Forum motoryzacyjne | autoGALERIA.pl
Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy 12345
Pokaż wyniki od 41 do 44 z 44

Wątek: 4x4 w beskidzkie górki

Awatar Arnold
    Auto
    LC 150 (3dr), Touareg II (4XMotion), RAV4 (III)

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez korzen Zobacz posta
    Nie słuchaj też, że w wersji z automatem to jest haldex. Owszem, nie ma tam centralnego dyfra, ale nie ma tam też nic wspólnego z haldex'em.
    Oczywiście jest to autorska konstrukcja Subaru a nie mechanizm firmy Haldex ale potraktuj to jako skrót myślowy (coś jak Pampers, Adidas, Dżip) bo co prawda jest on umieszczony w skrzyni biegów a nie w moście i wstępnie spięty (podobnie jak w X-Trailu) to jednak jest nadal sprzęgłem wielopłytkowym.

Stały napęd ma niewątpliwe zalety i również wg mnie Forester byłby najlepszym wyborem ale na tych (automatycznie) dołączanych tak całkiem bym psów nie wieszał.
    W RAVce żony LOCK działa całkiem nieźle. Nie przegrzewa się i nie psuje. Na lżejsze zimy (bo taka jak teraz była ostatnio chyba ze cztery lata temu) w zupełności wystarczy.
    Jego głównym mankamentem nie jest samo działanie bo blokuje dobrze ale to że po przekroczeniu 40 km/h (np. podczas rozpędzania się przed zaspą) rozłącza się (przechodzi w auto) i nie załącza się (nie blokuje się) automatycznie po zwolnieniu o czym niestety trzeba o tym pamiętać.

Cytat Zamieszczone przez Qantico Zobacz posta
    Zacząłem głęboko zastanawiać się również na Nissanem X-trail, ale nigdzie nie znalazłem rzetelnych info na temat rodzaju napędu (i po polsku i po angielsku). Wiem, że będę miał przełącznik, którym można regulować 2WD - AWD AUTO – LOCK, tylko pytanie co za te napędy opowiada? Jak jest realizowany napę w przypadku uślizgu np. kół przedniej i tylnej osi np. tylko z prawej strony – tzn. stoję prawą stroną na lodzie i chcę ruszyć ? Czy jest jakiś elektroniczny gadżet który przeniesie część mocy na lewą stronę?
    Tak jak napisał Kecaj - W X-Trailu masz trzy tryby jazdy za które odpowiada elektrycznie sterowane sprzęgło wielopłytkowe.
    2WD – Do codziennej jazdy po dogach. Sprzęgło jest rozłączone a napędzane są przednie koła a ale w skrajnych przeciążeniach np. mocnym przyspieszeniu na śliskim przechodzi w tryb auto (przynajmniej teoretycznie).
    AWD Auto – Do jazdy w niekorzystnych warunkach: ślisko, mokro, grząsko. Sprzęgło jest spięte stale jednak z różną siłą (co najmniej 5 % trafia na tył) a rozdziałem mocy między osiami steruje elektronika.
    LOCK – Do jazdy wyłącznie po luźnej nawierzchni z prędkością do 40 km/h, do wydostawania się z opresji (lub jej zapobiegania). Sprzęgło jest całkowicie spięte (zablokowane).

Co do opisanej przez Ciebie sytuacji, to w tamtych czasach nie stosowano jeszcze powszechnie (w lekkich SUVach) przyhamowywania kół hamulcami. Pierwszym w którym się z tym spotkałem był Freelander a X-Trail miał je dopiero w II generacji (T31).
    To wcale nie znaczy że nie można wyrwać się z takiej pułapki.
    Wystarczy wytworzyć pod którymś (wirującym) kołem jakiś opór tzn. podsypać piasku podłożyć gałęzie czy nawet dywanik (albo trap) a drugie „zadziała”.
    Ja często do wywołania oporu (przyhamowania wirującego koła) używałem hamulca ręcznego (nie powiązanego z elektroniką auta).
    Wyrażając swoje opinie nawet nie staram się być obiektywny

Awatar Basti
    Auto
    Alfa R

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Qantico Zobacz posta
    Dlatego też potrzebuję czegoś co pozwoli mi na dojazd do domu w czasie apokalipsy...
    Warunki to bezwzględnie super sprawny napęd (SX4 też fajne jest ale sąsiad czasem ma problemy z dojazdem), cena do max 20 tys (15 to byłoby ideał bo będę miał 5 koła na pakiet startowy i dobre zimowki), benzyna!, dobry prześwit (czasem nawet Swift do mnie targa ale zawiesi się na pierwszej lepszej zaspie nawianej przez wiatr). Roczniki raczej po 2000 roku coby to auto w lecie na wypadzie w świat (czy. Kraków) na parkingu nie wyglądało jak 20’letni rzęch (czytaj wszelkiego rodzaju samuraje, Frontery itp.) no i ma służyć wiernie cały rok. Spalanie to kwestia drugorzędna bo auto będzie jeździć wkoło komina a poza tym lepiej na dwójce do domu za pierwszym razem niż na wstecznym w 3 lub 4 podejściach
    Poza Outlanderem I i Foresterem (jedynie z tym miałem do czynienia), które wydają się bardzo fajną propozycją zaproponuję jednak rozważenie czegoś starszego, przed 2000r.
    Tzn Grand Cherokee ZJ (I generacja, do 1998r).
    4.0 w gazie. Silnik trwały, auto generalnie też. Jedynie trzeba przejrzeć pod względem korozji, ale w tym budżecie (jeszcze!) trafi się coś dobrego + dobre opony (wbrew pozorom niekoniecznie MTki). Ciorałem ZJem ponad 1,5 roku i na seryjnych oponach naprawde potrafił zaskoczyć i nie mówię tu o leśnych dróżkach tylko normalnym off roadzie. Nawet w pewnym momencie z niesprawnym reduktorem.
    Auto bardzo fajne jako drugie w rodzinie, na codzień można użytkować, choć czasem potrafi mimo wszystko trochę męczyć (na trasie tak 120 to optymalna prędkość), no i nie jest to auto bardzo rodzinne wbrew pozorom, z tyłu trochę mało miejsca, ale ładnie utrzymany wg mnie nadal wygląda dość dobrze (wnętrze zwłaszcza w porównaniu z japońcami z tamtych lat wizualnie o wiele lepsze wg mnie). Wyposażenie też często bogate, tzn. climatronic, grzane fotele etc.
    Skoro piszesz
    Potrzebuje 4x4 z prawdziwego zdarzenia które będzie miało okazję pokazać co potrafi.
    to ja bym się skłaniał właśnie ku takiej opcji.
    Nie jest to typowa terenówka na ramie, ale ma dobre napędy (zwłaszcza jakbyś znalazł z reduktorem 242, ale to raczej w pierwszych latach produkcji) i jest stosunkowo trwały, a koszt utrzymania nie przeraża. Zresztą sam piszesz, że jazda raczej wkoło komina.
    Poza tym auto ma klimat. No i jeśli lubisz zabawy w terenie to jest szansa że załapałbyś bakcyla
    Aha, można w tych pieniądzach znaleźć dużo ogłoszeń Granda II gen, tzn WJ, ale zdecydowanie lepiej wybrać za tą kasę starszego z końca produkcji.
    Jeśli byś potrzebował jakichś info - pisz śmiało.

Pozdrawiam

Auto
    Opel Astra H '07, Skoda Felicia '97, służbowo Chevrolet Orlando '12

Domyślnie

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	50255652_1220371421472994_4775713516701089792_n.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	50.2 KB
ID:	6469

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	50489421_2216633758431470_9132991476676952064_n.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	41.1 KB
ID:	6470

Droga po odśnieżeniu (stan na piątek 18/01/2019). Może lepiej zainwestować w skuter?

Dłuższy komentarz wrzucę niebawem

Awatar norek
    Auto
    kia cee'd

Domyślnie

Super zima
    Jak masz gdzie przytulić auto przy drodze powiatowej to na te półtora kilometra skuter w sam raz

Uprawnienia umieszczania postów