Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Wysokość opłat za miejsce parkingowe, czy mają sens dwa miejsca parkingowe za sobą

Awatar Kedirak
    Auto
    ufo 1.8 nuda blee ale nie psuje sie!

Domyślnie Wysokość opłat za miejsce parkingowe, czy mają sens dwa miejsca parkingowe za sobą

Witam

Miast jak należy tj. wybrać dwa miejsca parkingowe obok siebie w podziemnym garażu, ze względu na cenę pojedynczego miejsca stoję przed realnym wyborem:

Opcja 1 - wybrać jedno wygodne szerokie miejsce parkingowe, w sumie z jednym autem być może wytrzymamy, choć wcześniej były dwa. To miejsce jest bardzo dobrze usytywane, prawdopodobnie to jedno z kilku najszerszych i najdogodniejszych do parkowania.

Opcja 2 - wybrać takie wydawałoby się bezsensowne rozwiązanie kupując dwa jedno za drugim, w którymo drugie miejsce znajduje się za pierwszym i ani takiego miejsca nie ma jak wynająć czy sprzedać a opłaty ponosić trzeba i te opłaty są tutaj dla mnie najistotniejsze, usytuowanie jest znośne choć na pewno nieco trudniej wykręcić stamtąd. Te dwa miejsca są jednak jedynie nieco droższe o dokładnie tylko jedną piątą ceny pojedynczego w chwili zakupu, zatem dają opcję posiadania drugiej znacznie tańszej furki, czy też mogą ułatwić okazyjne odwiedziny gdy wokoło bloku czasem nijak nie ma jak zaparkować.

Dodam, że bez miejsca parkingowego praktycznie jest w zasadzie zero opcji aby przy bloku gdziekolwiek zaparkować, co akurat jest minusem lokalizacji, lecz to nie jest tematem, który chcę poruszyć

Początkowo za okazyjną uznałem opcję drugą, zwłaszcza, że akurat nie są to wcale wąskie miejsca ze ścianami po bokach i stąd lepsiejsza cena za dwa co zwykle bywa u developerków, lecz są takie nawet w miarę wygodne - choć wyjazd nie jest aż tak super usytyowany jak dla Opcji 1 - i może nieco przypadkiem efektywnie nawet względnie szerokie dzięki krateczce odpływu wodu znajdującej się na ich bocznej linii, minusem jest natomiast ciąg wentylacji pod sufitem, ale też nie sądzę aby miało to robić problem nawet dla średniej wielkości suva gdyby tam miał pewnego dnia zaparkować.

Gdyby po zakupie nie było żadnych opłat..uznałbym Opcję 2 za idealną, płacę 20 % więcej a mam więcej miejsca z tyłu, potencjalnie mogę tam cokolwiek sobie wymyślę doparkować..z drugiej jednak strony chęć posiadania dodatkowego małego wariata czy też krótkie "pikaczento" na miasto może pozostać czysto teoretyczna i dozbieram na jedno lepsze większe aucisko :/

Robi się o tyle ciekawie, że są to miejsca w wielostanowiskowym garażu podziemnym niestanowiącym przedmiotu odrębnej własności, zatem stawka podatku dla państwa czy miasta jest obecnie zdaje się 10 krotnie mniejsza, niż np. dla mojego obecnego miejsca parkingowego, za które płacę kilkaset złotych rocznie i co mi się nie podoba.

Zatem w przypadku Opcji 2 próbuję oszacować, o ile więcej by mnie to wyszło mając jedno początkowo jednak puste miejsce postojowe, zatem dochodziłoby powiedzmy około 60 - max 80 zł miesięcznie opłaty do wspólnoty mieszkaniowej co byłoby jeszcze ok.. plus niska stawka podatku.. rocznie w sumie muszę sprawdzić ile to wyniesie w Krakowie, wie ktoś ?

Czy spotkał się ktoś z nawisem z wentylacji w garażu, który by uniemożliwił zaparkowanie powiedzmy mazdy cx5 czy podobnej fury ? Jest na to jakaś norma ile max może coś nawisać pod sufitem ?
    Ostatnio edytowane przez Kedirak ; 15-12-2018 o 10:39

Awatar Buzzer
    Auto
    EIVg

Domyślnie

Z doswiadczenia mieszkania na kretynsko zaprojektowanym nowym osiedlu mowie Ci: bierz drugie. Miejsca do parkowania nigdy za wiele.

- - - Aktualizacja - - - -

Garaze podziemnie min. 2m maja.

Redaktor naczelny Awatar MCL
    Auto
    Renault Clio IV 1.2 75 KM, BMW E60 525d

Domyślnie

Zdecydowanie wybierz opcję numer 2 - takie miejsca są wbrew pozorom świetną opcją. Poza tym zawsze możesz wstawić sobie szafę garażową i mieć dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy, jak np. nie posiadasz komórki lokatorskiej. Rozumiem, że jest to droższa wersja, ale w perspektywie czasu nie będziesz żałował.

Ja przy zakupie mieszkania bardzo chciałem wyrwać miejsce podwójne. Niestety, na cały budynek przypadają tylko dwa i wszystkie były sprzedane. Bardzo tego żałuję, bo jak się okazało na tych podwójnych miejscach można spokojnie zaparkować nawet... cztery auta - zachowano ogromny bufor pomiędzy ścianą a miejscem, gdzie dwa duże auta wchodzą bez problemu. Sąsiedzi często z tego korzystają.

Ja wybrałem jedno miejsce + drugie niestety wynajmuję od dewelopera - zakup za abstrakcyjne pieniądze jakoś mi nie gra w tej chwili (a deweloper nie chce negocjować cen). Udało mi się za to wyrwać miejsce obok mojego, dzięki czemu mam bardzo dużo przestrzeni (wlazła szafa garażowa, plus wybrałem miejsce obok hydrantu, tak więc koło miejsca również jest bardzo duży bufor).

U mnie w okolicach osiedla również jest problem z parkowaniem. Przy zakupie mieszkań deweloper nie wymagał obowiązkowego dobrania miejsca postojowego, przez co wiele osób zrezygnowało z takowych. Poziom -2, na którym parkuje swoje auta jest niesprzedany w 60%. Czasami to wykorzystuję i wciskam auta gości między słupki (wchodzą bez problemu), bo na kilka godzin nikomu to nie przeszkadza, a znalezienie miejsca przy osiedlu to misja na Marsa (lub 10-15 minut spaceru).

Co do wysokości - niby garaże mają 2 metry, ale wentylacja i znaki są opuszczone nieco niżej, tak na 1,9-1,95m. Każdy typowy SUV do tych dużych włącznie wejdzie na luzie, ale np. przy pickupach czy terenówkach robi się gorąco. Navara zahaczała o wszystkie znaki (antenką oczywiście), zaś G500 weszłoby na styk (lub w ogóle nie weszło...).
    Drive tastefully!

Awatar Buzzer
    Auto
    EIVg

Domyślnie

Ja musialem dokupic drugie miejsce bo dwa auta w domu na nowym osiedlu to dwa miejsca swoje.

Auto
    służbowe

Domyślnie

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

"§ 102....
    1) wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń
    instalacyjnych 2 m;... "

jeśli jest mniej, to idziesz do developera i masz podstawę do negocjacji ceny albo zgłoszenie do nadzoru budowlanego
    ----------------------------
    Aaron Szechter (Adam Michnik) - Polacy to stado tępych baranów (już nieaktualne)

Awatar Buzzer
    Auto
    EIVg

Domyślnie

W kontekscie dzisiejszego newsa dobrze rozpoznaj stan prawny tego miejsca.

Awatar joker5513
    Auto
    Clio III 1.2 TCE, Kawasaki Vulcan S 650

Domyślnie

A nie lepiej jakiś mały domek ogarnąć z "wbudowanym" lub wolnostojącym garażem? Często można w tych samych pieniądzach dostać co mieszkanie, a zawsze to kawałek swojego gruntu (do zrobienia grilla itp.). Wadą na pewno gorszy dojazd do pracy

Awatar Kedirak
    Auto
    ufo 1.8 nuda blee ale nie psuje sie!

Domyślnie

Ano, lub pozostać na odległym od centrum osiedlu, gdzie oprócz parkingu podziemnego są ogólnodostępne miejsca na polu tj. na dworze i to w dodatku za zamykaną bramą wjazdową..niestety takich bonusów już w obecnych czasach prawie nikt nie oferuje a przeprowadzić się w końcu będę musiał.

Dziękuję za każdego posta i cenne porady z własnych doświadczeń, sam nadal biję się z myślami co dla mnie będzie miało największy sens

I muszę faktycznie znaleźć zaraz chwilkę i doczytać co to się porobiło w Wawie i czy może dojść do mnie w jakiejkolwiek formie

Auto
    BMW F31 340i Touring '17, BMW F20 118i '12

Domyślnie

Ja mam dwa miejsca w takim układzie (jedno za drugim) i generalnie koszystanie z nich jest dość uciążliwe - za każdym razem, żeby wyprowadzić auto z tyłu jest trochę przestawiania, ale w sumie jak pomyślę, że miałbym jedno z aut trzymać na dworze, to zdedydowanie wolę jednak te dwa miejsca mieć, tym bardziej, że trójka wyprowadzana jest praktycznie tylko w dalsze trasy. Kupowałem mieszkanie z drugiej ręki i nie miałem wyboru, ale szczerze mówiąc sam bym takich miejsc nie kupił, tylko po prostu dwa obok siebie, albo ew. kupił jedno i drugie wynajął od kogoś. Plus, jaki widzę w dłuższej perspektywie to możliwość wrzucenia tam kiedyś ew. trzeciego auta typu MX-5, czy Boxter i wynajęcie trzeciego miejsca, ale żona i tak mówi, że najpierw dom, a potem Porsche, więc chyba i tak nic z tego nie wyjdzie ;D.

Domyślnie

Co do rur/wentylacji nad.
    Zmieścisz się ale uważaj na klapę.
    Ja otwieram klapę w Octavii 3 kombi i zostaje z 10 cm max do rury.
    Czyli jak samochód jest wyższy to może miejsca nie starczyć (ew. Klapa musi być elektryczna z regulacją wysokości otwierania).
    Drugi minus to pomimo lampy nad stanowiskiem to jest ciemno bo lampa na suficie, rura niżej i rzuca cień (tzn po jednej stronie jasno a po drugiej ciemno wiec cokolwiek pod maską to z latarką )

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Uprawnienia umieszczania postów