wartości auta malało a bieżące koszty eksploatacji pozostawały na podobnym poziomie.
    No proszę was . To u mnie koszt zmywania naczyń zmienia się w czasie. W dzień po kupnie nowych jeansów jest najwyższy, ale po roku te jeansy są warte 20% więc koszt zmywania naczyń w moich gaciach się zmniejszył.

Redaktor naczelny Awatar MCL
    Auto
    Renault Clio IV 1.2 75 KM, BMW E60 525d

Domyślnie

Od pewnego czasu pojawiła się zdrowa moim zdaniem moda na uświadamianie użytkowników o kosztach obsługi i posiadania samochodu. Szeroko pojętne TCO jest promowane przez wielu producentów, ale najwięcej szumu wokół tego tematu robi Volkswagen. Brałem nawet udział w jednej konferencji, gdzie wraz z Otomoto prezentowali szczegółowe dane, wyliczane przez Eurotax. Z tego co widzę część informacji (oczywiście na bazie aut VW, podkreślających ich "opłacalność") można znaleźć tutaj.

https://www2.volkswagen.pl/kampanie/tco/passat

Ja osobiście nie prowadzę tak szczegółowych wyliczeń. Przede wszystkim koszty rozbijają się u mnie w dość specyficzny sposób. Przez pewien czas prowadziłem wyliczenia w swojej Maździe, ale tylko pod kątem części.
    Just another random guy driving random cars around random places.

Domyślnie

Wiele osób, zwłaszcza kupujących samochód używany absolutnie nie zdaje sobie sprawy z jego kosztów utrzymania. Prosty przykład, zakup suva i płacz przy zakupie zimowek... albo kilkunastoletnie auto z automatem którego remont pochłania potem grube tysiące zł itd.

Awatar Arnold
    Auto
    LC 150 (3dr), Touareg II (4XMotion), RAV4 (III)

Domyślnie

W autach domowych nigdy tego nie robiłem.
    Na szczęście nie muszę i chyba bym nawet nie chciał tego robić.
    Mogłoby to wywołać u mnie jakieś frustracje: podświadomą chęć oszczędzania czy coś takiego.
    Koszt ich utrzymania jest częścią tzw. standardu życia, podobnie jak ubranie, jedzenie i inne rozrywki/przyjemności.

Natomiast w autach roboczych (zarabiających) oczywiście robię wyliczenia kosztów.
    Robię to jednak w trochę inny (dość specyficzny) sposób:
    W koszt mojej usługi jest wliczona (zryczałtowana) kwota za tzw. dojazd do klienta.
    Pieniądze te stanowią nienaruszalną pulę przeznaczoną wyłącznie na obsługę aut.
    Z nich pokrywane są wszelkie wydatki związane z autami, od paliwa przez serwis ubezpieczenie ewentualne raty leasingowe itd.
    To co zostaje jest przeznaczane na zakup lub pierwszą wpłatę leasingu następnego auta (i tak w kółko).
    Wyrażając swoje opinie nawet nie staram się być obiektywny

Uprawnienia umieszczania postów